A Reménység Szigetén július 7–13. között zajló táborban hetven fiatal és kísérőik vettek részt Erdélyből, Kárpátaljáról, Felvidékről és az anyaországból. A konfirmáció előtt álló tizenévesek életük egyik legfontosabb szakaszához közelednek, és ez a tábor lehetőséget adott számukra, hogy elmélyüljenek hitükben, megismerkedjenek más magyar református közösségek fiataljaival, és átérezzenek valamit abból a különleges egységből, amit a közös hit és anyanyelv jelent.
A tábor központi témája Jónás próféta története volt, azon belül is az engedelmesség és engedetlenség kérdése.
Mindennap más-más fejezet szolgált alapul a reggeli áhítatokhoz, kiscsoportos beszélgetésekhez és bibliai foglalkozásokhoz. A fiatalok nem csupán hallgatták a történetet, hanem interaktív módon dolgozták fel: kérdeztek, vitatkoztak, szerepjátékokban vettek részt, sőt, saját „Ninivéiket” is megnevezték – olyan helyzeteket, amelyekhez bátorság, engedelmesség vagy éppen újrakezdés szükséges.
Az áhítatokat és a kiscsoportos foglalkozásokat dr. Fazekas István, dr. Fazekasné Kummer Adél, Katócz Sára, Krizsan Lívia és Szabó László református lelkipásztorok, Tar Emese, református hitoktató és Kaszta Mónika, református kántor tartották, akik világos, őszinte, a fiatalok nyelvén szóló igehirdetéseikkel és szövegmagyarázataikkal segítettek eligazodni Jónás történetének tanulságaiban, és a mai élet kihívásaiban.
A Kárpát-medencei Konfirmandus Tábor egyik legnagyobb értéke a közösségi élmény. A résztvevők különböző országrészekből érkeztek, mégis hamar otthonosan mozogtak egymás között. A közös játékok, vetélkedők, éneklések, táncház és kézműves programok során nemcsak barátságok, hanem hídépítések is történtek, határokon átívelő kapcsolatok, amelyek talán egész életre szólnak. Dr. Fazekas István, az Erdélyi Gyülekezet vezető lelkésze úgy fogalmazott, a tábor résztvevői megtapasztalhatták, hogy magyarságunk nemcsak szellemi, hanem lelki közösséget is jelent.
A fiatalok az idén is megtekintették a Budai Várat, a Parlamentet, és egyik nap ellátogattak az újpesti Aquaworldbe.
Péntek délután a Reménység Szigetére látogatott Koncz Gábor, Kossuth-díjas színművész, aki magával vitte névrokonát, a székelyudvarhelyi születésű Koncz Andrea színművésznőt,
akivel számos darabban játszottak már együtt. Velük a színészetről, indulásukról, szerepeikről és vágyaikról beszélgettek a gyerekek, majd közös énekléssel és ajándékkal felköszöntötték Koncz Gábort, aki a napokban töltötte be 87. életévét.
A tábor egyik legmeghatóbb pillanata a záró istentisztelet volt, ahol a fiatalok maguk is szolgáltak: versekkel, énekekkel, lekció- és kátéolvasással. Egyikük így fogalmazott: „Jónás is el akart menekülni a feladata elől. Néha én is így vagyok a hitemmel. De most már tudom, hogy Istennek terve van velem is.”
A Reménység Szigete – az Erdélyi Gyülekezet szolgálati központja – méltó helyszíne volt a tábornak. Nevéhez hűen valóban a reménység és az élő hit szigeteként működik. A szervezők, önkéntesek, lelkipásztorok és segítők közös munkája lehetővé tette, hogy a fiatalok valóban különleges, maradandó élményekkel térjenek haza.
A tábor nem csupán a konfirmáció előtti felkészülés része volt, hanem egy szelíd, de erős üzenet a fiataloknak: hitben járni nem egyedül kell.
Van közösség, van múlt, van jövő, és mindezek mögött ott van Isten, aki nemcsak Ninivét, de minket is megtérésre hív.
„Egy a test, és egy a lélek.” (Ef 4,4) – Ez volt az idei tábor mottója. Egy hétre valóban egy testté és lélekké vált a Kárpát-medence ifjúsága a Reménység Szigetén.
Sárréti Anita
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.