Mezei János, az MPP elnöke: ellenzéki polgármesterként kétszer nehezebb

Makkay József 2020. február 07., 08:06

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) egyesüléséről Csíkszeredában döntött két hete a közös küldöttgyűlés. Az idei önkormányzati választásokon pártszövetségként részt vevő két politikai alakulat ősszel rendezné sorait az újonnan megalakuló Erdélyi Magyar Szövetségben. Mezei Jánossal, a Magyar Polgári Párt elnökével beszélgettünk.

A két párt küldöttgyűlése  kényelmes többséggel szavazta meg az Erdélyi Magyar Szövetség létrehozását •  Fotó: MPP sajtóiroda
galéria
A két párt küldöttgyűlése kényelmes többséggel szavazta meg az Erdélyi Magyar Szövetség létrehozását Fotó: MPP sajtóiroda

– Milyen a tagság körében a két párt egyesülésének megítélése? Nem vezet ez pártszakadáshoz az MPP-ben?
– A híresztelésekkel ellentétben a Magyar Polgári Párt egységes. Vannak néhányan, akik önös érdekből próbálják megakadályozni az Erdélyi Magyar Szövetség létrejöttét, de igyekezetük eleve sikertelen. Mi sem bizonyítja jobban az MPP-s tagság többségének nemzeti elkötelezettségét, minthogy a 35 tagú országos választmány legutóbbi ülésén részt vevő 23 tag közül 22-en megszavazták a pártszövetség létrehozását, míg az MPP Országos Tanácsának január 18-i csíkszeredai ülésén a 97 küldöttből 96-on a pártszövetség mellett szavaztak, 87-en pedig az egyesülést támogatták. Ebből is látszik, hogy

a párt többsége a két szervezet egyesülésével az Erdélyi Magyar Szövetség létrejöttét támogatja.

– A néppárt részéről az utóbbi években sok bírálat érte az MPP-t az RMDSZ-szel kötött szövetség miatt. Sikerült-e a nézeteltéréseket rendezni?
– Amikor elődöm, Biró Zsolt kiegyezett az RMDSZ-szel, nemcsak a néppártosok, de sok MPP-s részéről is kemény bírálatok hangzottak el. Nem hiába váltották le Biró Zsoltot a pártelnökségből és zárták ki a pártból. Az MPP és az EMNP vezetősége között ilyenfajta nézeteltérések már nincsenek.

– Mennyire lesz zökkenőmentes a két párt egyesülése?
– Bízunk benne, hogy zökkenőmentes lesz, hiszen Erdély nagy részén vagy az MPP, vagy az EMNP van jelen a településeken. Ahol mindkét pártnak van szervezete – például Szentegyházán –, ott többnyire évek óta együttműködnek, így a két rendszer összefésülése nem okoz gondot. Az egyesülésről szóló határozatok az önkormányzati választások után, június 29-én lépnek érvénybe. Az időközben felmerülő problémák, akadályok és az egyesülési módszertan kapcsán folyamatosan egyeztetünk mind a párton belül, mind a néppárt vezetőségével. Amennyiben a bíróság jóváhagyja az egyesülési papírokat – az Erdélyi Magyar Szövetség nevű új pártnak a létrehozását –, az alapszabályzat szerint egyesítjük a két alkotó szervezetet.

Mezei János az elkötelezett jelölteket várja a pártszövetség önkormányzati listáira •  Fotó: Beliczay László
Mezei János az elkötelezett jelölteket várja a pártszövetség önkormányzati listáira Fotó: Beliczay László

– Gyakran vetik az RMDSZ szemére, hogy nem tart előválasztásokat. Az MPP él azzal a lehetőséggel, hogy tagságának megkérdezésével döntsön egy-egy polgármesterjelöltről vagy az önkormányzati képviselőjelöltek listájáról?
– Az RMDSZ és az MPP tevékenysége más-más megítélés alá esik. Pénzügyi háttere és állami támogatása miatt az RMDSZ sokkal nagyobb párt, amely sok esetben nem az elkötelezett és a meggyőződésből jelentkező jelölteket vonzza, hanem azokat, akik úgy érzik, az RMDSZ égisze alatt komoly anyagi előnyökhöz jutnak. Ezzel szemben a mi

pártunk elhivatott és eltökélt embereket vonz, mert anyagi támogatást nem tudunk ígérni a kampányra. Nálunk eleve ezért nincs túljelentkezés,

mint az RMDSZ-nél. Az új pártszövetség kapcsán valószínűleg a mi esetünkben is lesznek olyan közösségek, ahol több jó jelölt is jelentkezik a megválasztható tisztségekre, és ilyen esetben mi is előválasztást fogunk tartani.

– Ha egy tehetséges és elkötelezett önkormányzati képviselő- vagy polgármesterjelölt választhat az RMDSZ és az önök pártja között, mivel tudják meggyőzni, hogy az MPP listáján méretkezzen meg?
– Az RMDSZ-hez képest az MPP nagy előnye a szabadság. Minden önkormányzati tisztségviselőnknek megvan a mozgásszabadsága, amit a közösségi munkában tud kamatoztatni. Nem szabunk meg olyan irányvonalat, amelyet a választott személynek a saját akarata ellenére kell teljesítenie. Tapasztalatomból kiindulva ugyanakkor az is

tény, hogy egy MPP-s polgármester kétszer annyit dolgozik, mint egy RMDSZ-es.

Míg Gyergyószentmiklós polgármestereként kétszer-háromszor kellett betérnem egy-egy megyei hivatalba egy problémát megoldani, addig az RMDSZ-es polgármestereknek elegendő volt egyetlen kilincselés. Kívülről ezért tűnik hatékonyabbnak az RMDSZ-es településvezetők munkája.

– Ha az erdélyi magyarság pénze és hivatalos kapcsolatrendszere az RMDSZ kezében van, mennyire lehet hatékony egy ellenzéki párthoz tartozó polgármester vagy önkormányzat?
– Meggyőződésem, hogy pont olyan hatékony lehet, csak sokkal több elköteleződésre és munkára van szüksége. Az MPP jelenlegi 15 polgármestere Erdélyben mindenhol jól teljesített. Egyetlen általunk vezetett település sem mondhatja el: hátránya származott abból, hogy MPP-s polgármestere van. Bizonyosság rá, hogy polgármestereink a második, illetve a harmadik mandátumukat töltik, és többen is sikeres újrázásra készülnek.

Állítom, a közösségi összefogásban sokkal hatékonyabbak vagyunk, mint az RMDSZ.

Ez azért van így, mert jelöltjeink jól tudják, hogy nem dőlhetnek hátra négy évig: állandóan kell dolgozniuk és bizonyítaniuk. Minden nap meg kell küzdeni a létért, meg kell küzdeni minden négyzetméter aszfaltért és minden egyes megvalósításért. Ez a küzdelem teszi szívósabbá polgármestereinket.

– A helyi önkormányzatokban hogyan tudnak együttműködni a többi párt, elsősorban az RMDSZ képviselőivel?
– Az önkormányzatok többségében jól halad a közös munka. Tapasztalatom szerint amint megalakul egy-egy helyi tanács, és elcsitulnak a kampány hangjai – hacsak nem okoztak egymásnak maradandó sérüléseket –, az együttműködés hamar a normális kerékvágásba kerül. A legtöbb helyi tanácsban jó csapatszellem alakul ki, hiszen mindenki ráébred, melyek a település közös céljai.

– Míg tömbvidéken szabad a verseny, szórványvidékeken a magyar pártok összefogása a járható út, hogy a magyar szavazatokat maximalizálni lehessen. Lesz-e erről egyeztetés az RMDSZ-szel?
– Az MPP és az EMNP számára tömbvidéken és szórványban is az erdélyi magyar emberek tényleges érdekképviselete a cél.

Nyitottak vagyunk a párbeszédre az RMDSZ-szel, de nem azzal a céllal, hogy egyesek politikai karrierjét építsük, hanem hogy közösségünknek megfelelő magyar vezetői legyenek.

Ez érvényes mind a helyhatósági, mind a parlamenti választásokra. Ha az RMDSZ-ben meglesz a kellő bölcsesség és alázat, mi partnerek leszünk az erdélyi magyar érdekképviselet megerősítésében.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.