A Magyar Országgyűlés egyhangú határozata értelmében április 12-e 2012 óta a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja. Ezen a napon azokra emlékezünk, akiket a második világháborút követően jogfosztás, kisemmizés és kényszer-kitelepítés sújtott.
Öt esztendeje annak, hogy a mi Alink, a sémi nyelvek tudós tanítója, külpolitikai szakértő, a Magyar Rádió, majd a Magyar Televízió riportere, tudósítója, az MTV Panoráma című műsorának legendás főszerkesztője, Chrudinák Alajos elhunyt.
Bethlen István grófra emlékeztek Mezősámsondon. Az egykori magyar miniszterelnök bronz emlékplakettjének a református templomkertben történő leleplezését követően az ünneplők a Magyarok kenyere nevű program keretében szimbolikus búzaöntésen vettek részt.
Ritka fotó bukkant elő néhány hete Kanadából: távoli üzenet a magyaroknak 1956-ból, egy amerikai anyahajóról. A fedélzeten hatalmas betűket formázva veszi fel az alakzatot a legénység, a matrózok magyar nyelvű felirattá állnak össze: Isten segítsen.
Mi, magyarok a történelem kegyeltjei vagyunk, szabadok és büszkék múltunkra, hőseinkre – hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, Závogyán Magdolna kedden Lakitelken.
80 éve történt, 1944–2024 Magyarok és németek szovjet fogságba hurcolása a Kárpát-medence régióiban címmel szervez konferenciát Kolozsváron a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2024. október 9. és 12. között.
Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án ünneplik a magyar népmese napját Kárpát-medence-szerte. Hogy mit jelent ez az ünnep Elek apó leszármazottai számára, az ükunokát, Bíró Boróka közgazdászt, egyetemi tanárt kérdeztük.
Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, a megmaradt kommunista államok pedig jelentős reformokon mentek át, Marx és Engels, Lenin, Sztálin és Mao eszméi nem tűntek el. Sorozatunk harmadik részében ennek okait keressük.
Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, a megmaradt kommunista államok pedig jelentős reformokon mentek át, Marx és Engels, Lenin, sőt Sztálin és Mao eszméi nem tűntek el. Cikkünk második részében ennek okait keressük.
,,Kísértet járja be Európát – a kommunizmus kísértete” – ki ne ismerné ezt a mondatot, mely a kommunista kiáltványban szerepelt. Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, Marx és Engels eszméi nem tűntek el.
A mohácsi csata IV. tömegsírjának feltárása is igazolni látszik azt a feltevést, hogy az eddig megtalált tömegsírokban a törökök által kivégzett magyar hadifoglyok nyugszanak. Mintegy 2000 letérdeltetett keresztény rabot szablyával kaszabolták le.
Az erdélyi magyar temetőkről soha nem készült részletes értékleltár. Nem tudni pontosan, hol vannak és melyek azok a hagyatékok, amelyek a magyar kulturális örökség számára fontosak. Egy dolog biztos: ezek jelentős része gyorsuló ütemben pusztul.
A kőfaragás az egyik legősibb mesterség, bár Érmelléken nem volt elterjedt foglalkozás. A kövek örök életűek, megmunkálóinak is belépőt jelentenek az örökkévalóságba. Írásunkban Bihar megye legismertebb kőfaragójára, Pálinkás Miklósra emlékezünk.
Őrzik és ápolják Háromszék nagyasszonya, a szociális intézményrendszert megalapító báró Szentkereszty Stefánia emlékét: az 1906-ban elhunyt arisztokrata hölgy nevéhez fűződik az árvák intézetének megalapítása.
Apáczai Csere János rövid élete során – korát megelőzve – mély nyomot hagyott az erdélyi pedagógia történetében, holott korában a fejedelmek sem támogatták új világlátását. Szülőfalujában jártunk, ahol ma is méltón ápolják emlékét.
Máramaros megyeközpontját, Nagybányát az 1896-ban odatelepedett festők tették ismertté, ahol nagy hírű művészek is megfordultak. A művésztelep nagyjainak munkáit Érmihályfalva is őrzi.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.