Fiatalok a gyülekezetekben: kezdődik az Erdélyi Református Egyházkerületben is az Ifjúság Éve

Kiss Judit 2025. február 07., 10:51 utolsó módosítás: 2025. február 07., 12:11

Az ifjúsági munka szerepét, jelentőségét szeretné erősíteni a református gyülekezetekben az Ifjúság Éve elnevezésű kezdeményezés, amelyet a Magyarországi Református Egyház indított, de szerte a Kárpát-medencében hangsúlyt fektetnek rá. Így történik az Erdélyi Református Egyházkerületben is, ahol február 8-án, Marosvásárhelyem nyitják meg a hit- és közösségerősítő céllal is útjára indított, Ifjúság Éve elnevezésű sorozatot, amelyről Apetroae Lucas Matteo, az Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE) ügyvezető igazgatója beszélt megkeresésünkre.

Ifjúság
galéria
Erdélyi fiatalok az Ifjúsági Keresztyén Egyesület Válts irányt! elnevezésű fesztiválján Fotó: Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE)

A 2025-ös év az Ifjúság Éve az Erdélyi Református Egyházkerületben is, a tematikus év megkönnyíti, hogy egy adott témakör a fókuszba kerüljön – így lesz az idei a fiatalokról szóló esztendő. Az Ifjúság Évét szombaton, február 8-án nyitják meg a marosvásárhelyi Vártemplomban. A megnyitó rendezvény szervezője a Vifi (Marosvásárhely református ifjúsági csoportjaink a közössége). Az eseményen igét hirdet Ft. Dr. Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke.

Ifjúság Éve: minél inkább bevonni a fiatalokat a gyülekezeti életbe

Amint Apetroae Lucas Matteo, az Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE) ügyvezető igazgatója megkeresésünkre elmondta, az Ifjúság Éve tulajdonképpen Kárpát-medencei kezdeményezés, a Magyarországi Református Egyháznak és zsinatának döntése volt, hogy az idei az ifjúság szolgálatának éve legyen,, a kezdeményezéshez csatlakozott az Erdélyi Református Egyházkerület is.

„A cél, hogy a lelkészeket mozgósítsuk, arra ösztönözzük, hogy az ifjúságot minél inkább vonják be a mindennapi gyülekezeti munkába, hogy annak aktív részesei legyenek. Hiszen ők jelentik a jelent is, nemcsak a jövőt” – emelte ki az IKE ügyvezető igazgatója.

Hozzátette, a kezdeményezésnek fontos hozadéka, hogy a lelkészeket arra sarkallják, minél inkább vonják be az ifjúságot a gyülekezeti életbe. „Úgyhogy a különböző egyházkerületi eseményeken kiemelt téma lesz az Ifjúság Éve és maga az ifjúsági munka. Különböző programok keretében segítjük a fiatalokat abban, hogy bekapcsolódjanak ebben a munkába, például Kárpát-medencei szinten készítünk ifjúsági bibliaóra-vázlatokat, amelyek segítenek az ifjúsági bibliaórák megtartásában. Elkészítettük azt ifjúsági bibliahétről szóló kiadványt, ami részletesen kidolgozott tábori program – ez immár harmadik éve jelenik meg: egyik esztendőben az Erdélyi Református Egyházkerület, a másikban a Királyhágómelléki Református Egyházkerület adja ki” – mondta el Apetroae Lucas Matteo. Arról is beszélt, hogy

az ifjúsági munka fontos részének tartják a táborok szervezését, hiszen ezeknek az együttléteknek köszönhetően válnak aktívvá a fiatalok a gyülekezeti munkát illetően: a táborok pedig mindenképpen jelentős közösségerősítő tevékenységeknek tekinthetőek.

„Fontos az, hogy nem új programokat szeretnénk megvalósítani, hanem inkább erősíteni az ifjúsági munka fontosságát gyülekezeti, egyházmegyei szinten. Ifjúsági rendezvényeinket Erdély több helyszínén tartjuk, és mindenképpen az a cél, hogy felhívjuk a figyelmet a fiatalok a gyülekezeti életbe való bekapcsolódásának jelentőségére” – emelte ki Apetroae Lucas Matteo.

Ifjúság Éve
Apetroae Lucas Matteo, az Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE) ügyvezető igazgatója Fotó: Serar Szabolcs

Podcast-sorozat is indul ifjúsági munkásoknak, szülőknek

Amint a reformatus.ro honlapon olvasható, „bár a 2025-ös év tematikus éve az ifjúság, fontos, hogy az év végén ne tekintsük lezártnak, hanem folytassuk a fiatalok bevonását. A cél megvalósítása érdekében az Erdélyi IKE eszközöket is szeretne biztosítani a lelkipásztorok és ifjúsági munkások számára A Kárpát-medencei Református Egyházkerületekkel közösen heti rendszerességgel ifjúsági bibliaóra-vázlatokat jelenítünk meg. Hisszük, hogy a fiatalok bevonásának fontos részét képezik az egyházmegyei és gyülekezeti táborok”. A Fit7 ifjúsági bibliahét kiadvány mottója: „Egyedül, Együtt?”, fő témája pedig a magány. Szülőknek, nagyszülőknek, tanároknak podcast-sorozat indul, amelyben szakemberek segítségével, evangéliumi nézőpontból dolgoznak fel kamaszokat érintő témákat. Ezen kívül a fiatalok számára bizonyságtételeket bemutató podcast-anyagok készítenek.

„Lelkészeinkkel együttműködve olyan programokat szervezünk, amelyek kifejezetten nekik szólnak, és az ő részvételükkel, illetve szolgálatukkal válnak teljessé”

– szerepel a közleményben.

Ifjúság Éve
Az Ifjúsági Keresztyén Egyesület Válts irányt! elnevezésű fesztiváljának önkéntesei Fotó: Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE)

Az idei évben a Bibliaismereti Vetélkedő tételei, a Várom az Urat Adventi Keresztyén Zenefesztivál és a márciusban induló Munkatársképző Tanfolyam is kiemelt figyelmet fog szentelni az Ifjúság Éve témakörének. Bátorítanak mindenkit a Csillagponton való részvételre, amely közösségi élménnyé alakítja az együttlétet. A tervek szerint 300-350 fiatal utazik Zánkára, ahol közösen szórakozhatnak, imádkozhatnak, sportolhatnak a keresztyén fesztiválon. Szeptember 21-ét az ifjúság vasárnapjának hirdették meg az egész Kárpát-medencében. Arra szeretnének buzdítani minden egyházközséget, hogy ezen a vasárnapon ifjúsági istentiszteletet tartsanak, bevonva a fiatalokat is a szolgálatba.

Az éves ige, amely vezérfonalként fog szolgálni 2025-ben, a 103. Zsoltár 5. verse: „Betölti javaival életedet, megújul ifjúságod, mint a sasé.” „Hisszük, hogy a fiatalokat a középpontba helyezve, magunkban is újra megtaláljuk az örök fiatalt, aki kíváncsiságával, felfedezővágyával aktív szerepet fog vállalni az Ifjúság Évében” – szerepel a közleményben.

A hétvégi marosvásárhelyi nyitóeseményen köszöntőt mond Jakab István, az Erdélyi Református Egyházkerület missziói előadója, Pap Ákos, az Erdélyi Református Egyházkerület IKE szövetségének elnöke, Henter György, a Marosvásárhelyi Vártemplom lelkésze, Birizdó Szabolcs Mihály, Vifi–Városi Ifjúsági vezető, Vár Rád szervezője. Szolgáló zenekarok: Tálentum – Alsóvárosi ifjúsági zenekar, Cserealjai ifjúsági zenekar, Kövesdombi ifjúsági zenekar, Varify – Vártemplomi ifjúsági zenekar.

„Betölti javaival életedet, megújul ifjúságod, mint a sasé”

A tematikus egyházi esztendő céljairól, programjairól és kiemelt témáiról a Magyarországi Református Egyház honlapján közölt interjút a múlt év végén a szervező együttes két tagjával, Oláh Luca vallástanárral és Ablonczy Áron lelkipásztorral, a Zsinati Hivatal Ifjúsági Osztályának munkatársaival. Ablonczy Áron elmondta,

kutatásaik szerint a magyarországi református gyülekezetek hatvanöt százalékában nincs ifjúsági munka. „Ennek összetett okai lehetnek: a lelkészek vállán nagy a teher, sok fiatal elköltözik tanulás, munka miatt.

A másik oldalról nézve azt látjuk, mintegy négyszázhatvan gyülekezetben végeznek valamiféle ifjúsági szolgálatot. Az egyházi intézményekkel és a konfirmációval összevonva jelenleg hozzávetőleg tizennyolcezer fiatalt ér el hetente a református ifjúsági misszió. Magyarországon azonban több mint másfél millióan tartoznak ebbe a korosztályba, az egyháznak tehát van bőven lehetősége, hogy az ő életükben is megújulást hozzon” – fejtette ki Ablonczy Áron lelkipásztor.

Ifjúság Éve
Telt ház. A Várom az Urat című Adventi Keresztyén Zenefesztivál Kolozsváron Fotó: Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE)

Arról, hogy milyen igei vezérfonalra épül az ifjúság szolgálatának éve, Oláh Luca vallástanár nyilatkozott. „A 103. zsoltár ötödik versét választottuk: „Betölti javaival életedet, megújul ifjúságod, mint a sasé.”

Ez az Ige egyrészt kifejezi a fiatal korosztály újjászületését, másrészt azt is magában foglalja, hogy Isten megújít minket a hitünkben, abban az első szeretetben, amelyet tőle kaptunk” – fogalmazott Oláh Luca.

Ablonczy Áron arról is beszélt, meglátása szerint az egyház és az ifjúsági munka megújulása is fájdalmakkal jár. „Ha a missziót komolyan gondoljuk, szembe kell néznünk a gyengeségeinkkel, például azzal, hogyan fogadjuk be a fiatalokat a vasárnapi istentiszteleteken. Hiába várjuk passzívan, hogy jöjjenek, már évtizedek óta nem akarnak, nekünk kell lépni” – mondta Ablonczy Áron lelkipásztor.

Ifjúság Éve: az egyik célközönség a 14–26 év közötti fiatalok

Arról, hogy kik állnak az Ifjúság Évének középpontjában, Oláh Luca elmondta, az egyik célközönség a 14–26 év közötti fiatalok. „Ezen a korosztályon belül elkülönítünk négy célcsoportot: a kis tiniket, a tiniket, a húszas éveik elején járó, készülődő felnőttkorban lévőket, illetve a fiatal felnőtteket. Emellett azokat szeretnénk megszólítani, akik különböző módokon az ifjúsággal foglalkoznak: szülőket, tanárokat, ifivezetőket, lelkészeket. Több programunk hangsúlyozottan azoknak szól majd, akik nem értik a fiatalokat, és aggódnak a jövő generációi miatt” – emelte ki a vallástanár.

Ablonczy Áron azt is elmondta, hogy gyülekezetekben gondolkodnak, ezekbe az összgenerációs közösségekbe szeretnék bekapcsolni a fiatalokat.

„Az idősebbek is felelősek azért, van-e ifjúság, hogyan formálódik. Ebben kulcsszerepet kapnak a szülők, akik pontosan ezért az egyik kiemelt célcsoportunk, hiszen ők töltik a legtöbb időt a fiatalokkal,

ők gyakorolják a legnagyobb hatást a gondolkodásukra, értékrendjükre. Kérdés például, mit kezdjünk szülőként azzal, amikor vasárnap reggel közli velünk a kamaszgyermek, hogy nem jön templomba, mert fáradt, tanulnivalója van, sportmeccse lesz, vagy egyszerűen nincs kedve. A többi között ilyen témákkal foglalkozunk majd egy újonnan induló videóműsorban” – mondta el a lelkipásztor.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.