Ha vegetáriánus előételt szeretnénk készíteni, a tálról csak a húsnak kell hiányoznia, tejtermékek és tojásalapú ételek gazdagíthatják a kínálatot. Így különböző fajta sajtokat, panírozott zöldségeket, sajt-, illetve zöldségkrémeket, töltött tojást tehetünk a tányérra. Sokaknak a nagyobb fejtörést inkább a vegán, vagyis
a növényi alapú változat okozza, hiszen ez esetben a húson kívül semmilyen tejtermék és tojás sem kap helyet az ételek között.
Az üzletek polcain egyre nagyobb és minőségibb a választék a húshelyettesítő termékek terén, így már egészen finom felvágottakat lehet kapni, melyek rendszerint borsófehérjéből készülnek. Hasonló a helyzet a sajtfélékkel, a kókuszolaj és mandulaliszt alapú növényi változatokból szintén különböző állagú, ízesítésű termékeket lehet vásárolni. Aki viszont szeretné elkerülni a „bolti utánzatokat”, elkészítheti a nálunk is igen népszerű humuszt, padlizsán- vagy avokádókrémet, ugyanakkor kipróbálhatja a kesudióból készült „sajtkrémet” is, melynek receptjét (a Napfényes Élet Alapítvány kötetéből) alább megosztjuk.
Ezeket a kencéket kenyérrel, pirított, akár kis fokhagymával megkent baguette-el kínálhatjuk, de hosszú csíkokra vágott uborkával, murokkal is lehet mártogatni. A vegán tálra is panírozhatunk többek között gombát, karfiolt, cukkinit, annyi különbséggel, hogy nem felvert tojásba mártjuk a zöldségeket, hanem például csicseriborsólisztet keverünk ki vízzel, fűszerezzük, majd sütés előtt zsemlemorzsába forgatjuk a falatokat.
Kesusajtkrém
A kesudiót egy éjszakára beáztatjuk. Másnap leszűrjük és a többi hozzávalóval együtt (a snidling és petrezselyem felével) összeturmixoljuk. A maradék snidlinget és petrezselymet apróra vágva a kész krémhez keverjük.
Levesek tekintetében mindkét változatnál zöldségalapúban gondolkodhatunk, akár laskával dúsítva (kapható tojásmentes is), ugyanakkor a lencse, sárga- vagy zöldborsó, galuska is laktatóbbá teheti ezt a fogást, akárcsak a sűrűbb, pirított kenyérrel kínált krémlevesek. A zöldségekben és ízvilágban gazdag, ünnepekkor különösen közkedvelt palócleves (vegán) receptjét szintén lentebb olvashatják az érdeklődők.
Palócleves
A hagymát az olajon megdinszteljük, majd félidőben beletesszük a felkockázott paprikát és paradicsomot. Addig sütjük, míg megpuhul, ekkor rászórjuk a köményt, a pirospaprikát, a zöld borsot, megsózzuk, és kis vízzel felöntve még tíz percig forraljuk. Ezután hozzákeverjük a feldarabolt zöldbabot, a burgonyát és a gyökérzöldségeket, fölöntjük vízzel, hozzáadjuk a babérlevelet és majoránnát is, majd addig főzzük, míg minden zöldség megpuhul. Amikor kész a leves, belerakjuk a zúzott fokhagymát, a nokedlit, az aprított kaprot, a szójajoghurtot és az almaecetet. Még egy kicsit forraljuk, és található is.
A vegetáriánus főételek esetében nem igazán lehet „mellélőni” a rántott sajttal, amit akár krumplikörettel, rizzsel, bulgursalátával tálalhatunk. Készíthetünk ugyanakkor tepsis bevagdalt sajtos burgonyát, rakottkrumplit, bulgurral töltött vinettát is.
Az ünnepi asztalra kerülhet töltött káposzta is, a húsmentes változatnál használhatunk szejtánt, gombát, füstölt tofut.
Aki pedig nem szeretné, hogy hiányozzon a húsvéti sonka a kínálatból, alább a Prove.hu vegán magazin receptje alapján elkészítheti ennek növényi alternatíváját. Szintén a vegán vendégek örülnek majd meg a „karfiolsteaknek”, mely vajban párolva 15-20 perc alatt elkészíthető, és remekül talál a (boltokban is található) spenótos tekerccsel, salátával, akár házi készítésű savanyú uborkás öntettel.
Vegán sonka
Tegyük egy nagyobb tálba a búzasikért, adjuk hozzá a lisztet, a csicseriborsólisztet, a sörélesztőpelyhet, a vöröshagymaport, a fokhagymaport, a szárított zsályát, a borsot és a sót. Ezt alaposan keverjük össze, mert a víz hozzáadása után már nehezebb lesz. Mérjük ki egy másik edénybe a vizet, a szójaszószt és a folyékony füstöt, majd adjuk hozzá a száraz alapanyagokhoz. Néhány határozott mozdulattal gyúrjuk össze, és tegyük félre lefedve egy órára pihenni. A kapott masszát csomagoljuk be szorosan frissen tartó fóliába, majd alufóliába is, és tegyük párolóedénybe.
Pároljuk 60-90 percig, amíg kemény nem lesz az állaga. Közben néha ellenőrizzük, hogy nem kell-e pótolni a vizet, mert gyorsan elpárolog.
Hagyjuk a csomagolásban kihűlni, majd éjszakára tegyük hűtőbe. A hűtőből kivéve a vegán sonka már szeletelhető állagú és fogyasztható lesz, de akár be is pácolhatjuk ízlés szerint, és megsüthetjük egészben a sütőben, mielőtt a húsvéti asztalra tesszük. Ez ideálisan 20-30 percet vesz igénybe.
A sütemények tekintetében csak vegán vendégeink számára szükséges másfajta édességet készítenünk. Az állati eredeti tej helyettesítésére az üzletekben már különféle növényi alternatívák léteznek,
sütéshez vagy krémekhez talán a legideálisabb a semleges ízű szójatej, viszont ha kókuszos süteményt készítünk, bátran használhatunk kókusztejet is.
Amennyiben nem szeretnénk vagy nincs lehetőségünk vásárolni, a növényi tejek könnyedén elkészíthetők házilag is például az előre beáztatott kókuszreszelék/kesudió/zab és víz összeturmixolásával. A tojás pótlására pedig „kötőanyagként” használható az őrült lenmag vízzel elkeverve és felfőzve, ugyanakkor a csicseriborsó főzőlevét fel lehet verni „tojáshabbá”. A zsír ugyanakkor könnyedén helyettesíthető növényi margarinnal. A fentebb említett alapítvány receptes kötetéből megosztunk egy süteménytippet is.
Vaníliás kifli
Omlós tésztát készítünk: a lisztet elmorzsoljuk a margarinnal, a vaníliaporral, 7 dkg nádcukorral és a pirított, darált mogyoróval vagy mandulával. Nem szabad sokáig gyúrni. Amikor összeáll, kb. 5 centis hengert formálunk belőle, frissen tartó fóliába tekerjük és 1-2 órára hűtőbe tesszük. Kicsomagoljuk, majd karikákat vágunk belőle, amikből gyorsan, hideg kézzel kifliket formázunk. 180 fokos előmelegített sütőben 10 percig sütjük. Egyben, a sütőlapon hagyjuk kihűlni, ekkor még szétesik, ha hozzáérünk. Ha kihűlt, vaníliás porcukorba forgatjuk. Fémdobozban tároljuk, hogy a tészta ne szívja meg magát nedvességgel.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.