A szülőfalujában kapott tudást szeretné továbbadni a kalotaszegi gyerekeknek Fazakas Emília, aki kezdetben gitározni tanította a kicsiket, a 2024/2025-ös tanév kezdetétől pedig zenekarként határozza meg a különböző hangszereken játszó csoportot. Az Erdélyi Napló érdeklődésére felelevenítette, hogy a Hargita megyei Orotván előbb 3-4 gyereknek tartott gitár- és furulyaórákat, majd miután a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karán lediplomázott, útja a Magyarbikalon kántorként szolgáló vőlegényének köszönhetően a szomszéd településre vezetett, így jelenleg Bánffyhunyad lett közös otthonuk. A Kolozs megyei Magyarbikalon egyébként gyakran énekelt a Szabó Mihály lelkipásztor vezette gyermekzenekarban,
majd a 2023-ban megnyílt, a magyar állam támogatásával a református egyház által épített bánffyhunyadi óvodában kezdett el dolgozni.
„Már az egyetem elvégezte után éreztem, hogy inkább óvodában szeretnék tevékenykedni, ezért most részt veszek egy átképzésen, hogy hivatalosan is óvónő lehessek. Bár kezdetben azt gondoltam, hogy ez a munka önmagában elég lesz, érdeklődés mutatkozott a gitártanítás iránt, így 2023 októberében három-négy gyerekkel elindult az oktatás, majd annyira kinőtte magát, hogy egy-egy órán már közel húsz gyerek volt. Jelenleg körülbelül tizenketten gitároznak, hatan furulyáznak, és ezzel párhuzamosan lett egy gyerekkórusunk, ahová olyan gyerekek is csatlakoztak, akik nem jártak a hangszerórákra” – részletezte Fazakas Emília.
Hozzátette, 2024 októberében már zenekarként indították a tanévet, és ma már nem különül el a kóruspróba, gitár- és furulyaóra, hanem a zeneórán tanulnak játszani az említett hangszereken kívül még kahonon, ritmushangszereken és a tervek szerint hamarosan dobon, illetve zongorán is.
Így idővel olyan zenekarrá válhatunk, amely például ifjúsági zenélést vállal a templomban” – fogalmazott a 7-16 éves korosztályú gyerekekből álló zenekar alapítója elárulva, hogy bár még nem igazán hívják magukat nevükön, de már választottak elnevezést: Kalotazengők.
Arra a kérdésünkre, hogy milyen a hangulat a próbákon, a hangszertanuláson kívül a közösségi élmény is vonzza-e a gyerekeket, Fazakas Emília azt felelte, szerinte az elmúlt időszakban nagyon jó közösség kovácsolódott. „Az első olyan pillanat, amikor azt éreztem, hogy már kezd egy közösség kialakulni, tavaly február 14-én, szülinapomkor volt: a gyerekeknek aznap kórusórájuk volt, tehát nem kellett hozni hangszereket, viszont ők mégis elhozták, kiálltak elém és elénekelték a Boldog szülinapot! köszöntődalt.
Ekkora hívta fel a figyelmem Jakab Mihály Gyula bánffyhunyadi lelkész, hogy ő korábban még nem látta ennyire motiváltnak a gyerekeket, és az oktatáson kívül jó lenne közösségi programokat is szervezni.
A nyáron volt is több ilyen jellegű tevékenységünk, és a próbákon továbbra is azt látom, hogy a gyerekek szeretnek zenéléssel foglalkozni, nem muszájból, vagy kötelességből jönnek, hanem mert érdekli őket és örömöt okoz nekik” – hangsúlyozta a zenetanár.
Az idei terveket illetően elmondta, jelenleg azon dolgoznak, hogy a tavasz-nyár környékére teljes felállásban kialakuljon az ifjúsági zenekar, és bevezessék az ifjúsági zenélést a templomban. Ezen kívül családnap alkalmával, a március 15-ei ünnepségen terveznek fellépni, és természetesen minden olyan rendezvényen, ahová meghívják a Kalotazengőket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.