Amit ma az ukránok elkövetnek az ország területén élő nemzeti kisebbségekkel – elsősorban a kárpátaljai magyarsággal – szemben, az nagyon hasonlít a Nicolae Ceașescu román kommunista pártfőtitkár idejében megélt magyarellenességre. A korábbi románosítási törekvéseket sikeresen elkerülő erdélyi magyar középiskolákban az 1980-as évek elejétől parancsszóra kezdődött el a magyar vezetőség leváltása. Az 1989-es rendszerváltásig minden magyar középiskolát előbb román tannyelvű esti tagozatokkal ,,egészítettek ki”, a nyolcvanas évek második felében pedig elemis román osztályok is megjelentek, majd a román kilencedik osztályos nappali tagozatok. Nem fér kétség hozzá, hogyha a Ceașescu-házaspárt 1989 decemberében nem végzik ki, az 1990-es évekre ugyanazt a forgatókönyvet lépteti életbe a romániai közoktatási rendszerben, mint amiben most sántikál a környező országok politikusainak folyton hazudozó ukrán vezetőség a nemzeti kisebbségek jogainak betartásáról.
Ma ugyanaz az elképzelés érvényesül Ukrajnában, mint amit Ceașescu ideológusai dolgoztak ki a ,,magyar nemzetiségű románok” számára.
A román kommunista jövő az erdélyi magyar közoktatás záros határidőn belüli beolvasztásáról szólt, ahogyan a romániai magyar sajtó felszámolását is eltervezték az 1990-es évek elejére.
Az ukrán nacionalisták által irányított Ukrajna ma aszerint viszonyul az ország területén élő nemzeti kisebbségekhez, hogy háborús politikáját melyik ország milyen mértékben támogatja. A kizárólagosan ukrán nyelvű Ukrajnáról álmodozó soviniszta kijevi rendszer számára minden nemzeti kisebbség ellenség, de ezen belül vannak fokozatok. A románok most picivel jobb megítélés alá esnek, a közellenség a kárpátaljai magyarság lett.
Zelenszkij rezsimjének nem számít, hogy a háború kitörése óta Magyarország ukrajnai menekültek százezreinek nyújt segítséget.
Annak is, aki tovább akar utazni Nyugat-Európába, aki pedig Magyarországon marad, szállást, ellátást és gyerekei számára iskoláztatást biztosítanak, amíg visszatérhetnek szülőföldjükre.
Az sem számít Kijevnek, hogy magyar segélyszervezetek hatalmas mennyiségű élelmiszert, ruházatot és egyéb közszükségleti cikket szállítanak Kárpátaljára. A még létező magyar intézmények ma már csak magyar állami segítséggel maradhatnak talpon.
Volodimir Olekszandrovics Zelenszkijnek egy dolog számít: számolatlanul dőljön az európai uniós és amerikai pénz Ukrajnába és minél több fegyvert szállítsanak az országba.
Béketárgyalásokról szó sem lehet, és amelyik európai vezető a legkisebb ellenvéleményt is megfogalmazza a hivatalos ukrán állásponttal szemben, az közellenség.
Ma ebben a helyzetben találja magát a magyarság, mert Magyarország vezetői nem a végtelenségig elhúzódó öldöklésben érdekeltek, hanem a minél gyorsabb békekötésben. Elkeserítő leírni, de ha így haladnak a dolgok, a nagyukrán álmok velejárója lehet, hogy a kárpátaljai magyarság búcsút mondhat a legutolsó hadkötelezett magyar férfinak is, akit koporsóban küldenek majd haza a frontról, hogy hozzátartozói eltemessék. De ugyanez érvényes a román és a más nemzetiségű férfiakra, akárcsak az ukrán katonákra, akik nem voltak elég gazdagok ahhoz, hogy megússzák a besorozást.
A legfelsőbb ukrán vezetők beleegyezésével bevezetett magyarellenes intézkedések a munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola életébe jelzésértékűek. Novák Katalin és Volodimir Zelenszkij közelmúltban történt kijevi megbeszélései még arról szóltak, hogy keresik a megegyezés lehetőségét, de amint a magyar államfő távozott az ukrán fővárosból, az eltervezett közoktatási forgatókönyvet Kárpátalján is élesítették.
A munkácsi önkormányzat nyílván nem a saját kútfejétől váltotta le a magyar iskola magyar igazgatóját, és ültetett helyébe magyarellenes ukránt, akinek bevett szándéka ukrán iskolává változtatni a magyar tanintézményt.
Az Európai Unióba és a NATO-ba igyekvő Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij pályafutása a kisebbségi jogok eltiprásában vészesen hasonlít Nicolae Ceașescu román diktátorra. Nem kívánom, hogy ugyanúgy végezze földi pályafutását, mint bő három évtizeddel ezelőtt déli szomszédja.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Napi hír, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok egyenruhásai egy-egy települést, vagy kistérséget szállnak meg, és a közlekedésrendészettől a közbiztonságon át az élelmiszerboltokig mindent ellenőriznek. Nagyon kell a pénz az államkasszába.
Ilyenkor tudatosítom magamban, mennyire igaz, hogy a felnőttek megjelenésükkel, viselkedésükkel, cselekedetükkel példaképek tudnak lenni a gyermekek, fiatalok számára. Számomra keresztapám az volt.
,,Kísértet járja be Európát – a kommunizmus kísértete” – ki ne ismerné ezt a mondatot, mely a kommunista kiáltványban szerepelt. Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, Marx és Engels eszméi nem tűntek el.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.