A Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja: a lakosságcsere százezer magyart érintett

EN-összeállítás 2025. április 12., 18:46 utolsó módosítás: 2025. április 12., 18:50

A Magyar Országgyűlés egyhangú határozata értelmében április 12-e 2012 óta a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja. Ezen a napon azokra emlékezünk, akiket a második világháborút követően jogfosztás, kisemmizés és kényszer-kitelepítés sújtott. A Rákóczi Szövetség idén is tisztelgett e sorsüldözöttek előtt ünnepi megemlékezése keretében a Dunán, a Zsófia Rendezvényhajó fedélzetén.

Felvidék
galéria
A Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja: a programot zenés és irodalmi műsor színesítette Fotó: Rákóczi Szövetség

A Felvidékről történő kitelepítés a Beneš-dekrétumok, valamint az 1947-es csehszlovák–magyar lakosságcsere-egyezmény következményeként mintegy 100 ezer magyart érintett.

Az áldozatok gyakran teljes vagyonuktól megfosztva, mostoha körülmények között kényszerültek új életet kezdeni Magyarországon.

A Rákóczi Szövetség által évről évre, április 12-én megrendezett esemény célja, hogy az emlékezés lángját életben tartva biztosíta: az átélt igazságtalanság soha ne merüljön feledésbe, és a történelem áldozataivá vált felvidéki magyarok emléke tovább éljen.

A megemlékezésen Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntőjében kifejtette: „emlékezni és emlékeztetni kötelességünk. Közösségünk emlékezete meghatározza jövőnket. Mi azzal tartozunk a Magyarországra kitelepített és a Csehországba deportált magyaroknak, hogy megőrizzük és továbbadjuk emléküket. Sorsuk és emlékük segítsen megőrizni önbecsülésünket és közösségünk erejébe vetett hitünket”.

Felvidék
Szili Katalin korábbi házelnök és miniszterelnöki főtanácsadó is beszédet mondott az emlékünnepségen Fotó: Rákóczi Szövetség

Szili Katalin, korábbi házelnök és miniszterelnöki főtanácsadó beszédében kitért arra, hogy a Felvidékről kitelepített magyarok története

nemcsak egy szomorú múlt része, hanem egy figyelmeztetés is arra, hogy a béke, az összetartozás és az emberek közötti megértés sokkal fontosabb, mint bárminemű politikai indíttatású megosztottság”.

A megemlékezésen jelen volt és ünnepi beszédet mondott Gubik László, a Magyar Szövetség elnöke is. A programot zenés és irodalmi műsor színesítette: fellépett Szvorák Katalin, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes, előadóművész, a Sendergő kamaraegyüttes és zenekara, továbbá Szurdi Róbert, a muzslai Endrődy János Alapiskola diákja. A Duna nyílt vizén, a Zsófia Rendezvényhajón szervezett rendezvény után a Rákóczi Szövetség megtartotta éves rendes közgyűlését, amelyen a tagság elfogadta a Szövetség 2024. évi beszámolóját és közhasznúsági jelentését, a 2025. évi programtervvel és költségvetéssel együtt. A közgyűlés ezen felül megszavazta a Rákóczi Szövetség alapszabályának módosítását és elfogadta a befektetési szabályzatát is.

Felvidék
Az ünnepi megemlékezésre a Dunán, a Zsófia Rendezvényhajó fedélzetén került sor Fotó: Rákóczi Szövetség

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.