Amit ma az ukránok elkövetnek az ország területén élő nemzeti kisebbségekkel – elsősorban a kárpátaljai magyarsággal – szemben, az nagyon hasonlít a Nicolae Ceașescu román kommunista pártfőtitkár idejében megélt magyarellenességre. A korábbi románosítási törekvéseket sikeresen elkerülő erdélyi magyar középiskolákban az 1980-as évek elejétől parancsszóra kezdődött el a magyar vezetőség leváltása. Az 1989-es rendszerváltásig minden magyar középiskolát előbb román tannyelvű esti tagozatokkal ,,egészítettek ki”, a nyolcvanas évek második felében pedig elemis román osztályok is megjelentek, majd a román kilencedik osztályos nappali tagozatok. Nem fér kétség hozzá, hogyha a Ceașescu-házaspárt 1989 decemberében nem végzik ki, az 1990-es évekre ugyanazt a forgatókönyvet lépteti életbe a romániai közoktatási rendszerben, mint amiben most sántikál a környező országok politikusainak folyton hazudozó ukrán vezetőség a nemzeti kisebbségek jogainak betartásáról.
Ma ugyanaz az elképzelés érvényesül Ukrajnában, mint amit Ceașescu ideológusai dolgoztak ki a ,,magyar nemzetiségű románok” számára.
A román kommunista jövő az erdélyi magyar közoktatás záros határidőn belüli beolvasztásáról szólt, ahogyan a romániai magyar sajtó felszámolását is eltervezték az 1990-es évek elejére.
Az ukrán nacionalisták által irányított Ukrajna ma aszerint viszonyul az ország területén élő nemzeti kisebbségekhez, hogy háborús politikáját melyik ország milyen mértékben támogatja. A kizárólagosan ukrán nyelvű Ukrajnáról álmodozó soviniszta kijevi rendszer számára minden nemzeti kisebbség ellenség, de ezen belül vannak fokozatok. A románok most picivel jobb megítélés alá esnek, a közellenség a kárpátaljai magyarság lett.
Zelenszkij rezsimjének nem számít, hogy a háború kitörése óta Magyarország ukrajnai menekültek százezreinek nyújt segítséget.
Annak is, aki tovább akar utazni Nyugat-Európába, aki pedig Magyarországon marad, szállást, ellátást és gyerekei számára iskoláztatást biztosítanak, amíg visszatérhetnek szülőföldjükre.
Az sem számít Kijevnek, hogy magyar segélyszervezetek hatalmas mennyiségű élelmiszert, ruházatot és egyéb közszükségleti cikket szállítanak Kárpátaljára. A még létező magyar intézmények ma már csak magyar állami segítséggel maradhatnak talpon.
Volodimir Olekszandrovics Zelenszkijnek egy dolog számít: számolatlanul dőljön az európai uniós és amerikai pénz Ukrajnába és minél több fegyvert szállítsanak az országba.
Béketárgyalásokról szó sem lehet, és amelyik európai vezető a legkisebb ellenvéleményt is megfogalmazza a hivatalos ukrán állásponttal szemben, az közellenség.
Ma ebben a helyzetben találja magát a magyarság, mert Magyarország vezetői nem a végtelenségig elhúzódó öldöklésben érdekeltek, hanem a minél gyorsabb békekötésben. Elkeserítő leírni, de ha így haladnak a dolgok, a nagyukrán álmok velejárója lehet, hogy a kárpátaljai magyarság búcsút mondhat a legutolsó hadkötelezett magyar férfinak is, akit koporsóban küldenek majd haza a frontról, hogy hozzátartozói eltemessék. De ugyanez érvényes a román és a más nemzetiségű férfiakra, akárcsak az ukrán katonákra, akik nem voltak elég gazdagok ahhoz, hogy megússzák a besorozást.
A legfelsőbb ukrán vezetők beleegyezésével bevezetett magyarellenes intézkedések a munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola életébe jelzésértékűek. Novák Katalin és Volodimir Zelenszkij közelmúltban történt kijevi megbeszélései még arról szóltak, hogy keresik a megegyezés lehetőségét, de amint a magyar államfő távozott az ukrán fővárosból, az eltervezett közoktatási forgatókönyvet Kárpátalján is élesítették.
A munkácsi önkormányzat nyílván nem a saját kútfejétől váltotta le a magyar iskola magyar igazgatóját, és ültetett helyébe magyarellenes ukránt, akinek bevett szándéka ukrán iskolává változtatni a magyar tanintézményt.
Az Európai Unióba és a NATO-ba igyekvő Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij pályafutása a kisebbségi jogok eltiprásában vészesen hasonlít Nicolae Ceașescu román diktátorra. Nem kívánom, hogy ugyanúgy végezze földi pályafutását, mint bő három évtizeddel ezelőtt déli szomszédja.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
A lovak közé csapott Donald Trump. Amióta beiktatták hivatalába, kilószámra írja alá a – legalábbis amerikai szempontból – létfontosságú szabályrendeleteket. És nem csak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.