Ehhez „csupán” annyira volt szükség, hogy Trump a lehető legfájdalmasabb eszközzel jelezze számára, hogy ebben a helyzetben nem ő diktál: rövid úton felfüggesztette az amerikai fegyverek szállítását Ukrajna számára.
Az amerikai elnök ezzel megmutatta: nem csupán a hangzatos szónoklatok szintjén akar minél gyorsabban fegyverszünetet és – ha lehet – békét Ukrajnában, hanem komolyan elkötelezett mellette.
Ebben pedig mindaddig, amíg esély mutatkozik a megállapodásra az oroszokkal, senki által sem hagyja megingatni magát – még Zelenszkij által sem.
Az ukrán elnök vélhetően úgy gondolta, hogy a világ nyilvánossága előtt történő felelősségre vonással kellő nyomást helyez Trumpra és Vance-re, de a blöff nem jött be: a jelek szerint
Trump nagyon jól tudja, hogy Zelenszkijnek sokkal nagyobb szüksége van az amerikai támogatásra – többek között a békefolyamatban is – mint Washingtonnak az ukrajnai ásványkincsekről szóló megállapodásra.
A fegyverszállítások leállítása nyomán pedig az ukrán elnöknek be kellett látnia, hogy ebben a játszmában nem ő rendelkezik a legerősebb ütőkártyákkal, ezért engedett, és jelezte: teljes mértékben nyitott a fegyverszüneti tárgyalások és a ritkaföldfém-megállapodás aláírására, illetve a további szoros együttműködésre Washingtonnal.
Vagyis megértette, hogy a fegyverszállítások leállítása nyomán Ukrajna helyzete még akkor is még kilátástalanabbá válna, ha annak nem azonnal, hanem csupán néhány hónapon belül kezdene megmutatkozni a hatása.
A frontvonalon ugyanis az oroszok ha lassan is, de továbbra is folyamatosan előrenyomulnak, az erre hajlandó EU-tagok pedig nem tudják pótolni a kieső fegyvereket, hiszen jórészt ők maguk is Amerikából szerzik be készleteiket.
Hírszerzési szinten pedig még kevésbé lennének képesek átvenni a washingtoni szolgálatok szerepét.
A Trump kongresszusi beszédében elhangzott kijelentés, miszerint egyeztetett az oroszokkal, és Vlagyimir Putyin tényleg hajlandó a fegyverszünetre, persze még igazolásra szorul, de ilyen előzmények után Zelenszkijnek és a háború minden áron történő folytatását szorgalmazóknak is be kellett látniuk, hogy ha az Ovális Irodában pénteken megkezdett úton halad tovább, és elutasítja annak a Washingtonnak a békeközvetítését, amely eddig a legnagyobb katonai támogatást nyújtotta, akkor már
a jelenleg sem a legkedvezőbb feltételeknél – lásd: az Oroszország által részben megszállt ukrán régiók elengedése – csak még rosszabbak mellett tárgyalhat majd a fegyverszünetről.
A kérdés most az, hogy Zelenszkij realitásérzékének helyreállása után mennyire működik a Trumpé.
Vagyis hogy Putyin valóban partner-e, és valóban van-e esély arra, hogy az amerikai elnök abbeli szándéka közepette, hogy a Kína elleni vívandó globális gazdasági összecsapásra való felkészülésre fordítsa az amerikai erőforrásokat, ezért lezárja az eddig már legalább 120 milliárd dollárt felemésztő ukrajnai konfliktust, és az európai biztonság szavatolásának oroszlánrészét az európaiakra ruházza, valóban tető alá hozható-e egy életképes és tartós fegyverszünetet, majd béke.
És hogy azt az európai NATO-szövetségesekkel együtt valóban képes lesz-e szavatolni.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.