Magukra maradt zöldségtermesztők – a Szilágyságban is egyre nehezebb piacolásból megélni

Makkay József 2020. szeptember 26., 11:12 utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 11:16

A szebb időket megélt szilágysági zöldségtermesztés hanyatlásának több oka van. A nagy üzetláncok nem a környékről vásárolják fel terményeiket, a gazdák pedig egyre kevebb zöldséget tudnak eladni a viszonteladók által uralt piacokon. Krasznai zöldségtermesztő gazdáknál jártunk.

Magukra maradt zöldségtermesztők – a Szilágyságban is egyre nehezebb piacolásból megélni
galéria
Nyeste Sándor krasznai fóliaháza. Három éve vesz részt a román kormány által támogatott paradicsomprogramban Fotó: Makkay József

Hozzávetőleg 2010-ig a szilágysági Zilahon egymást érték az apró élelmiszerüzletek, pezsgett a zöldségpiac, a környező magyar falvak gazdái jól megéltek a szabadföldi és a fólia alatti zöldségtermesztésből. A zilahi mellett a szilágysomlyói piacra is ez volt jellemző. A nagy változást a multinacionális üzletláncok megjelenése hozta, ami sorra megszüntette az apró boltokat, és töredékére csökkentette a termelői piacok forgalmát.

Az utóbbi tíz esztendő friss zöldség- és gyümölcsforgalmának gyors átrendeződése rengeteg családi gazdaság felszámolását okozta,

az észak-erdélyi megyék közül a legtöbbet talán a Szilágyságban.

Szilágy megye egyik legnagyobb magyar faluja, Kraszna is megsínylette a mezőgazdasági termelés szabadesését. Miközben vendéglátóimmal, Nyeste Sándor és Pap Miklós zöldségtermesztő gazdákkal vesszük számba a jobb időket megélt helyi gazdálkodást, kiderül, hogy az 1600 házszámot és mintegy 3800 lelket számláló magyar közösségből jó esetben 10 család él meg főállásban zöldségtermesztésből. Töredéke annak, akik a rendszerváltás utáni években visszakapták földjeiket és teljes erőbedobással hozzáláttak a gazdálkodáshoz.

Nyeste Sándor a fólia alatti „paprikaházban” Fotó: Makkay József

„Nyílván önellátásként vagy keresetkiegészítő foglalkozásként sokkal többen foglalkoznak zöldségtermesztéssel, de a többség valamilyen munkahely mellett művel pár ár földet, azaz nem ebből él meg. Ma már nem is tudna, mert nagyon nehéz piacolásból talpon maradni” – magyarázza Pap Miklós, aki 21 éve kertészkedik feleségével főállásban. A férfi otthon, Krasznán végzi a napi mezőgazdasági munkát, az asszony pedig reggeltől estig a zilahi piacon árul. A gazda szerint

évről évre többet kell ülni a piacon, és mégis kevesebb terméket értékesítenek. Hogy megéljenek belőle, szinte minden zöldséget megtermelnek a kora tavaszi retektől, zöldhagymától a főzni való kukoricáig és a gyökérzöldségekig.

A zöldségpiac forgalmának visszaesése mellett nagy gondot okoz az is, hogy évről évre több a viszonteladó. Míg tíz-húsz évvel ezelőtt őstermelők kínálták a kiváló krasznai, perecseni vagy más szilágysági falvak zöldségeit, mára a vásárló nem tudja, ki mit árul. A zilahi tömbházakban lakó és földet egyáltalán nem művelő zöldségkereskedők feketén szerzik be az őstermelői bizonyítványt, mert a polgármesteri hivatalok nem veszik komolyan az igazolások kiállításának feltételeit, így a kereskedő olyan árukat kínál szilágysági zöldségként, ami lehet, hogy éppen Törökországból származik. „A piacolás feltételeinek szigorításával az állam sokkal többet segíthetne a földművességből megélő gazdáknak, mint ha támogatást adna. A viszonteladók által kisajátított piacokon az igazi gazdák nem tudnak annyi árut eladni, amiből fenntartsák gazdaságukat” – véli Pap Miklós.

Pap Miklósnak egyaránt fontos a szabadföldi és a fólai alatti zöldségtermesztés is Fotó: Makkay József

Megéri a paradicsomprogram

Nyeste Sándor valamikor mezőgépészként dolgozott, majd a gépállomás felszámolásával kötelezte el magát a kertészkedés mellett. Azon kevesek közé tartozik a faluban, akik rendszeresen és sikeresen pályáznak, így családja számára jobban megéri a gazdálkodás. Három éven át évi hatezer eurónyi támogatást kapott fólia alatti paradicsomtermesztésre, újabban pedig a kisgazdaságok számára meghirdetett uniós pályázatot nyert el 15 ezer euró értékben. 25 ár fóliából és egy hektár szántóföldi növénytermesztésből él. Feleségével kora tavasztól decemberig több rend termést betakarítanak a fóliasátrakból. „Bár sok munka van vele,

kedvelem a paradicsomtermesztést. Igaz, elég nagy a piaci felhozatal, mert a Kárpátokon túli román megyékből és külföldről is sok paradicsomot hoznak Zilahra is, de állami támogatással mégis megéri

ezzel foglalkozni” – magyarázza a gazda, miközben végigjárjuk fólisátrait. Augusztus végén jártam Krasznán, a fólia alatt tikkasztó meleg volt, de a paradicsomindák és a paprikabokrok ontották a termést. A csepegtetős öntözéssel ellátott sátrakban ha a növény állandóan vizet kap, a nagy meleg sem árt. Sőt, a paprika ezt a fajta társítást kimondottan szereti, magyarázza vendéglátóm.

Az eddig jól termő uborka azonban mindenhol szárad, mert olyan kórokozó támadta meg, ami ellen nehéz védekezni a két-három naponta történő szedés időszakában. A piacra kerülő zöldséget a szedés előtti időszakban soha nem vegyszerezik, pedig az uniós országok közül talán egyedül Romániában nem ellenőrzi senki a gazdák terményét. A krasznai termelők szerint éppen ez a baj, mert a viszonteladók nem lelkiismeretesek, így nagyon sok ellenőrizetlen és az egészségre káros zöldség és gyümölcs kerül forgalomba, aminek eredetét gyakorlatilag lehetetlen kideríteni.

Kaporföld. Aki piacolásból él, zöldséget és fűszernövény egyaránt megtermel Fotó: Makkay József
Nem érte meg a szövetkezet

Nyeste Sándor és Pap Miklós úgy látják, hogy a területalapú és egyéb mezőgazdasági támogatások sem tudják orvosolni a kisgazdák növekvő értékesítési gondjait. Krasznán a polgármesteri hivatal keretében kezdeményezés született egy helyi szövetkezet létrehozásáról, de a megkeresett gazdák végül nem egyeztek bele. Pap szerint nem a kistermelők érdekeit szolgálta, hogy az uniós támogatással születő szövetkezet eladókat, sófőrt és egyéb személyzetet alkalmazzon.

A kistermelők azt szerették volna, hogy a piacon pár asztalt béreljenek a szövetkezeti tagok számára, hogy a vásárló meg tudja különböztetni az őstermelőt a viszonteladótól.

A krasznai gazdák féltek olyan kezdeményezéshez társulni, aminek jövőbeni kimenetelét nem tudták felmérni. Egyelőre marad tehát a családonkénti piacolás, és néhány kisebb üzlet, amelyik hajlandó direktben vásárolni a kistermelőktől friss zöldséget. Pap viszont az igazi gondot abban látja, hogy a fiatalok egyáltalán nem vállalják a mezőgazdasági munkát. Mindkét család gyerekei elköltöztek otthonról, aki pedig egyetemista, szünidőben tud csak besegíteni. Vendéglátóim szerint a középkorú vagy idősebb termelők csak magukra számíthatnak, így annyit vállalnak, amennyit a férj és feleség kettesben el tud végezni.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.