Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) megalakulásának huszadik évfordulóját ünnepelték december 9-én a kolozsvári Vallásszabadság Házában. Az esemény keretében átadták az EMNT által alapított Kós Károly-díjakat.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház december 17-én ünnepelte fennállásának 230. évfordulóját. A Rhédey-ház báltermében történelmet írt Kótsi Patkó János színtársulata.
Irodalomkritikusok szerint nehéz feladat Déry Tibor helyét és az értékét megítélni. Életútja és műveinek jellege különös ellentmondásokkal, alig magyarázható értelmetlenségekkel van tele.
Vitéz János esztergomi érsek 550 évvel ezelőtt, 1472. augusztus 9-én hunyt el Esztergomban. A történészek csak sejtik, hogy Mátyás király nevelője 408 körül születhetett a mai Horvátország egyik falvában, ám azt pontosan lehet tudni, hogy mikor hunyt el.
Előbb utazásra adta a fejét, majd jeles politikus lett Marosvásárhelyen a Teleki Téka őrzi nevét és szellemét. 1822. augusztus 7-én hunyt el Teleki Sámuel erdélyi kancellár.
Ki ne hallott volna Ötvös Csöpiről, a kemény öklű nyomozóról? Májusban töltötte volna 80. életévét Bujtor István színművész, filmrendező, forgatókönyvíró, aki filmjeivel új műfajt teremtett a magyar filmjátszásban.
Nyolcszáz évvel ezelőtt, 1222. április 24-én adta ki II. András (1205–1235) Fehérváron az Aranybullát, a rendi állam magyar jogrendszerének legfőbb tartóoszlopává váló oklevelet.
Tőkés Lászlónak legfőbb erénye, hogy hű maradt elveihez, értékrendjéhez, harcostársaihoz és céljaihoz. Megmaradt annak, akinek megismertük: a magyar ügy kérlelhetetlen és megvásárolhatatlan harcosának.
Az élet ma már elképzelhetetlen telefon nélkül. A 175 éve született Alexander Graham Bell, a távbeszélő feltalálója nem is sejthette, hogy találmánya mekkora változást okoz az emberek közötti kommunikációban.
A Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, a modern magyar líra inspirálója születésének századik évfordulója kapcsán az anyaországban több érdekes esemény is várható.
Ki hitte volna, hogy Írországban szilveszterkor a politikai jövőről jósolnak, máshol újévkor szőlőszemeket eszegetnek, és akadnak, akik piros fehérneműben búcsúznak az óévtől? Szilveszteri érdekességek, szokások a nagyvilágból.
Történelemhamisítási szándék húzódik meg az 1989-es romániai forradalom dátumának eltagadásában. A temesvári megemlékezésen Tőkés László hangsúlyozta: a rendelkezésünkre álló bizonyítékok szerint a forradalom kitörésének hiteles dátuma: december 15.
Timár Sándor (91), Kossuth-díjas magyar koreográfus, a Nemzet Művésze 1981-től másfél évtizedig állt a Magyar Állami Népi Együttes élén. A társulat életében meghatározó időszakot felesége és szakmai alkotótársa, Timár Böske idézi fel.
Kortársai és barátai az irodalmi életből valahogy így emlékezhetnek rá: sovány, beesett, sápadt arc, éles, okos tekintet. Szájában az elhagyhatatlan cigaretta. Hangja szelíd, mosolya szomorkás, szívében önvád, de mások iránt feltétel nélküli szeretet.
A néma levente című színmű szerzőjének, a költő és humorista Heltainak alkotásait ma már alig ismeri valaki. Pedig nélküle Kacsóh Pongrác örökzöldje sem vonul be a köztudatba.
Hetven év a világ körül címmel nyílt meg júliusban a Magyar Állami Népi Együttes szabadtéri kiállítása a budapesti Corvin téren. A születésnapi tárlat pannói között sétálva az Együtteshez fűződő saját emlékeimet is felidézhetem.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.