Újra benépesedő magyar szórványfalvak a Kolozsvári-dombságon – Magyarfodorházán és Bodonkúton jártunk (VIDEÓ)

Makkay József 2025. július 13., 08:46 utolsó módosítás: 2025. július 13., 14:21

A 15. századi, erdélyi parasztfelkelés vezérének, Budai Nagy Antal kisnemesnek a földjén járunk, a Kolozsvári-dombság elszórványosodott falvaiban. Több településen már nincs magyar lélek, ahol viszont közösségként megmaradtunk, oda újabb magyar családok költöznek, így történhet meg, hogy a Gáspár Károly lelkipásztor vezette hét társult református egyházközségben immár 9 éve nem csökkent a magyarság száma. A Keskeny út című videós riportsorozatunk új helyszínén, Magyarfodorházán és Bodonkúton jártunk.

Magyarfodorháza
galéria
Gáspár Károly református lelkipásztor a magyarfodorházi templomban Fotó: Orbán Orsolya

A Kolozsvári-dombság hét szórványtelepülésén szolgál Gáspár Károly református lelkipásztor. Vannak közöttük olyan települések is – Páncélcseh és Magyarderzse –, ahol az elmúlt években az utolsó magyart is eltemette, a többi öt faluban viszont összesen 316 lélek él. Egy ekkora szórványközösséget nehéz egyetlen videós riportban bemutatni, ezért a Keskeny út című egyházi sorozatunk újabb állomását Magyarfodorháza református gyülekezetébe tervezzük. Itt van a legnagyobb lélekszámú, 82 egyháztagot számláló gyülekezet:

a vasárnaponként felváltva három-négy helyszínen is szolgáló lelkipásztor fél tizenkettőre ért Fodorházára a délelőtti, ördögkeresztúri istentisztelet után, délután pedig Bodonkúton és Magyarmacskáson várták hívei.

Kisesküllőn havonta egyszer, Magyarmacskáson havonta kétszer tart istentiszteletet.

A magyarderzsei és a páncélcsehi szórványegyházközségbe havonta egyszer jut el, hogy az egyházi telken, a templomban szétnézhessen, ahol sajnos hívek már nincsenek.

Sok lelkipásztor istentiszteletét meghallgattam az elmúlt évtizedekben, a Gáspár Károlyé azonban külön színfolt, ahogyan bátorítja, biztatja, és nem dorgálja a szórványsorsban apadó híveit Pál Apostolnak a Korinthusbeliekhez írott 1. levele 13. részének 13. versére épülő prédikációjában: „Most azért megmarad a hit, remény, szeretet, e három; ezek között pedig legnagyobb a szeretet.” Isteni kegyelemként beszél a gyülekezetekben nem apadó hívek számáról, ami ritka jelenség az erdélyi szórványban.

Az istentisztelet utáni beszélgetésünk során kiderül, hogy a utolsó péncélcsehi és magyarderzsei magyar ember távozása ellenére a többi öt faluban az utóbbi kilenc évben 316 egyháztagot tartottak számon, a létszám közel tíz éve nem csökkent.

Ünnepi istentisztelet. A Budai Nagy Antal Napok Bodonkúton •  Fotó: Budai Nagy Antal Egyesület
Ünnepi istentisztelet. A Budai Nagy Antal Napok Bodonkúton Fotó: Budai Nagy Antal Egyesület

Nem a keresztelések, hanem a beköltözések miatt, hiszen a hét faluban egy keresztelő jut 15 temetésre,

a változatlan lélekszám azonban azoknak a családoknak köszönhető, akik hazatelepednek szülőfalujukba, illetve újak jönnek, akik elsősorban Kolozsváron találtak munkahelyet,

és a kincses város vonzáskörzetébe tartozó falvakba telepednek le. A lelkipásztor szerint egyre nagyobb az érdeklődés a Kolozsvári-dombság magyar szempontból szórványnak számító települései iránt is, ahonnan jó minőségű aszfaltutakon, rövid idő alatt megközelíthető a megyeszékhely.

A megélénkülő két völgyet igyekeznek egyházi szempontból is kihasználni, gyülekezeti napokat, ünnepi istentiszteleteket szerveznek, a Bodonkúton igen aktív Budai Nagy Antal Egyesület pedig kulturális rendezvényeivel teszi vonzóbbá a vidéket a magyarok számára. A Kolozsvár környéki kistérséget a 17. században végigvonuló tatár seregek pusztították el, majd a 18. században történt betelepítések során változott meg a helyi lakosság nemzetiségi összetétele, amely már a 20. század elején többségében román ajkú volt.

Magyarforodháza
A magyarfodorháziak ragaszkodnak saját lelkipásztorukhoz Fotó: Orbán Orsolya

Magyarfodorháza példája

Gáspár Károlyt 2016-ban hívták meg Bodonkútra és Magyarmacskásra lelkipásztornak, és akkor fogalmazódott meg a helyiek részéről, hogy az évszázadok óta társult egyházközségként működő két református gyülekezet mellé csatlakozzon Magyarfodorháza is. Az utóbbi egyházközséggel jött két kisebb, a kisesküllői és a magyarderzsei is, így ötön lettek, végül 2018-ban utolsóként Ördögkeresztúrt is táregyházközségként vették fel a közösségbe.

A magyarfodorházi templomban megejtett beszélgetésünkön kiderült, hogy a társult egyházközségek közül itt laknak a legtöbben, nagyon templomszerető gyülekezet.

Pop Ella gondnoknő mesélte, hogy a gyülekezet tagjai mennyire ragaszkodnak lelkipásztorukhoz:

ünnepek idején megtörténik, hogy a gyülekezeteit kiszolgáló lelkipásztor nem tud eljutni mindenhova, így van, ahova besegítő lelkipásztort hív. Magyarfodorházán a hívek viszont mindig a sajátjukat szeretnék hallani… A lelkész elismeri, hogy Magyarfodorházának sajátos lelkülete van sok lokálpatrióta emberrel, akik nagyon ragaszkodnak falujukhoz.

Magyarforodháza
Ima a gyülekezetben Fotó: Orbán Orsolya

Az is elüt sok erdélyi gyülekezettől, hogy a női gondnok mellett két női presbiter tagja van a helyi egyházközség vezetőségének. Nincs azonban könnyű dolguk, mert a gondnokasszony szerint a férfiak többsége máshol dolgozik, így sokszor nem tudják kivenni részüket a helyi egyházi munkából, a férfiak segítsége nélkül nehezebben boldogulnak.

,,Belátom, hogy amikor munkahelyen dolgoztam, nekem sem volt mindig időm templomba járni. Nem azért nem jöttem, mert nem szerettem – mindig Istenfélő voltam –, hanem nagyon el voltam foglalva. Szóval megértem a fiatalabbakat, akik sokat dolgoznak a családjaikért” – magyarázza Pop Ella.

A gyülekezetben most a hollandoktól kapott adományokat értékesítik, abból próbálnak felújítani épületet az egyházi birtokon, miután magyar állami támogatással sikerült eredeti szépségében restaurálni templomukat.

Magyarforodháza
A magyarfodorházi református templom madártávlatból Fotó: Facebook/Magyarfodorházi Református Társult Egyházközség

Gáspár Károly szerint Magyarfodorháza református gyülekezete abban is kiemelkedik, hogy sok mindent önerőből, a hívek adományából valósítottak meg. ,,A közgyűléseken megköszönöm az adakozó lelkületet. Az egyházi fenntartói járulék mellett fontos bevétel az úrasztali adomány: sehol a társult egyházközségekben nincs olyan adakozási kedv, mint itt, a faluban” – hangsúlyozza a lelkipásztor.

Budai Nagy Antal leszármazottai

Magyarfodorházi látogatásunkat követően a Kolozsvár irányába, 12 km-re fekvő Bodonkútra is ellátogatunk, a lelkipásztor a felújított parókián lakik családjával. A templomot szintén az elmúlt években újították fel, a szomszédságában pereskedés nyomán visszakapott egyházi épületet is a magyar közösség használja, ami nem igazán tetszik Kajántó község román vezetésének, de hát ez nem újdonság Romániában.

A magyarfodorházinál két egyháztaggal kisebb lélekszámú bodonkúti magyar közösség igen aktív: nemrég zajlottak le a Budai Nagy Antal Napok, amelyek az elszármazottakat is hazahívják szülőfalujukba.

Magyarforodháza
Vasárnapi istentisztelet. Gáspár Károly minden hétvégén felkeresi a legtöbb gyülekezetét Fotó: Orbán Orsolya


,,A bodonkútiak ősei várvédő katonák voltak, és ez ma is meglátszik a hozzáállásukban, kitartásukban, kisnemesek leszármazottai. Bodonkúton tisztán, szépen áll a kétnyelvű tábla, Magyarfodorházán viszont hagyják, hogy rozsdásodjon, de teszünk róla, hogy ne így legyen. A bodonkúti magyar közösség számára is nagyon fontos a megmaradás, holott feleannyian vannak, mint Fodorházán” – magyarázza templomtátogatás közben vendéglátónk.

Arról is beszélgetünk, mit jelent a szórványlelkészi munka a lelkipásztor számára, aki 2006-ban végezte el a Kolozsvári Protestáns Teológiát, és egy németországi továbbképzés után mezőségi szórványtelepülésen kezdte lelkészi pályafutását, ahonnan a Kolozsvári-dombságra került.

Magyarforodháza
A bodonkúti református templomot is magyar állami támogatásból sikerült felújítani Fotó: Orbán Orsolya


,,Abban különlegesek szórványgyülekezeteink, hogy ez nem missziós egyházközség: itt kis entitások, kisebb gyülekezetek társultak, együtt vagyunk.

A 316 lélek mégsem egyben tekintendő, hanem mindeniknek megvan a pecsétje, a jogi ereje, a temploma, az értéke, a vagyona.

Olyan értelemben motiváló erő ez, hogyha az egyikben nehéz, feltöltődöm a másikban, majd a harmadikban. A szolgálati lelkület vasárnapról vasárnapra tovább megy” – fogalmazza meg a szórványmunka lényegét a lelkipásztor.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
EN-összeállítás 2025. július 08., kedd

Felhős idő várható: a következő egy hétben megszabadulunk a kánikulától

Vége szakad az elmúlt napok nehezen elviselhető hőségének: szerdától a hőmérséklet átlagosan tíz fokkal csökken, és szinte napi rendszerességgel kisebb esőre, vagy záporra lehet számítani, de a felhős idő mellett bőven lesz részünk napsütésben is.

EN-összeállítás 2025. július 04., péntek

Eldorádó – Kultikus magyar filmek vasárnap esténként a Dunán

Nyáresti kikapcsolódásra várja nézőit július 13-tól a Duna, minden vasárnap 21 órától egy-egy különleges alkotással idézik fel a magyar filmművészet emlékezetes pillanatait. Nyolc héten át, nyolc film mutatja be a magyar film sokszínűség

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.