Nagyon szeretik az elemista és általános iskolás háromszéki gyerekek a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum által szervezett táborokat, amelyek keretében a régészettel ismerkedhetnek meg.
Nagy siker övezte a Kolozsváron bemutatott magyar királyi sátrat, amely hű mása a középkori országgyűlések idején Rákosmezőn álló uralkodói sátornak. A sátor elkészítéséről Kontos Gáborral, a Múltból a jövőbe Alapítvány vezetőjével beszélgettünk.
Bihar megyében sok műemlék értékű templomot, kastélyt, kúriát újítottak fel az elmúlt évtizedben. Egyeseket egyházi alapítványok segítségével, másokat önkormányzati pénzekből vagy határon átívelő projektekből. Sok viszont a romos épület is.
Hetvenöt évvel ezelőtt, 1947. június 5-én hirdették meg az Európa újraépítését célzó amerikai segélyprogramot, a Marshall-tervet. Ennek egyik következménye volt, hogy a támogatás folyósítása érdekében létrejött a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap.
Fontos szerepe volt régen az Érmelléknek. Annak ellenére, hogy a mocsár volt az úr, és élhetetlen területek pásztázták a vidéket, szülöttein keresztül sokszor beleszólt a világ fejlődésének menetébe. Ilyen személyiségként tartják számon Fényes Eleket is.
A kommunizmus éveiben a paraszti világ felszámolása a falvak rendszeres lerombolásában nyilvánult meg. Iparosítás jelszó alatt a földből élők bekényszerültek a nagyvárosok világába. A ʼ89-es változások után pedig sorra szűntek meg a gyárak.
A Wesselényi-féle összeesküvés tagjai közül Zrínyi Pétert, Frangepán Ferencet és Nádasdy Ferencet 1671. április 30-án fejezték le.
Budapestet 76 évvel ezelőtt ostromolták a szovjet csapatok. Bogár Gyula világháborús honvéd átélte a harcokat, és civilruhába öltözve megmenekült. Részt vett az 1956-os forradalomban is. Visszaemlékezésében a frontharcok poklát idézi fel.
Gyergyószentmiklós örménykatolikus temploma hamarosan régi pompájában fogadja a látogatókat. Az erdélyi épített örökséget bemutató sorozatunkban a székelyföldi város rangos vártemplomába látogattunk el.
Bálványosvár Erdély egyik legrégebbi, számos legendától övezett várroma. Hosszú ideig a kereszténységgel megütköző ősi magyar pogány vallás szimbólumává vált. A történelmi Apor család távozásával a vár már a 17. századtól romossá vált.
Jómódú szász településként ismerték. Szászkézd híres parasztvára biztonságot jelentett a környék lakói számára, impozáns evangélikus temploma pedig a segesvárival vetekedett. A szászok távozásával a betelepült utókor próbálja menteni a menthetőt.
Berethalom épségben megmaradt legnagyobb erdélyi erődtemploma ma múzeumként várja a turistákat. A mintegy 600 lelket számláló száz lakosság a 80-as és 90-es években szinte teljesen áttelepedett Németországba, helyükbe románok és cigányok költöztek.
Solymos és Lippa kapuként fogja közre a Marost, amint kilép az Erdélyi Érchegységből. E festői környezetben a havasok Maros menti utolsó magaslatán helyezkedik el Solymos vára. A 252 méter magas Várhegy tetejét a kúp alakú vár maradványai övezik.
A Dél-Erdélyben pusztuló épített örökség sorában vannak szerencsés kivételek is. Sorozatunkban az alvinci református és a római katolikus templomot mutatjuk be. A két szórványgyülekezet templomai magyar programokkal és helyi közmunkával újultak meg.
Az alvinci Martinuzzi-kastély hamar romlásnak indult. Az utolsó kegyelemdöfést a kommunista államosítás adta az egykoron Bethlen Gábor által átépített épületnek. A római katolikus egyház pár éve szerezte vissza a teljesen romos állapotba került ingatlant.
A Bethlenszentmiklóson fekvő Bethlen-kastély az erdélyi késő reneszánsz építészet legszebb alkotása. Az 1668 és 1699 között épült kastélyt 1948-ban államosították, a rendszerváltás óta pedig bántóan elhanyagolt állapotban fogadja az érdeklődőket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.