Victoria Furtună volt korrupcióellenes ügyész függetlenként indul a 2024. október 20-án tartandó államfőválasztásokon Moldova Köztársaságban. Maia Sandu államfő esélyes kihívójaként budapesti látogatása alkalmából nyilatkozott az Erdélyi Naplónak.
A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium újraindulásának 30. évfordulóját ünnepelte. Az iskola rövid idő alatt Erdély legkiválóbb tanintézményei közé tornázta fel magát. Az iskoláról Solymosi Zsolt lelkipásztorral, aligazgatóval beszélgettünk.
Eredetileg nem lelkipásztornak készült, de hamarosan mégis a teológián találta magát. Szolgálatát Kolozsváron kezdte, nyolc éve már a dél-erdélyi Déván él. Rátoni Csaba lelkipásztorral hivatástudatról, szórványmunkáról, közösségépítésről beszélgettünk.
Makkai Péter teológusként részt vett az IKE újraalakításában, református lelkipásztorként dolgozott a bukaresti munkaügyi minisztériumban. Jelenleg a Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi fiókjának igazgatója és a cigány-misszió vezetője.
Kulin György nagyszalontai születésű csillagász illetve sok más hajdúvárosi híresség nyomdokaiba jár Kósa-Kiss Attila meteorológus-csillagász. Az ,,égbenéző” nevét világszerte ismeri a szakma, számos nemzetközi elismerést, kitüntetést kapott.
Takaró Mihály és Liktor Katalin budapesti irodalomtörténészek Herczeg Ferenc írói munkásságát bemutató közös kötete hiánypótló könyv a 20. század első felének írófejedelméről, akit a kommunista hatalom ki akart törölni a magyar irodalomból.
Az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem idén az udvarhelyszéki Zeteváralján tartotta akadémiai napjait. Az egyesület tevékenységéről, idei erdélyi konferenciájáról beszélgettünk Varga Pál németországi református lelkipásztorral, az EPMSZ elnökével.
Dolgozott postásként, angol-román szakot végzett, bábszínész lett, alapítványt hozott létre, és jelenleg a református egyházban dolgozik, de borászattal is foglalkozik. Vincze László beszélgetésünk során Istenhez való kapcsolódásáról is beszélt.
Egy hónapja tért vissza erdélyi látogatásáról az a dél-afrikai búr delegáció, amelynek négy tagja országa szélsőséges rezsimjének fehér ember ellenes terrorját tárta ország-világ elé, és az erdélyi magyarság jogérvényesítő küzdelméről dokumentálódott.
Petőfi Sándor utolsó estéjét Székelykeresztúron töltötte. Vacsora után nótára fakadt a terebélyes körtefa alatt a Gyárfás-kúria kertjében, és másnap hajnalban elindult a csatába. A híres körtefa hajtása ma már sok partiumi településen leveledzik.
Réti Zsófia az egyetlen női polgármester Hargita megyében. Négy évvel ezelőtt fiatalok biztatására indult el függetlenként a helyhatósági választásokon, és új irányt szabott Csíkszentgyögy község boldogulásában.
A rendszerváltás után Zsobok az elnéptelenedés útjára lépett. Ám az akkori lelkészházaspárnak köszönhetően iskola és gyermekotthon létesült, amely gazdasági vállalkozásokkal közösen felvirágoztatta a települést. Mindez nemrég veszélybe került.
Kolozsvár ismert magyar fogorvosa, Simori Noémi 15 éve telepedett le a kincses városba. Rendelőjében azóta megduplázódott a magyar ügyfelek száma. Az orvosnővel az erdélyi fogászat fejlődéséről és a fogorvosi szakma megítéléséről beszélgettünk.
A húsvétra való készülődés jellegzetes időszak az egyházi iskolák életében. Az elemi osztályoktól a végzős osztályokig a pedagógusok igyekeznek ünnepi miliőt teremteni a gyerekek számára. Erről beszélgettünk Péter Csaba kolozsvári református lelkésszel.
Szabó Mihály közgazdász öt éve dolgozik Németországban. A Budapesti Gazdasági Egyetem oktatójával beszélgetésünk során a a Németországban dolgozó magyarok boldogulását, a német gazdaság gondjait és a lehetséges kormányváltás kérdését jártuk körül.
A Kolozsvári Magyar Opera főállású színészeként a közönség egyik kedvenc előadójává vált, aki az összes operett-előadás állandó fellépője. Madarász Lóránt ,,ráncoskomikussal” – pályafutásáról és elköteleződéseiről beszélgettünk.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.