– Milyen programokkal van jelen az erdélyi iskolákban, közéletben az MCC?
– Erdélyben kilenc helyszínen biztosítunk díjmentes, az iskolai tanulmányokat kiegészítő, hasznos képzéseket, egyedülálló tehetséggondozást több mint 2500 fiatal számára. Az oktatási tevékenység négy szinten zajlik: az általános iskolásoknak szóló Fiatal Tehetség Programban, a Középiskolás Programban, valamint az egyetemi és posztgraduális hallgatókat megszólító Egyetemi Programban és az Erdélyi Politikai Iskolában. Az MCC emellett hasznos, gondolatébresztő és értékteremtő rendezvényekkel kapcsolódik bele az erdélyi települések közösségi életébe.
– A legutóbbi beszélgetésünkhöz képest vannak-e újdonságok?
– Az elmúlt két évben jelentősen fejlődött a szervezet.
Teljes kapacitáson működik az általános iskolásoknak szóló Fiatal Tehetség Programunk, emellett elindult a kötetlenebb formájú, ugyancsak ingyenes kurzusokat biztosító Fiatal Tehetségek Klubja. Az MCC Karaván kezdeményezéssel pedig olyan városokba is eljutottunk (Brassóba, Dévára, Nagyenyedre), ahol nem működik saját központunk. Kolozsváron az Egyetemi Program kollégiumával együtt központunk a Fellegvárra költözött.
– Hogyan viszonyul a román sajtó az MCC-hez?
– Eddig alapvetően pozitív hangnemben számolt be a működésünkről. Az MCC-ről szóló cikkek egy része arról szól, hogy mi történt nálunk, kik tartottak előadást. Az elmúlt év során román szakemberek, művészek, alkotók sora fogadta el meghívásunkat.
Áttörésként könyvelhetjük el, hogy az egyik eseményünkön keresztül talán elsőként sikerült a román országos sajtóban megfelelő módon tematizálni a román nyelvoktatás problémáját. Az MCC időről időre említésre kerül a román sajtóban a nemzetközi sajtóban megjelenő tartalmak átvételével. Ezek jellemzően a mi erdélyi tevékenységünkön túlmutató nemzetközi összefüggésekbe helyezik az intézményt.
– Mennyire van jelen az MCC az erdélyi magyar médiában?
– Az erdélyi magyar sajtóval a viszonyunk sokkal bonyolultabb. A sajtóorgánumok többsége rendszeresen számol be eseményeinkről. Ebben nincs is semmi meglepő. Több mint 2600 fiatallal, több száz szülővel és pedagógussal foglalkoztunk. Természetesnek tekinthető, hogy a sajtó is beszámol a működésünkről. Ugyanakkor azt is tapasztaljuk, hogy bizonyos sajtószereplők a konkrét tevékenységünktől függetlenül igyekeznek minket bedobozolni: agyelszívással, politikai indoktrinációval megvádolni. Hiába vagyunk az egyedüli olyan erdélyi magánintézmény, amely 5. osztálytól egyetemig komoly erőforrásokat fordít a diákok román nyelvoktatására, valamint úttörő módon hozzuk közel diákjainkhoz a román értelmiséget képzési programok formájában, mégis
Egyetemistáink négy féléven keresztül vitakluboznak magyarul, románul és angolul annak érdekében, hogy a kritikus gondolkodásukat fejlesszük, mégis az a vád ér, hogy politikailag indoktrináljuk őket. Mindez nemcsak hamis vád, hanem az őszinte, intelligens, keményen dolgozó diákokkal szemben is méltatlan. Ha valakit valóban érdekel, hogy mi folyik itt, akkor csak szóba kell állni velük, és azonnal megdőlnek az előítéletek.
– Egyesek a fideszesek janicsárképzőjének tartják, mások agymosást emlegetnek. Vajon mire alapozzák e merész kijelentéseket?
– E vádak nem a működésünk kritikái, valamint nem is a diákjainkkal folytatott beszélgetések következtetései. Mi románul bátran beszélő, kritikusan gondolkodó, jól tájékozott, világlátott erdélyi magyar fiatalokat szeretnénk kinevelni.
angol nyelvű esszéklub keretében pallérozhatják gondolataikat és nyelvtudásukat, szakértőtől tanulhatnak a transzilvanizmusról, betekintést nyernek a kortárs művészetbe, gazdasági és társadalomtudományi alapismereteket nyújtunk mindenkinek. Oxfordból, Cambridge-ből, Bukarestből, Budapestről, Londonból, Münchenből, Amerikából és természetesen Kolozsvárról, Csíkszeredából, Marosvásárhelyről hívunk meg oktatókat, hogy a legjobbaktól tanulhassanak diákjaink. Mindenkivel együttműködünk, aki ebben segít, legyen az szülő, pedagógus, de akár magyar oktatásért felelős tanfelügyelő, egyetemi oktató vagy a magyar kormány nemzetpolitikáért felelősséget vállaló szereplői.
– Azt is hallani, hogy az elitképzés a fiatalok Magyarországra való „exportálását” tűzte ki célul. Az MCC-s diákok nagyobb számban vándorolnak ki külföldre, mint az átlag?
– Ilyen cél nincs, és ilyen kimutatás sincs, hiszen programjaink alig néhány éve indultak, és a nagyobb diákcsoportok még ki sem léptek az egyetemi padokból. Amúgy a legtehetségesebb fiatalok elvonzásában ma már nem is Magyarország a legjelentősebb szereplő. Sajnos mi is látjuk, miként mennek el a diákok a legjobb középiskolákból, és maradnak külföldön. A felkészült és kitartó fiatalok, ha ott alapítanak családot, akkor egy-két hazautazáson túl már nem is részei az erdélyi magyar közösségnek, családjukon kívül már alig tartunk velük kapcsolatot.
Az MCC ebben tud nagy segítségére lenni az erdélyi magyaroknak. Az általunk felépített programsorozat ugyanis elkíséri a tehetséges diákokat általános iskolától az egyetemig. A régióban önmagában is erősnek bizonyuló kolozsvári egyetemi képzés az MCC nyújtotta készségfejlesztésekkel és nemzetközi kitekintéssel kiegészülve nemzetközileg is versenyképes tudást tud felkínálni Erdélyben mindazoknak, akik Kolozsvárt választják egyetemi tanulmányaik helyszínéül.
Tapasztalatunk szerint ez erős közösséggé válik az életükben, amely mindig jó alap lesz az erdélyi élet elkezdéséhez vagy az ahhoz való visszatéréshez. A külföldön továbbtanuló diákjainkkal folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, és bevonjuk itthoni projektekbe. Dolgozunk azon, hogy ne veszítsék el erdélyi kötődésüket. Ez óriási újdonság az eddigi lehetőségekhez képest. Persze az itthon maradás képletét mi is csak próbáljuk megfejteni. Tudjuk, ez minden diák esetében más. Évfolyamonként 30-35 diák esetében kell ezt megvizsgálnunk, és erre számonkérhető munkát kifejtenünk. Tíz év múlva itteni működésünk fontos mérőszáma lesz, hogy sikerült-e az MCC-s fiatalokat nagyobb számban itthonmaradásra ösztönözni a többiekhez képest. Az biztos, hogy még sosem fordítottak ennyi erőforrást arra, hogy erdélyi magyar fiatalok itthon tervezzenek jövőt maguknak, valamint hogy a külföldön továbbtanulók visszataláljanak Erdélybe.
– Jelenleg hány diák, személy vesz részt a programjaikban?
– Tavaly több mint 2600 diák vett részt képzéseinken. A Fiatal Tehetség Programban jelenleg 695 diák tanul, míg a Fiatal Tehetségek Klubjához 655 iskolás csatlakozott. A Középiskolás Programban 1236 tanuló vesz részt, az Egyetemi Program 124 diákkal indította a tanévet, az Erdélyi Politikai Iskola 22 hallgatóval kezdte az évadot. 2024 folyamán 168 oktató gondoskodott arról, hogy diákjaink hasznos és értékes ismereteket sajátítsanak el.
– Kik jelentkezhetnek, milyen feltételeknek kell eleget tenniük?
– A Fiatal Tehetség Programba olyan gyerekek jelentkezhetnek, akik következő ősszel kezdik az ötödik osztályt. A program végigkíséri a diákokat a felső tagozat négy évén, ezért lényeges már ötödik osztálytól csatlakozni. A felvételi időszak minden évben nyár elején zajlik. A Középiskolás Programba az ország bármely pontjáról jelentkezhetnek a diákok, hiszen a főleg online kurzusokon alapuló rendszert lakhelytől függetlenül elérik, a személyes találkozással járó hétvégi foglalkozásokra, táborokra és kirándulásokra pedig támogatjuk az utazásukat. Az iskolás évek alatt bármikor csatlakozhatnak, az évi két felvételi időszakban pedig felvételt nyerhetnek a programba.
Azok a hallgatók, akik már elvégezték az első egyetemi évet, az MCC Egyetemi Programjának második szakaszához, az iskolarendszerhez csatlakozhatnak (ahova éppen zajlik a felvételi időszak április 30-ig), és kétéves képzésben részesülnek. A tanulmányokat posztgraduális képzéseinken folytathatják.
Az Erdélyi Politikai Iskola ősszel szokott felvételt hirdetni, ide 18–36 év közötti fiatalok jelentkezhetnek, akik érdeklődnek a közéleti kérdések iránt. Ezt a MIÉRT-tel, az RMDSZ-szel és a Pro Iuventute Egyesülettel közösen valósítjuk meg. Minden program ingyenes, és bárki jelentkezhet, amennyiben a felvételi követelményeket teljesíti. Ezek általában egy űrlap kitöltésével, beszélgetéssel vagy beadandó feladattal járnak.
– Tervek között szerepel-e a terjeszkedés?
– Jelenleg kilenc képzési központunk működik Erdélyben: Aradon, Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen, Szatmárnémetiben és Veresszéken. E központok lefedik az erdélyi magyar oktatási teret és azokat a hagyományos iskolavárosainkat, ahol a legtöbb erdélyi magyar fiatal tanul. Persze tudjuk, sok jó diák tanul e városokon kívül is, de szerencsére több olyan program is a rendelkezésükre áll – középiskolás hétvégék, kirándulások, MCC Karaván, előadások, online kurzusok –, amelyekbe ők is be tudnak kapcsolódni.
– Hol vannak jelen a Kárpát-medencében? És azon kívül?
– A Kárpát-medencében 31 helyszínen vagyunk jelen. Nagy öröm számunkra, hogy a legutóbbi MCC-központ Szabadkán nyílt meg 2024 novemberében. Ezzel már négy olyan régióban vagyunk jelen, ahol sorstársak élnek hozzánk hasonló kihívásokkal. Számos alkalommal osztjuk meg egymás tapasztalatait a kisebbségi létben lévő működés kihívásairól.
– Milyen szervezetekkel és milyen céllal működnek együtt?
– Munkánk csupán kiegészíti az erdélyi magyar oktatási hálózatot, mivel ott kezdődik ahol a közoktatás vagy az egyetemi oktatás véget ér. Ezért fontos, hogy az oktatásban szerepet vállaló intézményekkel és a helyi közösség életéért felelős döntéshozókkal legyen jó az együttműködés. Ennek több formája is van. Például elengedhetetlen, hogy a tanfelügyelőségekkel partnerségben végezzük munkánkat. Számos pedagógusnak szóló képzést is szerveztünk közösen. Az egyetemekkel karöltve szeretnénk, ha minél többen Erdélyben kezdenék az egyetemi éveket. Persze az oktatási programjainkon túl megpróbálunk a megkereséseknek eleget tenni. Számos esemény valósul meg társszervezésben. Több iskolával és egyetemmel, szakmai szervezettel rendezünk közös programot. Ugyanakkor folyamatosan együtt dolgozunk szakmailag a magyarországi és más határon túli kollégákkal is.
– A közélet és tudomány néhány rangos külföldi képviselője tartott már előadást. Mennyire számít ismert és elismert intézménynek az MCC nemzetközi porondon?
– Bár fiatal intézményről van szó, az ide látogató neves nemzetközi előadók mindig pozitív élményekkel térnek haza, és ugyanígy a külföldi tanulmányutakon részt vevő diákokról is jó véleményt alakítanak ki a fogadó intézmények. Ebben nagy segítségünkre van az a kapcsolati háló, amellyel a budapesti vagy a brüsszeli MCC-s kollégák rendelkeznek.
Ezen felül a mi diákjaink is járják a nagyvilágot, többen ösztöndíjasként tanulnak külföldön, konferenciákon vesznek részt. Legutóbb Dél-Tirolba látogattak el az Egyetemi Program diákjai és munkatársai, ahol az EURAC kutatóintézet vendégeként folytattak beszélgetéseket, értékes kapcsolatokat építettek, és elvitték Erdély hírét az ottaniaknak.
– Vállaltak-e már közösségszervező, kulturális életet támogató, netán politikai szerepet Erdélyben olyan fiatalok, akik egykor az MCC programjain „nőttek fel”?
– Sok fiatalról tudjuk, hogy önkénteskednek, aktívan részt vesznek szülővárosuk közösségi életében vagy a kolozsvári egyetemi közeg tevékenységeiben. Erre bátorítjuk a diákokon kívül a munkatársainkat is. S az elmúlt évek tapasztalataiból látom, hogy olyan emberek szegődnek a csapatunkhoz, akik szívesen vállalnak többletfeladatot a közösségükben is, legyen az falunap, családi program vagy akár közösségi-politikai szerep. Az Erdélyi Politikai Iskola pedig kimondottan ebben nyújt segítséget olyan fiataloknak, akik a közéletben szeretnének otthonosabban mozogni.
Erre bátorítjuk is őket, hiszen az egyetemi programunk elvégzéséhez elengedhetetlen az, hogy diákprojektekben is részt vegyenek a hallgatók – ezeknek fókusza a szűkebb vagy tágabb közösség. A diákprojektek keretében van, aki kolozsvári középiskolásoknak szervez vitaképzést, van, aki szociális projektet vezet, és van, aki író-olvasó kört szervez kortárs erdélyi magyar írókkal.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.