Egészséges időskor: számít, hogy mit fogyasztunk!

2024. augusztus 11., 17:51 utolsó módosítás: 2024. augusztus 12., 09:09

Az idős lakosság aránya a fejlett világban emelkedő tendenciát mutat. Számos kutatásban bizonyították, hogy a kor előrehaladtával gyakran kialakuló alultápláltság és sok betegség megelőzésében alapvető szerepet tölt be a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjék fogyasztása. Összeállításunkban az egészséges fehérjetartalmú étrend kialakításához nyújtunk tippeket.

Az élelmiszer-kutatók szerint a tojás az anyatejhez hasonlóan 100%-os biológiai értékkel rendelkezik, aminek fehérjéje gyakorlatilag se zsírt, se szénhidrátot nem tartalmaz •  Fotó: Capriovus.eu
galéria
Az élelmiszer-kutatók szerint a tojás az anyatejhez hasonlóan 100%-os biológiai értékkel rendelkezik, aminek fehérjéje gyakorlatilag se zsírt, se szénhidrátot nem tartalmaz Fotó: Capriovus.eu

A hagyományosan fehérjeforrásként alkalmazott húsokon, húskészítményeken, tojáson, tejen és tejtermékeken kívül az utóbbi időben széles körben elterjedt vegán életmód miatt rendkívül sok növényi alapú fehérjekészítmény is elérhető. Azonban a megfelelő minőségű összetétel mellett az időskorúak esetében olyan szempontokat is mérlegelnünk kell, mint a húsok és hústermékek nehezebb rághatósága és esetenként nagy zsírtartalma, a tej és tejtermékek emésztését befolyásoló laktózaktivitás-csökkenés vagy a növényi fehérjéknek az állati fehérjékhez képest rosszabb emészthetősége. Azonban

van egy remek megoldás számukra: a tojásfehérje, melynek nagy előnye, hogy szinte szénhidrát és zsír bevitele nélkül hozzájuttatja a szervezetet kiválóan emészthető fehérjékhez, így alkalmas az időskori fehérjehiány ellensúlyozására is.

Tojásfehérje alapú desszert •  Fotó: Capriovus.eu
Tojásfehérje alapú desszert Fotó: Capriovus.eu

A kor előrehaladtával megváltozó táplálkozási szokások

Az idős lakosság aránya a fejlett világban folyamatosan növekszik. Az előrejelzések szerint 2030-ra a globális népesség mintegy 20%-a 65 évnél idősebb lesz. Az egészség, az életminőség és a függetlenség megőrzése azonban kiemelkedő jelentőséggel bír az idős emberek számára. Ennek egyik legnagyobb veszélyeztetője az öregedéssel fokozatosan csökkenő izomtömeg, ami az izomerő és izomfunkció elvesztéséhez vezet. E kihívások megelőzésében a kiegyensúlyozott táplálkozás és testmozgás nagyon fontos.

A táplálkozási prioritások a kor előrehaladtával megváltoznak. Ez részben a csökkent fizikai aktivitás miatti alacsonyabb energiaigényből fakad. Az étkezési szokások megváltozásához hozzájárulnak az érzékszervi funkciók változásai – köztük az íz- és szagérzékelés csökkenése –, illetve a fogazat állapota. Az idő előrehaladtával a tápanyagok felszívódása és hasznosulása is romlik, ami a vitaminok és ásványi anyagok hiányához vezethet.

A tökéletes táplálék, a tojás

Számos kutatásban kimutatták, hogy az időskori megbetegedések megelőzésében fontos szerepet játszik a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjék és esszenciális aminosavak fogyasztása. Az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiájának Élelmiszer- és Táplálkozási Bizottsága kimutatta, hogy egy átlagos felnőtt napi ajánlott fehérjebevitele 0,8 g fehérje/testtömeg-kilogramm. A kor előrehaladtával bizonyos esetekben ezt akár az 1,5 g fehérje/testtömeg-kilogramm/nap beviteli mennyiségre szükséges emelni. Azonban sok esetben kiemelten

fontos, hogy az étkezéssel bevitt kalóriaérték ne emelkedjen, így a megfelelő fehérjemennyiség bevitelét a további makrotápanyagok – a zsír és a szénhidrát – arányának változtatásával kell elérni.

Ehhez kiváló megoldás lehet az anyatejhez hasonlóan 100%-os biológiai értékkel rendelkező tojás, aminek fehérjéje gyakorlatilag se zsírt, se szénhidrátot nem tartalmaz. Azonban az egész tojás is érdekes tápanyagforrás idős korban, hiszen szénhidrát-mentesnek tekinthető, és számos olyan összetevőt tartalmaz, amely véd a betegségek kialakulásával szemben, többek között luteint, zeaxantint, kolint, D-vitamint, szelént és A-vitamint. Kutatások beszámoltak arról, hogy a tojás fogyasztása segít az alultápláltság csökkentésében, javítja a vázizomzat minőségét, ráadásul több fehérjefrakciójáról már számos kutatás bebizonyította, hogy antimikrobiális, antioxidáns és daganatképződés-ellenes hatású lehet, továbbá a benne található fehérje eredetű peptideknek fontos szerepük van a bélrendszerben történő immunszabályozásban is.

A tojásfehérjét sajthelyettesítő élelmiszerek gyártására is felhasználják a laktózérzékenyek számára •  Fotó: Capriovus.eu
A tojásfehérjét sajthelyettesítő élelmiszerek gyártására is felhasználják a laktózérzékenyek számára Fotó: Capriovus.eu

Tojásfehérje: igazi természetes csodaszer

A tojásfehérje nem csak egészséges, de nagyon változatosan fogyasztható is. Ugyanis a tojásfehérje kiváló táplálkozásbiológiai tulajdonságai mellett változatos funkcionális tulajdonságokkal rendelkezik, mint például emulgeáló, habképző és gélképző képességgel, így nagyszerűen felhasználhatók különböző élelmiszeripari termékekben. Következésképpen számos protein-dús élelmiszer fontos összetevője, és szinte az összes fehérjedús recept eleme. Sőt, ma már tejtermék-helyettesítők, túró-, sajtkrém-, tejföl-, tej-alternatívák is készülnek belőle egy magyar találmánynak köszönhetően, ezek az úgynevezett ToTu-termékek.

Sárréti Anita

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
EN-összeállítás 2024. december 23., hétfő

Karácsonyi fotók a 20. századi magyar történelem tükrében

A karácsonyi fotók lenyomatát képezik a különböző történelmi koroknak. A Fortepan online honlapon fellelhető karácsonyi fotók tömkelegéből készült válogatásunkban a 20. századi magyar egyházi ünnepet követtük végig 1989 decemberéig.

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.