A székelyhídi Püsök István gazdasága: zöldség, gyümölcs minden választékban

Makkay József 2020. augusztus 18., 13:42 utolsó módosítás: 2020. augusztus 18., 16:33

A román–magyar határhoz közeli négy hektáros farmján a székelyhídi Püsök István mindent megtermel, amit erdélyi kertészetek kínálnak gyümölcsből és zöldségből. A több lábon álló gazdaság tulajdonosa szerint az időjárás miatt nem érik meglepetések.

A székelyhídi Püsök István gazdasága: zöldség, gyümölcs minden választékban
galéria
Barackszüret Székelyhídon. Idén nagy kereslet van a zamatos gyümölcsre Fotó: Makkay József

Javában tart a barackszüret Püsök István székelyhídi farmján. A zamatos gyümölcsöket négy-öt szedő gyűjti ládákba, hogy a gazda másnap reggel eljusson a margittai hetivásárba. Idén különösen nagy kereslet van a barackra, miután a tavaszi fagyok elvitték a kajszitermést. A partiumi magyar városka határában lévő farmon mutatóban termett pár kilónyi kajszi, a veszteséget más fajtákkal ellensúlyozzák.

„Nem véletlenül törekedtem arra, hogy a vidékünkön megtermő összes gyümölcsből ültessek csemetéket a két hektáros gyümölcsösbe.

A sokféle választék nagy előnye a szakaszos termés. A korai cseresznyétől a novemberig betakarításra kerülő téli almáig folyamatosan van friss gyümölcs.

Választásomban az is fontos szempont volt, hogy a tavaszi fagyok ne tegyék tönkre az egész termést. Mindig maradnak olyan fajták, amivel a fagykárt ellensúlyozni lehet, így nem lesz ráfizetéses az esztendő” – magyarázza vendéglátóm, miközben a tikkasztó melegben a farm útjain zötykölődünk az árnyékot nyújtó csőszkunyhó felé.

Nagyon jó körtetermés ígérkezik a Püsök-farmon Fotó: Makkay József

Az Érmelléki Gazdák Egyesületének falugazdásza, Laskovics István kísért el a farmra. A város szélén véget érő aszfaltutat köves út váltja fel, de a mezőgazdasági szakember szerint ez alig két éve van így. Esős időben korábban szekérrel is nehéz volt kijönni, az alföldi sárban tengelyig ragadt minden szállító alkalmatosság.

A magára maradt gazda

A Püsök-farm mezőgazdasági kisvállalkozás négy hektáron. A terület felén gyümölcsöt termelnek, a másik fele zöldséges. Püsök Istvánnak egészségi okok miatt kellett felhagynia korábbi szakmájával, és hosszas keresgélés után kötelezte el magát a kertészkedés mellett, pedig gyerekkorában nem szerette a földművességet, végül mégis ezt választotta. Döntésében szerepet játszott, hogy 2006-ban bérelt földjein akkora termést és jövedelmet ért el zöldségtermesztésből, hogy a bevételekből meg tudta vásárolni a négy hektárnyi szántóterületet. Az első esztendők sikere arra ösztökélte, hogy gyümölcstermesztéssel is próbálkozzon. Elkezdett szakaszosan telepíteni cseresznyét, meggyet, szilvát, körtét, almát, barackot és gyümölcscserjéket – málnát, fekete ribizlit, szedret, mogyorót –, a gyümölcsös mára ontja a termést. Hűtőkonténert is vásárolt, így biztonságosan kinyújtja az értékesítés időszakát.

Laskovics István falugazdász és Püsök István agrárvállalkozó Fotó: Makkay József

Persze így sem fenékig tejföl az élet, mert a családban egyedül maradt a gazdálkodással. Amíg itthon voltak, két gyereke sokat segített a napi munkában. Kisebbik fia sok éven át árulta a főút melletti parkolóban a frissen szedett gyümölcsöket és a dinnyét, de bátyjához hasonlóan őt is magával ragadta a debreceni egyetem. „Megértem, hogy egyikük sem vállalná szívesen a farm továbbvitelét.

Nehéz munka ez a fiataloknak, amikor tanult szakmájukkal sokkal könnyebben boldogulnak.

A feleségemnek állása van, nem igazán tud segíteni, ezért egyszemélyes vállalkozás lett a gazdálkodásom. Szerencsére mindig akadnak napszámosok, nyáridőben diákok, akik besegítenek“ – meséli boldogulásának történetét Püsök István, akivel a két éve ültetett málna- és szederbokrokat is szemrevételezzük. A mintegy ötezer cserje ontja a termést. A málna zömét leszüretelték, a mintegy kétszáz kiló termés a városkában kelt el. Minden gyümölcsöt, zöldséget interneten hirdet meg, az emberek pedig este jönnek vásárolni a székelyhídi portára.

Nem minden almafajta sínylette meg a tavaszi fagyot Fotó: Makkay József
Teherautónyi sütőtök is elkél

A Püsök-farm működésének titka a gazda kitartásában keresendő. Kevés olyan emberrel találkoztam, aki annyira szereti munkáját, mint székelyhídi vendéglátóm. Minden gyümölcsöt és zöldséget hasznosít, hogy semmi ne vesszen kárba.

Az idei cseresznyeszüretet derékbe törte az esős idő, a termés fele a fán maradt, később leszedték pálinkának.

A két hektár gyümölcsösben minden Erdélyben termő gyümölcsfaj megtalálható Fotó: Makkay József

A többi megmaradó gyümölcsből is készít szeszes italt, amit szintén lehet értékesíteni. Az első osztályú szilvát eladja, a többiből íz készül, erre is egyre nagyobb a kereslet. A megmaradó szederből, málnából és fekete ribizliből szörp lesz…

Kérdésemre, hogy meg lehet-e élni a farmból, Püsök István egyértelműen igennel válaszol. „Persze nem annyit dolgozom, mint egy átlagos alkalmazott a munkahelyén, hanem reggeltől a farmon élek. Ha nem itt, akkor valamelyik piacon, vásárban talál meg, aki keres” – meséli napi programját vendéglátóm.

Laskovics István elmeséli, hogy az egyesületük által szervezett termelői vásároknak állandó vendége a székelyhídi agrárvállalkozó.

Őszi vásáraikba Püsök kisteherautónyi sütőtököt szokott vinni, amit délutánra mind elad.

A gazda hatalmas sütőtököt mutat az indák között Fotó: Makkay József

Püsök István gazdaságát szinte mindenki ismeri a környéken, hiszen alig akad olyan gazda az Érmelléken, akinek kora tavasztól késő őszig mindig van friss gyümölcse és zöldsége.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.