Miért sikeres a Trónok harca?

Kádár Hanga 2016. augusztus 03., 23:15

Több mint 170 országban sugározzák és epizódonként tízmillió dollárba kerül. A világ egyik legsikeresebb sorozata azonban hamarabb véget ér, mint gondolnánk. 

Miért sikeres a Trónok harca?
galéria

David Benioff és D. B. Weiss alkotók neve eddig sem volt teljesen ismeretlen a filmvilágban, Benioff írta többek közt a Trója és az X-men kezdetek: Farkas forgatókönyvét, Weiss számára azonban a HBO sikersorozata hozta meg az igazi áttörést. A George R. R. Martin Tűz és Jég dala című regénysorozata alapján készült széria brutalitás és szexualitás tekintetében nyersen valósághű ábrázolásmódja miatt 18-as korhatárjelzést kapott. Sokan éppen a felsorolt jellemzők miatt kedvelték meg a filmet.

A többszörös rekorder

Már az indulási évben 13 Emmy-díjra jelölték, az ötödik évad végére pedig a készítők/színészek 26 elismerést zsebeltek be az amerikai televíziós produkciók számára kiosztott díjból. A tavalyi évet tizenkét elnyert Emmy-vel zárták – az egy évben szerzett szakmai elismerések számát tekintve a film ezzel rekordot döntött a műfajában. A kalózsiker hallatán azonban kevésbé örültek a HBO munkatársai: a TorrentFreak adatai szerint ugyanis az utóbbi három évben a Trónok harca viszi a pálmát az illegálisan letöltött filmek között, 2015-ben csak egyetlen epizódot világszerte 14 és fél millió alkalommal töltöttek le.

Az első években az Amerikai Egyesült Államok kivételével Brazíliától Magyarországig, Vietnámtól Zimbabwéig 76 országban sugározták világszerte, 2015-re azonban ez a szám 173-ra dagadt, amellyel a Trónok harca világrekordot döntött a filmsorozatok kategóriájában. Ezzel be is írta magát a Guiness Rekordok Könyvébe. A nézettséget azonban az új, hatodik évad túlszárnyalta, csak az első részt több mint tíz millióan látták az USA-ban.

Számos forgatási helyszín európai

A sorozat sikerességéhez az is hozzájárul, hogy az egyedi hangulatú világ eseményeit nem csupán egy ebédlőméretű, zöldvászonfalú stúdióteremben forgatják, hanem valós helyszíneken is. A Falon túli, azaz a Westeros legészakibb pontjain zajló eseményeket Izland gleccsereinél vették fel a Vatnajökull Nemzeti Parkban, ahogy a közkedvelt Havas Jon és néhai párja, Ygritte első szerelmes jelenetét is egy izlandi barlangban, a Mývatn-tónál forgatták. A barlangban pedig a jeges, dermesztő környezet ellenére valóban meleg termálvíz buzog.

A horvátországi Dubrovnikban is számos emlékezetes jelenet zajlott: többek közt Arya Stark utcajáró jelenetei az első évadból, de a Kölyökkirály elleni parasztlázadás pillanatait is a tengerparti óvárosban vették fel. Egy másik horvát város, Šibenik, az ötödik évadban az arcnélküliek otthonának, Braavosnak adott helyet. A hűvös, sziklás, tengerparti Észak-Írországban a Vas-szigeteken zajló eseményeket, Daenerys Targaryen számos jelenetét pedig a Világörökség részének nyilvánított marokkói Aït Benhaddou erődfaluban forgatták.

Unalmas és mégsem

A legtöbb kritikus szerint a sorozat sikere főként abban rejlik, hogy egyetlen szereplő sincs biztonságban, ez az a sorozat ugyanis, amely során a legkedveltebb, főszereplőnek hitt figurák is váratlanul távoznak. A pozitívan bírálók szerint a Trónok harca a nemrég befejeződött hatodik évadra érte el azt a szintet, amelyre az első részek óta törekedett, hiszen a készítők kiemelték és végleg központi figurákká fejlesztették a sztori erős női karaktereit.

Böngészve a szakértői vélemények között rájövünk, szinte kivétel nélkül egyetértenek abban, hogy nemcsak érthetően, de helyesen jártak el a készítők, amikor a regénysorozatot jócskán lekurtították és a cselekményvázon is változtattak, máskülönben még mindig csak a harmadik évadnál tartanánk. Az új évad elején zajló vontatott cselekmények mindenkit untattak, az utolsó részekbe így minden sokkoló csattanót belesűrítettek az alkotók, ezzel megoldva, hogy a következő évad is nézettségi rekordokat döntsön.

Ahol senki sincs biztonságban

Romániában is egyre ismertebbé válik Benioff és Weiss filmje, az erdélyi nézőktől kapott hideget, meleget a sorozat.

„Elsősorban a mozgalmassága miatt szeretem, olyan fordulatok vannak benne, amelyekre sohasem számítanál, másodsorban pedig a történetben megfogalmazott kemény társadalomkritika könnyen értelmezhető a mai valóságra is” – fogalmaz egy rajongó, K. Álmos, kolozsvári teológushallgató. A 22 éves egyetemista szerint a George R. R. Martin-féle középkor sokkal valósághűbb képet mutat be, mint a sztori hasonló világban játszódó elődei.

„Bár számos fordulatban eltér a forgatókönyv a regényektől, ez inkább a sorozat javára írható, hiszen a film így kiegészíti és pörgősebbé teszi az eredeti történetet” – véli a 31 éves B. Júlia. A brassói pedagógus nem rajongója az amerikai szériának, de úgy gondolja, a típuskarakterek között szinte kivétel nélkül mindenki megtalálja a maga jelleméhez legközelebb állót, így szerinte ez vonz sokakat a képernyő elé.

K. Bea 23 éves csíkszeredai lakost is a dinamikus cselekményvezetés és a kiszámíthatatlan fordulatok kötötték le, szerinte a Trónok harca a rajongók számára olyan kultuszfilm, mint másoknak a Csillagok háborúja.

„Az utóbbi két évad során azonban túl sok töltelékszál jelent meg a sztoriban, a korábbi mozgalmassághoz képest szinte semmi érdemleges nem történt” – véli a frissen végzett újságíró-hallgató, akit azonban a csalódás nem tántorított el attól, hogy továbbra is érdekelje, ki fog végül a Vastrónon ülve uralkodni a Hét királyság felett.

A Sárkányok Anyja a végső győztesek között

A napokban hozta napvilágra a techinsider.io George R. R. Martin egy, 1993-ban íródott levelét, amelyben az író egyik barátjával ismerteti, hogyan képzelte el a történet eredeti alakulását. Meglepő különbségeket találtunk a jelenlegi álláshoz viszonyítva. A szerző eredeti elképzelése szerint Sansa Stark valóban hozzáment volna Joffrey királyhoz, sőt még egy közös gyerekük is született volna. A levélben szó sem esik a Vörös Nászról, amely során meggyilkolják az északiak királyát jelenlevő családtagjaival együtt, ugyanakkor a féltestvérpár, Arya Stark és Havas Jon egymásba szeretnek Martin első ötletei alapján. Sőt, az írás szerint, az északi nemes lány iránt még a közkedvelt karakter, Tyrion Lannister is gyengéd érzelmeket táplál.

Az elűzött Daenerys Targaryen nem sokkal férje, Khal Drogo halála után elfoglalja sárkányaival a Hét Királyságot annak ellenére, hogy a Sárkányok Anyjának a sorozatban csak most, a hatodik évad végére sikerült összeverbuválnia az ehhez szükséges sereget. Az író ugyanakkor megosztotta ismerősével annak az öt kulcsfontosságú karakternek a nevét, akik a végsőkig életben maradnak: Daenerys Targaryenét, Havas Jonét, Tyrion Lannisterét, Arya és Bran Starkét. A kérdés már csak az, mennyire egyezik meg ez a lista Martin legfrissebb elképzeléseivel.

Rövidebb és késői lesz a folytatás

A HBO eddig minden év tavaszán vetített le egy-egy évadot a sorozatból, az új forgatásának pedig már nyár elején nekiláttak a készítők. Mivel azonban az utolsó évadok a télen támadó Másokra és élőholtakból álló seregükre fektetik majd a hangsúlyt, a stábnak meg kell várnia legalább az ősz beköszöntét a forgatás elkezdéséhez.

A producerek a Varietynek azt nyilatkozták, hogy még két évadot terveznek a sorozatnak, azonban mindkettő rövidebb lesz a megszokottnál: a hetedik hét részből, a nyolcadik hat részből fog állni. A végkimenetelt pedig még annyira sem lehet sejteni, mint eddig, főként, hogy a regényírás folytatásával lemaradt George R. R. Martin csak a főbb események jegyzeteit osztotta meg a készítőkkel, az új évadoknak megfelelő könyvek ugyanis még nem születtek meg teljesen.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.