– Változatok címmel jelent meg nemrég első nagylemezetek, amelyen zsoltárfeldolgozásokat hallhatunk kortárs megközelítésben. Hogyan zajlottak a munkálatok, milyen szempontok alapján válogattátok ki a dalokat?
– A csapat közel két éve alakult, és valóban, a bibliai zsoltárok ihletésében alkotott tíz dalt, új köntöst szabva a régi tartalmakra. A munkálatok hogyanja kanyargósan, huppanósan, olykor pedig rakéta-kilövés-szerűen zajlott. Mint minden olyan folyamat, ami távolból indul, és egy hosszabb utat tesz meg, úgy, hogy valójában csak állomásai vannak, végállomása nincs. A zsoltárok átiratai Brassai Zsombor megfogalmazásában születtek, a zenei témákat Székely Norbert alkotta, a hangszerelést pedig a hattagú zenekar közösen készítette el.
A műfajilag és érzelmileg is tág területeket átfogó dalokon érződik, hogy alaposan átmozgatták a zenekar tagjait, néha könnyebb, néha bonyolultabb munkafolyamatok árán.
A visszajelzések alapján eredményes munkát sikerült végezni.
– Tavaly tavasszal jelentetek meg a közösségi médiában és rövid időn belül egyre több zenei rendezvényen. Milyen céllal kezdtétek el a közös munkát, illetve milyen üzeneteket szeretnétek közvetíteni az átgondolt és átalakított zsoltárok által?
– Székely Norbert billentyűs, vokálos ötlete volt összehozni egy olyan zenekart, amelyik merészel dalokat írni zsoltárok alapján és felvállalja ezt a kihívást a kortárs zenei térben.
A zsoltáréneklés több évezredes hagyomány, ám a ps:alter mindezt máshogyan közelítette meg.
Tartalmilag az Isten és ember, ember és ember közti kapcsolatot, annak mélypontjait, az izgatottságot, fájdalmat, gyönyört, panaszt, vigaszt jelenítjük meg és közvetítjük a dalokon keresztül, mindazt, ami ebbe az életbe beletartozik. Formailag viszont teljesen új utakat kerestünk, elszakadva a zsoltározás egyházi hagyományaitól, de még a kortárs keresztyén könnyűzenei élet formáitól is.
– Hogyan fogadta a közönség a zsoltárátiratokat, inkább pozitív vagy negatív visszajelzések érkeztek?
– Viszonylag sok helyen megfordultunk, zárt terű és szabadtéri koncerteken, fesztiválokon, konferenciákon, vidéki és városi templomi közösségekben egyaránt, és mindenhol nyitottságot tapasztaltunk.
Azóta egyre jobban és egyre szélesebb körben megismertek, vannak, akiknek felkerültek dalaink kedvenc lejátszási listájukra, és vannak, akik még kóstolgatják.
Több építő hozzászólást és kritikát kaptunk, derűsek vagyunk.
– Tapasztalataitok szerint a modern zenei hangszerelésben előadott zsoltárszövegekkel meg lehet szólítani a fiatalságot?
– Szerintünk bárkit meg lehet szólítani. Az, hogy mi milyen eszközökkel alkottuk meg dalainkat, a mi világunkról szól, abban reménykedünk, hogy az emberek ezt nyitottan hallgatva lehetőséget adnak nekünk és önmaguknak is. De azt tapasztaljuk, hogy ezen a téren nincsenek generációs korlátok.
– A Kolozsvári Magyar Napok közönsége idén is hallhatott titeket, az ősz folyamán hol találkozhatnak még veletek az érdeklődők?
– Október 3-án a Kolozsvári Rádió koncerttermében lesz a hivatalos lemezbemutató koncertünk, ahol meglepetésekkel készülünk. Ezen kívül Nagybányán és környékén, valamint más erdélyi városban készülünk lemezbemutatókkal az év hátralévő részében.
– Az album létrehozása által teljesült egy álmotok, milyen célokat tűztök ki a következő időszakra?
– A dalírás nem áll le, a későbbiekben kortárs magyar szerzők versei és egyéb szentírási szövegek megzenésítése a célunk, ezen dolgozunk most. Hasonlóan sokszínű zenei formákkal és változatos, emberi mivoltunkra jellemző tartalmakkal készülünk gazdagítani műsorunkat.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.