Greenbelt, ahonnan Tusványos is merített

EN-összeállítás 2014. július 29., 12:09

A nagy-britanniai Greenbelt Fesztivál inspirálta a Bálványosi Szabadegyetem ötletét – fejtette ki az Erdélyi Naplónak David Campanale, a BBC újságírója, Tusványos ötletgazdája, aki szerint a hasonlóságok a két rendezvény felépítése, sajátosságai közt egyértelműek. Cikkünkben annak nézünk utána, milyen is a Greenbelt, ahol a nyolcvanas években több tízezredmagával együtt bulizott művész, teológus, farmer és használtautó-kereskedő.

 

Greenbelt, ahonnan Tusványos is merített
galéria

A keresztény fesztivál a politikáról, világnézetről és igazságosságról szóló beszélgetések elegye, de elmaradhatatlan tartozékai a minőségi koncertek. A seregszemle egyébként az egyik legnyitottabb ilyen jellegű keresztény rendezvény a világon a nemhívők felé, bárkit vár, akit érdekel a keresztény kultúra.

Gyökerei – akárcsak a nyugati világ más keresztény fesztiváljaié – a hetvenes évek kezdetére nyúlnak vissza, ekkor kezdtek népszerűvé válni a hasonló rendezvények a hatvanas évek hippimozgalmának hatására. (Kelet-Közép-Európában természetesen tiltott volt a vallásos zenés gyülekezés. A keleti blokk első engedélyezett keresztyén zenei fesztiválját 1989-ben Tallinban tartották, és már az első évben tizenötezren voltak kíváncsiak az amerikai sztárvendégekre.) A keresztény zenei fesztiválok hangsúlyosan drog- és alkoholellenesek voltak – és persze azok ma is – ezt plakátokon, weboldalakon is hirdetik. Bár középpontjukban a zene áll, a rendezvények megannyi járulékos programmal egészülnek ki, az előadások, viták, beszélgetések sorát rendszerint hagyományos hitéleti programok egészítik ki.

Greenbeltet éppen negyven éve, 1974-ben indították útjára. Idén egy northamptonshire-i udvarház, a Boughton House ad helyet a jubileumi programsorozatnak, korábban a délnyugat-angliai Cheltenhamben, egy lóversenypályán rendezték meg, de disznófarm és különböző angliai kastélyok is szerepeltek már a helyszínei között.

Nemcsak keresztény zenei happeningeknek ad helyet a szemle: számos nem vallásos zenész is fellépői közt van. Az igen gazdag program bandái és énekesei között a U2, a rádiókból is ismert Sixpence None the Richer és Moby is szerepelt már.

A négynapos koncertsorozatot augusztusban rendezik meg (idén augusztus 22–25. között), melynek fővédnöke Rowan Williams, Canterbury egykori érseke – ő egyébként évente tart előadást is. A rock-, pop-, és népzenére szakosodott rendezvény híres szociális érzékenységéről. A meghívott előadók között sokan vannak, akik az elnyomás, a kizsákmányolás, a kirekesztés ellen emelik fel hangjukat. „A vitatkozás biztonságos helyszíne” – hirdetik magukról, és évente mintegy húszezren kíváncsiak rájuk.

Honlapja szerint a nagyszabású fesztivál – amely a nyolcvanas években élte virágkorát, később gyakorta anyagi gondokkal küzdött, de azért minden évben töretlenül megszervezték – az a hely, ahol „a hit, a művészet és az igazságosság találkozik”. „Elkötelezetten a kultúrának, a művészetekből inspirálódva, a hitből merítkezve arra törekszünk, hogy nagylelkű és nyitott közösségként gondoljuk tovább a keresztény beszédmódokat” – vallják a szervezők. Mindebbe a koncertek mellett a vizuális művészeti események, performanszok, filmes és irodalmi projektek, hitgyakorlat, sok humor, színvonalas, gyakran világhírű személyiségek, gondolkodók által tartott előadások és beszélgetések révén kóstolhat bele a látogató. A szemle kulcsszava a nyitottság, a tolerancia, a dialógus és az életbe vetett remény.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.