Lemondanak a papíralapú adóbevallásról

Kőrössy Andrea 2016. szeptember 03., 17:57

Minden bizonnyal sokaknak nem fog tetszeni, ha megvalósul az országos adóhatóság (ANAF) elképzelése, miszerint 2017. január elsejétől kizárólag online lehet majd benyújtani az adóbevallások többségét. Minderről Dragoş Doroş, az ANAF elnöke számolt be. 

Lemondanak a papíralapú adóbevallásról
galéria

Minden bizonnyal sokaknak nem fog tetszeni, ha megvalósul az országos adóhatóság (ANAF) elképzelése, miszerint 2017. január elsejétől kizárólag online lehet majd benyújtani az adóbevallások többségét. Minderről Dragoş Doroş, az ANAF elnöke számolt be a Profit.ro hírportálnak, amelynek elmondta: néhány hónapon belül, jövő év elejétől lemondanak a papíralapú nyilatkozatokról. Annak érdekében, hogy az átállás minél zökkenőmentesebb legyen, az adóhatóság a tervek szerint már idén ősztől kampányt indít, amelynek keretében részletesen tájékoztatják az adófizetőket az elektronikus tennivalókról. Doroş rámutatott: többek között arra készülnek, hogy a hivatalban, illetve a pénztárablakoknál szórólapokat helyeznek ki az érintettek számára.

Nyolc éve lehet online benyújtani az adóbevallást

Az elektronikus adóbevallásra már évek óta adott a lehetőség: az online eljárást még 2008 áprilisától terjesztették ki az ország egész területére. A módszert ugyan egy évvel korábban, 2007 áprilisában bevezették Bukarestben, illetve Ilfov megyében, nyolc éve viszont már minden régióban be lehet nyújtani a nyilatkozatot interneten. Dragoş Doroş most arról is beszámolt, hogy jelenleg országos szinten az adófizetőknek körülbelül 85 százaléka nyújtja be online az adóbevallását. Az ANAF elnöke szerint ez az ideálisnál kisebb arány, úgy fogalmazott: a fővárosban is élnek olyanok, akik még mindig szívesebben állnak sorban a pénztárnál, minthogy az egyszerűbb, elektronikus eljárást válasszák. Azt is elmondta: olyan megyék is vannak, ahol az adófizetők 40 százaléka a papíralapú adóbevallást választja. Doroş kifejtette: tisztában vannak azzal, hogy „bizonyos kategóriába tartozó adófizetők” fenntartásokkal kezelik az elektronikus ügyintézést, nehézségükre esik az interneten elvégezni a tennivalókat, noha erre már régóta lehetősége van minden jogi és magánszemélynek. Emiatt számítanak arra, hogy egyeseknek kellemetlenséget fog okozni az átállás, elmondása szerint azonban az ANAF-ot mindez nem tántorítja el az elképzelés megvalósításáról. „Szükség van erre a reformra, amely végső soron mindenki számára előnyös” – vélekedett az országos adóhatóság elnöke. Mint kifejtette: az intézkedés elsődleges haszna az, hogy megszűnnek a hivatalokban a hosszú sorok, ugyanakkor a közalkalmazottak is kevésbé lesznek leterheltek, hiszen a papíralapú nyilatkozatokon szereplő adatokat nekik kell elektronikus formában rögzíteniük, ez komoly pluszmunkát jelent.

Digitális bizonylatot kell igényelni

Doroş azt is elmondta: az online adóbevalláshoz az adófizetőknek első körben egy digitális bizonylatot kell szerezniük egy engedélyezett szolgáltatótól. Az ANAF tájékoztatása szerint a dokumentum 10–20 euróba kerül, egy bizonylatot pedig többen is használhatnak – jogi és magánszemélyek egyaránt. Az adóhatóság azt is közölte: január elsejétől többek között az állami költségvetésbe befizetendő illeték, a jövedelemadó és a társadalombiztosítási hozzájárulás bevallását kell majd online benyújtani.

Mintegy 250 településen létezik online adófizetés

Egyébként évek óta lehetőségük van a magánszemélyeknek a helyi adók és illetékek online kifizetésére is: öt éve, 2011-ben indult el a Ghişeul.ro honlap, amelyen keresztül immár közel 250 polgármesteri hivatal teszi lehetővé a közterhek elektronikus lerovását. A weboldal ötéves „születésnapját” idén májusban ünnepelték az illetékesek, akik az évforduló alkalmából tartott sajtótájékoztatón elmondták: 2011 óta 248 önkormányzat csatlakozott az elektronikus rendszerhez, az öt év alatt pedig mintegy 250 ezer tranzakciót hajtottak végre az adófizetők, akik több mint 70 millió lej közterhet fizettek ki online. A tavalyi év végéhez képest idén már 30 százalékkal több polgármesteri hivatal része a rendszernek, a városi környezetben élő, bankkártyával rendelkező adófizetőknek pedig körülbelül 80 százaléka használja már a hálózatot. A hivatalos adatok szerint egyre több állampolgár fizeti online a helyi adókat és illetékeket, a Ghişeul.ro-n elvégzett tranzakciók közel egyharmadát ugyanis az idei év első négy hónapjában jegyezték: összesen 76 ezer kártyás fizetést regisztráltak 21 millió lej értékben.

A sajtótájékoztatón arra is kitértek, hogy márciusban a szolgáltatás egyéni felhasználóinak száma elérte a 117 ezret, ez pedig elsősorban annak köszönhető, hogy idéntől már nem kell személyesen jelentkezni a polgármesteri hivatalban az online adófizetéshez szükséges felhasználónévért és jelszóért, ezt immár az interneten keresztül is igényelni lehet. Kiterjesztették a szolgáltatások körét is, így már a közlekedési bírságokat is ki lehet fizetni, és ugyan egyelőre csak kísérleti jelleggel, és mindössze Bukarest 3. kerületében, de jogi személyeknek is megnyitották a platformot. Az ötéves mérlegből azt is megtudhatjuk, hogy 2011 és 2016 között 115 ezer magánszemély regisztrált a honlapon. Az online adófizetés legfontosabb előnye, hogy a közterheteket egyszerűen, illetve bárhonnan le lehet róni – pluszköltségek felszámolása nélkül. Az adófizetők ráadásul az ország más térségében lévő tulajdonaik után is fizethetnek, az egyetlen feltétel, hogy az adott térségben is működjön a Ghişeul.ro.

Az adóhatóság is csatlakozna a Ghişeul.ro rendszeréhez

Az elektronikus rendszerhez hamarosan az országos adóhatóság is csatlakozhat, így a helyi adók és illetékek mellett az állami költségvetésbe folyó közterheket is be lehetne fizetni bankkártyával a Ghişeul.ro weboldalon. A Hotnews.ro hírportál nemrég számolt be arról, hogy az ANAF már meg is hirdette a versenytárgyalást, amelynek során kiválasztják azt a céget, amely lehetővé teszi a szolgáltatást – a projekt becslések szerint 1,55 és 1,87 millió lej közötti összegbe fog kerülni. A közbeszerzéseket lebonyolító elektronikus rendszerben (SEAP) feltüntetett információk szerint az online fizetés ez esetben nem lenne ingyenes, a tranzakció értékének ugyanis 2 százalékát számolnák fel kezelési költségként, amelynek maximális értéke viszont 30 lej lesz. A projekt keretében létrehoznak az adóhatóság számára egy bankszámlát, az interneten befizetett közterhek pedig automatikusan ide kerülnek, majd az állami kincstárba továbbítják a pénzt. A licitre beérkezett ajánlatokat szeptember 19-én értékelik.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.