A református nőszövetség nemcsak egy női kör, ahol jól érzik magukat a hölgyek – mondja Borsos Melinda, az Erdélyi Református Egyházkerület Nőszövetségének volt elnöknője. A nőszövetség eddigi tevékenységeiről, és a bonyhai kastélyról is kérdeztünk.
Székelyföldi fiúként került Kolozsvárra, a katonaságban tanult meg románul. Illyefalván lelkipásztorként úgy munkálkodott, hogy sokan csodájára jártak. 12 évig püspökhelyettese, majd újabb 12 évig püspöke volt az Erdélyi Református Egyházkerületnek.
Tasnádi István a húszas éveinek végén jár, szolgált a kolozsvári Farkas utcai gyülekezetben lelkipásztorként, dolgozik a református levéltárban, és a kollégium iskolalelkészének is megválasztották. Idén ősszel Budapesten megkezdi doktori tanulmányait.
Szakiskola után refis lett, majd nagytatáját és édesapját követve lelkipásztornak jelentkezett. Kun Attila Árpád Erdély több gyülekezetében szolgált, s a változatos vidékek különböző lelkületű emberekkel ismertették meg.
Felemelő érzés volt ünnepi istentisztelet után a magyar himnuszt énekelni augusztus 20-án délben a kolozsvári Donát út végén. A Makovecz-templom közelében, a rádióstúdió szomszédságában adták át a Kolozsvári Református Kollégium új bölcsődéjét.
Az Erdélyi Református Egyházkerület által hosszú évekkel ezelőtt a nőszövetség használatába adott bonyhai Bethlen-kastélyt tavaly avatták fel. További terveikről Borsos Melindát, az erdélyi nőszövetség elnökét kérdeztük.
Eredetileg nem lelkipásztornak készült, de hamarosan mégis a teológián találta magát. Szolgálatát Kolozsváron kezdte, nyolc éve már a dél-erdélyi Déván él. Rátoni Csaba lelkipásztorral hivatástudatról, szórványmunkáról, közösségépítésről beszélgettünk.
Makkai Péter teológusként részt vett az IKE újraalakításában, református lelkipásztorként dolgozott a bukaresti munkaügyi minisztériumban. Jelenleg a Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi fiókjának igazgatója és a cigány-misszió vezetője.
„Nem erővel, sem hatalommal, hanem az én Lelkemmel!” (Zak 4,6) Ki a nagyobb? Ki az erősebb? Ki bír nagyobb hatalommal? – Ezek a kérdések, kimondva vagy kimondatlanul, meghatározzák életünket.
A közösségi alkalmakat minden áron meg kell tartani, különben felmorzsolódunk – vallja Kató Béla püspök, aki szerint az emberek ma is sok mindent meg tudnának tenni ennek érdekében, ha az együttlét, a közösségi élet fontos számukra.
A rendszerváltás után Zsobok az elnéptelenedés útjára lépett. Ám az akkori lelkészházaspárnak köszönhetően iskola és gyermekotthon létesült, amely gazdasági vállalkozásokkal közösen felvirágoztatta a települést. Mindez nemrég veszélybe került.
Az elmúlt években az Erdélyi Református Egyházkerületben egyre-másra újultak meg a református kollégiumok. Tavaly pünkösdkor a sepsiszentgyörgyi intézmény egyik új épületét adták át az elemi osztályoknak, idén a székelyudvarhelyi kollégiumon van a sor.
A Református Pedagógiai Intézet fő célja, hogy a református oktatást elősegítse. Eszközöket, képzéseket és találkozókat, szakmai fejlődéshez szükséges hátteret biztosít – mondja Nagy Tibor Sándor, az Erdélyi Református Egyházkerület tanügyi referense.
Újabb vendéglátóipari egység próbál törzshelyévé válni a kolozsvári magyaroknak. A református egyház által működtetett Refo Café július 5-én nyílt meg a protestáns teológia épületének földszintjén.
Az Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE) fennállásának 100. évfordulóját ünnepelte. A kolozsvári Farkas utcai templomban tartott istentiszteletet követően a teológia udvarán emléktáblát lepleztek le, majd az az ikések önkénteseit köszöntötték.
A Házsongárd Alapítvány a nemrég felújított bethleni Bethlen-kripta után újabb sírokat mentett meg az utókor számára: tíz sírkövet tartalmazó sírkertet varázsolta újjá, ahol több református diakonissza nyugszik. Rájuk emlékeztek a Házsongárdi temetőben.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.