Takaró Mihály és Liktor Katalin budapesti irodalomtörténészek Herczeg Ferenc írói munkásságát bemutató közös kötete hiánypótló könyv a 20. század első felének írófejedelméről, akit a kommunista hatalom ki akart törölni a magyar irodalomból.
Összesen 12 kategóriában hirdették ki a Libri irodalmi díj nyerteseit. A könyvszakmai elismerés 2023 legolvasottabb műveit díjazza. A elmúlt év közönségkedvence Frei Tamás Puccs Moszkvában című kötete lett. Visky András és Karikó Katalin is kapott díjat.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) 2023 decemberében hirdette meg irodalmi pályázatát vers és próza kategóriában, és a napokban tették közzé az eredményhirdetést.
A Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, a modern magyar líra inspirálója születésének századik évfordulója kapcsán az anyaországban több érdekes esemény is várható.
Kortársai és barátai az irodalmi életből valahogy így emlékezhetnek rá: sovány, beesett, sápadt arc, éles, okos tekintet. Szájában az elhagyhatatlan cigaretta. Hangja szelíd, mosolya szomorkás, szívében önvád, de mások iránt feltétel nélküli szeretet.
A 20. századi magyar líra egyik jelentős erdélyi alakja. Bár a Szekuritáté beszervezte, költői nagysága és a magyar irodalomban elfoglalt kiemelkedő helye vitathatatlan.
A Szalamandrák éjszakája című kötetével robbant be az irodalmi köztudatba. Régésznek készült, művészettörténetet tanult, író lett. Márton Evelin műveiben összegyúrja a valóságot, a fikciót, a képzeletet.
A fiatal színművész missziónak tekinti a magyar irodalom népszerűsítését. Iskolákban, templomokban hirdeti az olvasás hasznát és örömét. A közönség issza Marosán Csaba minden szavát.
Tudott Arany János angolul? Mit mond a bika, amikor udvarol? Milyen pajzán gondolatokat rejtenek a népdalok? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaptunk Marosan Csaba színművész Humor az irodalomban című előadásából.
Ady Endre halálának századik évfordulójára emlékezünk. Az Ady-életmű a mai napig rendkívül tagolt. Költészete elismert, ám publicisztikája megosztó Ady-képet mutat. Kettős arcából adódóan nehéz az alakját egyértelműen elhelyezni az irodalmi kánonban.
Szilágyi István Kossuth- és József Attila-díjas írót, a Nemzet Művészét és a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját köszöntötték 80. születésnapja alkalmából Magyarország kolozsvári főkonzulátusán.
Augusztusban mutatták be Mózes Hubának Tárt kapukhoz fényösvény viszen című, Dsida Jenő költészetéről írt kötetét. Az irodalomtörténész a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozatának kitüntetésében részesült, akivel ebből az alkalomból beszélgettünk.
Czilli Aranka azon magyartanárok közé tartozik, akik el tudják érni, hogy a diákok Jókait és Móriczot olvassanak. Úgy látja, több szabadságra lenne szükség a tartalmak és a módszerek megválogatásában.
Fiatal költő, próza- és esszéíró, eddig két kötete jelent meg. A székelyföldi származású, Kolozsváron letelepedett Serestély Zalánnal kortárs szépirodalomról, az alkotók népszerűségéről és az állatok megbecsüléséről beszélgettünk.
Hogyan lehet úgy átélni az 1989-es rendszerváltás emlékezetét, ha történetesen ott sem voltunk, csak idősebb családtagok emlékeiből próbáljuk ezt összerakni? Ezt járjuk körül Dragomán György Máglya című regénye kapcsán.
Nagyvárad egyik legromantikusabb, ugyanakkor legvitatottabb épülete Ady Endre múzsájának villája, ismertebb nevén a Léda-ház a város főutcáján éli 21. századi kálváriáját. Az RMDSZ egyik alapítványának a tulajdonába kerülve évek óta elhanyagoltan áll.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.