Kamaszkori problémák, szorongás, hisztis gyerek, szülői kiégés, iskolai zaklatás, tanulási zavarok kezelése – mit tegyünk? A gyermeknevelés sokakat foglalkoztató kérdéseire segít válaszokat, megoldásokat találni a Szülők Akadémiája Szatmáron.
Olvasás közben magunk mögött hagyjuk a stresszt, megnyugszunk, olyan, mintha meditálnánk. A mai rohanós tempójú életmódunkban kimondottan jót tesz, ha időnként szünetet tartunk – vallja Birta-Székely Noémi kolozsvári irodalomterapeuta, egyetemi oktató.
Egyre többen választják a zsúfolt, stresszes nagyvárosi élet helyett a falusi csendet és szabadságérzést – ezt számokkal is alátámasztja az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Napja mintegy hetven százalékát az iskolapadban ülve, vagy a kanapén mobilozva, fekve tölti a mai gyerek.
Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án ünneplik a magyar népmese napját Kárpát-medence-szerte. Hogy mit jelent ez az ünnep Elek apó leszármazottai számára, az ükunokát, Bíró Boróka közgazdászt, egyetemi tanárt kérdeztük.
Erdélyi édesanyákat, iskolás gyerekek szüleit kérdeztük a tanév közeledtével többek közt arról, hogy ha ők lennének a romániai oktatási rendszer fontos döntéshozóinak helyében, mit változtatnának a legsürgősebben az iskolarendszeren.
Nagyon szeretik az elemista és általános iskolás háromszéki gyerekek a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum által szervezett táborokat, amelyek keretében a régészettel ismerkedhetnek meg.
Nyolc erdélyi megyéből érkeztek tanítónők és óvónők a Kolozs megyei Válaszútra, a Napsugár és Szivárvány gyermeklapok munkaközössége által szervezett pedagógusfórumra.
Elégedettek fizetésükkel, munkakörülményeikkel azok a Kolozsvár belvárosában dolgozó Srí Lankai-i építőmunkások, akikkel a Karolina-téren elegyedtünk szóba. Azt tervezik, hogy két év múlva hazaköltöznek, ahol a családjuk, gyerekeik várják őket.
Őrzik és ápolják Háromszék nagyasszonya, a szociális intézményrendszert megalapító báró Szentkereszty Stefánia emlékét: az 1906-ban elhunyt arisztokrata hölgy nevéhez fűződik az árvák intézetének megalapítása.
Ha domináns módon vannak jelen a digitális eszközök a kisgyermek életében, nem alakulnak ki fontos mozgásminták, nem fejlődik megfelelően a szókincs, a kommunikációs készség.
Gasztronómiai értelemben a drága húsnak is lehet híg a leve, de az olcsó is lehet jó, ugyanakkor jó tudni, hogy csak az utóbbi néhány évtized kiváltsága, hogy mindig mindent lehet kapni, régebb szezonok voltak, és ahhoz kellett alkalmazkodni.
Egyre több a magányos idős ember Erdély-szerte is, sokan szenvednek, sőt, távoznak ebből a világból úgy, hogy nincsen mellettük, aki egy jó szót szólna hozzájuk, vigasztalná őket, kedves lenne hozzájuk.
Egyre csökken a kereslet a bárányhús iránt Romániában, ugyanis nagyon magas lett az ára, immár luxuscikknek számít. A gazdák ezért értelemszerűen inkább az arab országokba adják el a bárányt.
Míg egy évtizeddel ezelőtt ügyesebben boldogultak az elemisták a kézügyességet igénylő feladatok elvégzésekor, a pedagógusok tapasztalata szerint mindez egyre inkább akadályokba ütközik. Összeállításunkban tanítók és kisdiákok szólalnak meg.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.