– Televízióban, rádióban, sajtóban és közösségi oldalakon tengernyi reklámmal találja szembe magát az ember, a hirdetések készítőiről azonban keveset tudunk. A képzőművészeti egyetem diákjaként korán elkötelezted magad a műfaj mellett. Mi vonzott erre a területre?
– Igazából nyári diákmunkát kerestem az első egyetemi év végén. A kilencvenes években a diákmunka még nem volt elterjedve Romániában, ezért is őrültem, amikor a kolozsvári Vitrina Felix Media reklámcéghez felvettek nyári munkára. Megszerettem és ottragadtam. Kiváló tanulóiskola volt: a reklámgrafika akkoriban még gyerekcipőben járt és az egyetemi képzéssel párhuzamosan sajátíthattam el. Hat évig jártam a kolozsvári Ion Andreescu képzőművészeti egyetem ipari textilszakára, közben a reklámcégnél dolgoztam.
– Milyen megrendelésekkel foglalkoztatok a kilencvenes években Erdély egyik legjelentősebb reklámkészítő vállalatánál?
– Komplex reklámkampányokat vállaltunk el a nyomtatott lapok, a televízió, a rádió és a reklámpannókon történő megjelenítésre. A csapattal részt vettem arculattervezésben és a teljes reklámkampány kigondolásában. A megrendelő elképzelése szerint kellett kigondoljuk a kampányt és azokat az üzeneteket, amelyekkel a célközönséget meg lehetett szólítani.
Nagy költségvetésű reklámkampányokat rendeltek tőlünk, ahova bedolgoztak modellelek, színészek, fotósok: népes csapat állt egy-egy televíziós vagy rádiós reklám klipp, vagy a sajtóban megjelenő hirdetések mögött.
– Milyen emlékezetesebb reklámok kidolgozásában vettél részt?
– Több kolozsvári cégnek – a női fehérneműket gyártó Argosnak, a kozmetikumokat előállító és forgalmazó Farmecnek vagy a Dacia Felix Banknak – készítettünk rendszeresen reklámokat. Emlékezetes volt az akkoriban legnagyobb romániai biztosító, az Ardaf egyik megrendelése. A számítógépes megoldások még gyerekcipőben jártak, ezért ,,élőben” kellett az árvízkárt lefilmezni és fényképezni.
Mindez komplex megoldásokat, csapatmunkát és sok-sok ötletelést feltételezett, amíg kialakult a végleges forma, ami alkotóknak és megrendelőnek egyaránt elnyerte a tetszését.
– A kétezres évek elején váltottál, otthagytad a reklámgrafikát...
– Négy évre családostól kimentünk az Egyesült Államokba. Akkoriban vált divattá, hogy a fiatalok pénzkereset céljából elkezdtek külföldre járni. Aki korábban kiment, az félévnyi amerikai keresetéből garzonlakást vásárolhatott Erdélyben. Nem csak a fizetések voltak nagyon alacsonyak Romániában, hanem a lakásárak is. Mire hazatértünk, már folyamatosan nőttek az ingatlanárak, de némi kiegészítéssel mégis sikerült egy tömbházlakást vásárolnunk Kolozsváron az Amerikában megkeresett pénzből.
– Olyan ember számára, aki gyerekkora óta szeret rajzolni – ezért négy évig képzőművészeti középiskolába és hat évet képzőművészeti egyetemre jártál –, mennyire hiányzik az életéből a valódi festészet és grafika? Az a fajta alkotás, amikor a képzőművész a ,,személytelen” műfajok helyett saját tehetségét mutathatja meg a világnak?
– Mindig nagyon szerettem rajzolni és festeni, de számomra is egyértelművé vált, hogy a képzőművészeti szenvedélyt csak szabadidőmben űzhetem, mert valamiből meg kell élni. Az egykori 25 végzős közül – akik a kilencvenes évek második felében szereztünk egyetemi diplomát a Ion Andreescu egyetemen –, gyakorlatilag két ember él meg festészetből és grafikából, a többiek más területen dolgoznak. Az arány nagyjából a mostani végzősök között is hasonló. Régebb iskolai rajztanár vagy tervezőmérnök lett egy-egy ruhaipari gyárban a képzőművész, ma a többség a számítógépes szakmák világában próbál elhelyezkedni, ahol részben hasznosíthatja képzőművészeti tudását. Keveseknek adatik meg, hogy festészetből, grafikából éljenek meg, hogy kiállítások révén sztárokká váljanak. Olyanná, akinek neve van a képzőművészetben, ami garancia arra, hogy alkotásait jó áron tudja értékesíteni. Sokszor feltettem magamban a kérdést, hogy mennyire hiányzik az életemből az igazi képzőművészet? Az, hogy sokkal többet rajzoljak és fessek. Eddig az volt a gond, hogy nem éreztem egyértelmű művészeti mondanivalót, ami elegendő egy egyéni kiállítás megszervezéséhez.
– Közben elkezdtél rendszeresen festeni. Sok grafikád, rajzod született Kolozsvárról, festményeket készítsz a kalotaszegi Magyarfenesről, ahonnan szüleid elszármaztak és ahova visszatértél lakni. Mára kialakult az egyéni művészi arcod?
– Miután Amerikából visszatértünk és megszületett a második lányom, bejegyeztettem a saját cégem. Elkezdtem szuvenír grafikákat készíteni és sokszorosítani üzletek számára. Nem panaszkodhatom, elég szép érdeklődés mutatkozott az alkotások iránt. Közben megrendelésre portrékat is készítettem: ezek már egyedi alkotások, amelyeket több festmény és grafika követett. Eldöntöttem, hogy egy éven belül összehozok egy kiállítást. Magyarfenesről eddig hat festményt készítettem: úgy érzem, igény van a kalotaszegi témájú alkotásokra is.
– Pár éve újra elszegődtél grafikai munkatársnak egy nyomdipari cimkegyártó céghez. Az ipari munka mennyire terheli meg a képzőművészeti alkotásban gondolkodó embert?
– Szerencsés helyzetben vagyok, mert szeretem a munkám, nagyon jó munkaközösségben dolgozunk. A napi számítógépes feladataim lelkileg nem lúgoznak ki, de tény, hogy sok időm nem marad képzőművészetre.
Ha családja és gyerekei vannak, minden alkotó számára fontos kiindulópont a biztos anyagi háttér. Ugyanakkor van hozzá tehetségem és szakmai tudásom, hogy rajzoljak és fessek, ami életem legszebb szabadidőfoglalkozásának számít. Néha nehezen fogok hozzá, de amikor elkezdem, nagyon élvezem.
Nemrég jelent meg A város és igazságszolgáltatása. Marosvásárhely a 17. században címmel György Árpád Botond kötete, amely a Székelyföld egyik legfontosabb városának múltját tárja fel egy eddig kevéssé kutatott nézőpontból.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.