avatar
Balogh Levente

2025. március 05., 10:15

Zelenszkij realitásérzéke

Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon. Miután Zelenszkij pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt az ukrajnai háború diplomáciai úton való lezárásának szándéka miatt, kedden már nyilatkozatban és levélben is jelezte: kész a teljes együttműködésre a béke érdekében.

Ehhez „csupán” annyira volt szükség, hogy Trump a lehető legfájdalmasabb eszközzel jelezze számára, hogy ebben a helyzetben nem ő diktál: rövid úton felfüggesztette az amerikai fegyverek szállítását Ukrajna számára.

Az amerikai elnök ezzel megmutatta: nem csupán a hangzatos szónoklatok szintjén akar minél gyorsabban fegyverszünetet és – ha lehet – békét Ukrajnában, hanem komolyan elkötelezett mellette.

Ebben pedig mindaddig, amíg esély mutatkozik a megállapodásra az oroszokkal, senki által sem hagyja megingatni magát – még Zelenszkij által sem.

Az ukrán elnök vélhetően úgy gondolta, hogy a világ nyilvánossága előtt történő felelősségre vonással kellő nyomást helyez Trumpra és Vance-re, de a blöff nem jött be: a jelek szerint

Trump nagyon jól tudja, hogy Zelenszkijnek sokkal nagyobb szüksége van az amerikai támogatásra – többek között a békefolyamatban is – mint Washingtonnak az ukrajnai ásványkincsekről szóló megállapodásra.

A fegyverszállítások leállítása nyomán pedig az ukrán elnöknek be kellett látnia, hogy ebben a játszmában nem ő rendelkezik a legerősebb ütőkártyákkal, ezért engedett, és jelezte: teljes mértékben nyitott a fegyverszüneti tárgyalások és a ritkaföldfém-megállapodás aláírására, illetve a további szoros együttműködésre Washingtonnal.

Vagyis megértette, hogy a fegyverszállítások leállítása nyomán Ukrajna helyzete még akkor is még kilátástalanabbá válna, ha annak nem azonnal, hanem csupán néhány hónapon belül kezdene megmutatkozni a hatása.

A frontvonalon ugyanis az oroszok ha lassan is, de továbbra is folyamatosan előrenyomulnak, az erre hajlandó EU-tagok pedig nem tudják pótolni a kieső fegyvereket, hiszen jórészt ők maguk is Amerikából szerzik be készleteiket.

Hírszerzési szinten pedig még kevésbé lennének képesek átvenni a washingtoni szolgálatok szerepét.

A Trump kongresszusi beszédében elhangzott kijelentés, miszerint egyeztetett az oroszokkal, és Vlagyimir Putyin tényleg hajlandó a fegyverszünetre, persze még igazolásra szorul, de ilyen előzmények után Zelenszkijnek és a háború minden áron történő folytatását szorgalmazóknak is be kellett látniuk, hogy ha az Ovális Irodában pénteken megkezdett úton halad tovább, és elutasítja annak a Washingtonnak a békeközvetítését, amely eddig a legnagyobb katonai támogatást nyújtotta, akkor már

a jelenleg sem a legkedvezőbb feltételeknél – lásd: az Oroszország által részben megszállt ukrán régiók elengedése – csak még rosszabbak mellett tárgyalhat majd a fegyverszünetről.

A kérdés most az, hogy Zelenszkij realitásérzékének helyreállása után mennyire működik a Trumpé.

Vagyis hogy Putyin valóban partner-e, és valóban van-e esély arra, hogy az amerikai elnök abbeli szándéka közepette, hogy a Kína elleni vívandó globális gazdasági összecsapásra való felkészülésre fordítsa az amerikai erőforrásokat, ezért lezárja az eddig már legalább 120 milliárd dollárt felemésztő ukrajnai konfliktust, és az európai biztonság szavatolásának oroszlánrészét az európaiakra ruházza, valóban tető alá hozható-e egy életképes és tartós fegyverszünetet, majd béke.

És hogy azt az európai NATO-szövetségesekkel együtt valóban képes lesz-e szavatolni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Somogyi Botond 2025. április 05., szombat

Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.

2025. március 28., péntek

Ukrajna: nem lehet tartós béke a kisebbségi jogok garantálása nélkül

Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.

Somogyi Botond 2025. március 26., szerda

A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.

Somogyi Botond 2025. március 17., hétfő

Minimálbér. Jó munka?

Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?

Balogh Levente 2025. február 18., kedd

Ukrajna jövője: Európa a partvonalon

A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.

Somogyi Botond 2025. február 09., vasárnap

Hófehérke is lehet fehér?

A lovak közé csapott Donald Trump. Amióta beiktatták hivatalába, kilószámra írja alá a – legalábbis amerikai szempontból – létfontosságú szabályrendeleteket. És nem csak.

2025. február 06., csütörtök

Călin Georgescu szektája: láttam, hogy jönnek, és kacagtam

A román sajtó sem tudja hova tenni a Călin Georgescu-jelenséget. A Călin Georgescuban hívőket ugyanis semmiféle racionális érvvel nem lehet meggyőzni, tömegek bíznak az új ,,megváltóban".

2025. január 05., vasárnap

A kormány elkerülhetetlen számlája

Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.

2024. december 30., hétfő

Antikommunizmus – ábránd és valóság

Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.

2024. december 17., kedd

Jobb és baloldal a családról, a vallásról és a nemzetről – Második rész

Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.

Vélemény
avatar
Somogyi Botond: Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...

avatar
Somogyi Botond: A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...

avatar
Somogyi Botond: Minimálbér. Jó munka?

Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.