Gyermeknevelés: nem minden „rózsaszínű”, és bár hibázhatunk, attól még lehetünk jó szülők – ingyenes képzés Szatmáron

Kiss Judit 2025. január 09., 20:49 utolsó módosítás: 2025. január 09., 20:50

Kamaszkori problémák, szorongás, hisztis gyerek, szülői kiégés, iskolai zaklatás, tanulási zavarok kezelése – mit tegyünk? A gyermeknevelés sokakat foglalkoztató kérdéseire segít válaszokat, megoldásokat találni a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata és a Paidagogos Egyesület által szervezett, Szülők akadémiája elnevezésű ingyenes előadássorozat. A kezdeményezőket, vagyis az óvodapedagógusok és tanítók képzését immár 25 éve végző tagozat egyetemi oktatóit, Szabó-Thalmeiner Noémit és Stark Gabriellát kérdeztük a Szülők Akadémiájáról.

gyermeknevelés
galéria
A világhálón gyakran az a hamis kép jelenik meg, hogy a gyermeknevelés „habos-babos-rózsaszínű”, közben pedig sok családban bizonytalannak érzik magukat a szülők Fotó: Pixabay.com

Úgy tűnik, a gyermeknevelés különféle fogas kérdéseivel, nehézségeivel nem egykönnyen birkóznak meg manapság a szülők. Ezt az is mutatja, hogy egyre növekszik az igény a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata által szervezett, Szülők Akadémiája elnevezésű ingyenes előadássorozat iránt.

A kihelyezett tagozat 2024-ben volt 25 éves, vagyis immár több mint negyedszázada képezi a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Szatmárnémetiben is az óvodapedagógusokat és tanítókat.

gyermeknevelés
Gyermeknevelés a fókuszban. Szabó-Thalmeiner Noémi egyetemi oktató, Bálint Kati pszichológus, Tallián Cristian gyermekpszichiáter a szatmári képzésen Fotó: BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata

A tagozat Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézetének oktatói immár negyedik éve szerveznek előadássorozatot azon szülők számára, akik igénylik, hogy szakemberek igazítsák el őket a gyermeknevelés útvesztőiben. Az intézet egyetemi oktatóit, a képzés kezdeményezőit, Szabó-Thalmeiner Noémit és Stark Gabriellát kérdeztük arról, hogy miért és miként mutatkozik igény arra, hogy szakemberek igazítsák el a szülőket a gyermeknevelés fejtörést okozó kérdéseiben, nehézségeiben.

Gyermeknevelés és mérföldkövek: kamaszkor, nagy változások

Stark Gabriella egyetemi adjunktus, a képzéseket szervező Paidagogos Egyesület vezetője megkeresésünkre elmondta, talán a legtöbb fejtörést okozó kérdéskör a kamaszkorral kapcsolatos problémák területe.

„Akinek kamaszkorú gyereke van, abban sok kérdés merül fel azzal kapcsolatban, hogy a felnőtt miként beszélgessen a serdülővel, hogyan »vészeljék át« ezt az időszakot.

A másik mérföldkő a gyermeknevelésben, amikor váltás következik a gyerek életében: bölcsődébe, óvodába, iskolába megy – ilyenkor fontos, hogy miként segítsék az átmenetet, beilleszkedést a szülők. Szintén sokan érdeklődnek az érzelmi intelligenciához kapcsolódó kérdések iránt” – mondta el Stark Gabriella. Hozzátette, vannak felnőttek, akik arra keresik a választ, miként foglalkozzanak a speciális nevelési igényű gyerekekkel, de olyanok is, akik ahhoz szeretnének eligazítást kapni, miként segítsenek a különböző életszakaszokban a gyerekeknek a tanulásban.

gyermeknevelés
Szabó-Thalmeiner Noémi, Bálint Kati, Tallián Cristian, Stark Sabriella a Szülők Akadémiája novemberi alkalmán Fotó: BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata

Az akadémia negyedik évadának második programja a hatékony matematikatanulás rejtelmeibe vezeti be az érdeklődő szülőket, Dr. Baranyai Tünde egyetemi adjunktus ad tippeket ahhoz, hogy megfelelően segíthessék gyermekeiket.

Senki nem tanítja meg a fiatalokat, miként kell szülőnek lenni

„Az is észrevehető, hogy sokan érdeklődnek a szülői kiégés témaköre iránt – a jelek szerint sokakat érint. A nevelési problémákkal szembesülők részvételével az előadások után nagyon jó beszélgetések alakulnak ki. Úgy érzem, ez is segíthet közelebb jutni megoldásokhoz, hisz ilyenkor szembesülnek a szülők azzal, hogy nem csak nekik akadnak gondjaik a nevelés szövevényes terepén” – fejtette ki Stark Gabriella. Hozzátette, az előadásokon elhangzottak és a beszélgetések megerősíthetik a szülőket abban, hogy bár természetesen néha hibázhatnak, attól még jó szülők.

gyermeknevelés
Növekszik az igény a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Szatmárnémeti Kihelyezett tagozata által szervezett, Szülők Akadémiája elnevezésű ingyenes előadássorozat iránt Fotó: BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata

„Magam nemcsak oktatóként, de szülőként is azt tapasztalom, hogy a szülők társadalmában érzékelhető bizonyos szinten a magabiztosság hiánya. A fiatalok végigmennek az iskolarendszeren, egyetemen, de nem tanítják meg őket, hogy miként kell gyereket nevelni, miként kell jól irányítani egy családot.

Az első megpróbáltatásoknál pedig sokan megriadnak, mert a médiából érkező nyomás is nagy: mindenhol azt sulykolják, hogy hogyan kell tökéletesnek lenni” – mondta Stark Gabriella.

A média sokszor hamis képet nyújt a szülőségről és gyermeknevelésről

Mint sorolta, a médiában, a közösségi oldalakon

az a hamis kép jelenik meg gyakran, hogy a gyerekvárás, a gyerek megjelenése a családban, a gyerekkor is „habos-babos-rózsaszínű”. „Közben pedig sok családban fáradtak a felnőttek, a szülők, bizonytalannak érzik magukat,

és az igazság az, hogy valójában sehol nem tanulják meg se a fiúk, se a lányok, hogy miképpen is kell szülőként viselkedni. A Szülők Akadémiája nagyon jó erre a célra, itt Szatmáron a Mathias Corvinus Collegium (MCC) is szokott a témában előadásokat szervezni” – mondta az egyetemi oktató. Megkérdeztük: vajon a szülők elbizonytalanodásának oka-e az, ami manapság tapasztalható, hogy az egyes generációk eltávolodtak egymástól életvitelben, mentalitásban, de sokszor térben is – így az idősebbek részéről érkező tanácsadás, eligazítás sem működik a mai családokban, több ok miatt sem.

gyermeknevelés
Az előadások ideje alatt a tanítóképzős hallgatók tartanak játékos foglalkozást a résztvevő szülők gyerekeinek Fotó: BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata

Egymástól eltávolodó nemzedékek

„Igen, nagy különbségek tapasztalhatóak a gyermeknevelési nézetek szempontjából is. Ugyanakkor a realitáshoz az is hozzátartozik, hogy a nagyszülők sokszor nem érnek rá segíteni, vagy távol vannak, vagy ők is dolgoznak még, és a különböző generációk már nem élnek egyazon háztartásban” – emelte ki Stark Gabriella. Mint mondta, emiatt és sok más, életvitelbeli, társadalmi, elvárásbeli tényező miatt

tapasztalható manapság, hogy mintha nehéz lenne szülőnek lenni.

Azt is elmondta, ezért is jó alkalom a Szülők akadémiája, amelyet az egyesület és az egyetem együtt szervez, mert a szülők választ kaphatnak olyan gyakran előforduló problémákra, mint az iskolai zaklatás, a stressz és kezelése. Az ingyenes előadássorozatba mindenki önkéntesen kapcsolódik be, és természetesen BBTE szatmári óvó- és tanítóképzőjének hallgatói is szívesen vesznek részt benne.

A helyi közösség szolgálata

Szabó-Thalmeiner Noémi, a Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet szatmárnémeti tagozatának vezetője, egyetemi adjunktus is arról beszélt, hogy meglátásuk szerint hasznos és hiánypótló az immár negyedik évada működő Szülők Akadémiája, amelyen a résztvevők létszáma változó, volt már 300 érdeklődő, de olyan előadás is, amin 150-en vettek részt. „Sok szülő érdeklődik, olyanok is, akik Szatmáron vagy Szatmár közelében laknak, de Nagykárolyból és máshonnan is érkeznek résztvevők. Egyébként Paidagogos Egyesületünk is a tanítóképzést, a pedagógusképzést akarja támogatni, ezért szervezi az egyetem és az egyesület közösen a Szülők Akadémiáját.

gyermeknevelés
A szatmári képzéssorozaton arra is választ kaphattak a résztvevők, hogy a családi dinamika, illetve a túlvédő, túlféltő szülő hogyan hat gyermekre Fotó: Pixabay.com

Ugyanakkor az is a célunk, hogy a közösséggel tartsuk a kapcsolatot úgy, hogy útmutatásokat, tanácsokat tudjunk adni. Tehát ha már itt van a BBTE szatmárnémeti kihelyezett tagozata, akkor szolgáljuk a közösséget is” – mondta a tagozat vezetője.

Mint mondta, fontosnak tartja, hogy a szakmabeliek tudjanak választ adni a szülők kérdéseire. „Indulásból igyekeztünk olyan előadókat hívni, akik helyiek. Mert fontos, hogy a szülők kapcsolatba kerüljenek a szakemberekkel, akik itt helyi szinten is, előadáson kívül is tudnak majd nekik segíteni nehezebb helyzetekben. Mert lehet, hogy egyébként a közösség nem tud az itteni szakemberekről, pszichológusokról, gyógypedagógusokról, családterapeutákról, gyakorló tanítókról, akik konkrétan segíthetnének nekik.

Az előadásokon főként pedagógiai, pszichológiai kérdések kerülnek előtérbe: tanulási zavarok, szorongás, a hisztis, akaratos gyerek kezelése, de a pozitív kötődésen alapuló nevelésről is hallhatnak előadásokat a szülők, vagy a kamaszkor megannyi nehézségének megoldásairól” – mutatott rá a tagozatvezető.

Gyerekfoglalkozásokat is szerveznek az előadások ideje alatt, a tanítóképzősök foglalkoznak a különböző korosztályú gyerekekkel, hogy a szülők tudjanak odafigyelni a másfél órás előadásokra, amelyeket követően interaktív beszélgetések alakulnak ki: a meghívottak válaszolnak a felmerülő kérdésekre.

A túlvédő, túlféltő szülő

A novemberi előadás keretében Bálint Kati pszichológussal, meseterapeutával és Dr. Tallián Cristian gyermekpszichiáterrel beszélgetett Szabó-Thalmeiner Noémi a közelmúltban megjelent, Csigaházba bújó gyerekvilág 2. című könyvük kapcsán. A kellemes légkörű, személyes hangvételű beszélgetés keretében

a jelenlévő szülők, pedagógusok és pedagógusjelöltek támpontot kaphattak arra vonatkozóan, hogy mi áll a szorongó gyermek viselkedésének hátterében. De arról is, hogy a családi dinamika, illetve a túlvédő, túlféltő szülő hogyan hat gyermekre.

gyermeknevelés
Szatmárról és a környékről is sokan érdeklődnek a gyermeknevelési kérdésekre összpontosító ingyenes előadássorozat iránt Fotó: BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata

A beszélgetésből „kidomborodott” az a tükör, amelyet a kötetben lévő mesék nyújtanak a szülő számára, ha bele mer nézni. A résztvevők gyakran magukra vagy kis tanítványaikra ismerhettek a beszélgetésbe szőtt példák kapcsán. Hogy a szülők nyugodtan részt vehessenek az interaktív mesés könyvbemutatón, a tanítóképzős hallgatók játékos foglalkozást szerveztek a szüleiket elkísérő gyermekek számára.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
EN-összeállítás 2024. december 23., hétfő

Karácsonyi fotók a 20. századi magyar történelem tükrében

A karácsonyi fotók lenyomatát képezik a különböző történelmi koroknak. A Fortepan online honlapon fellelhető karácsonyi fotók tömkelegéből készült válogatásunkban a 20. századi magyar egyházi ünnepet követtük végig 1989 decemberéig.

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.