Anyag és Szellem címmel június 29-én huszonkét neves anyaországi művész 59 alkotásából nyílt tárlat a Kolozsvári Művészeti Múzeum Bánffy-palotai termeiben. A kiállítók között Kossuth- és Munkácsy-díjas képzőművészek is bemutatkoznak. A kiállítás megnyitója a járványhelyzet miatt kissé rendhagyóra sikeredett, bár a korlátozások nagy részét a hatóságok már feloldották. Iakob Attila tudományos kutató, történész, a múzeum munkatársa az Erdélyi Naplónak elmondta: a kiállításnak a múlt évben kellett volna megnyílnia, de az ismert okok miatt ez elmaradt. A szakértő hozzátette: az alkotásokban az a közös, hogy a kiállítóművészek vegyes technikát alkalmaznak, az anyag bizonyos formáit próbálják felhasználni, hogy műalkotásokat hozzanak létre. Cementet, drótot, gipszet, akrilt, papírt használnak, tehát különféle anyagot használnak – erre utal a társaság neve is.
– hangsúlyozta Iacob Attila. A történész megjegyezte, érdemes ebben az időszakban is ellátogatni a múzeumba, hiszen az MMT jelen tárlata igen magas művészi színvonalú, ugyanakkor havonta két-három időszakos kiállítás nyílik meg a Bánffy-palotában. Az események tehát kezdenek visszatérni a normális kerékvágásba a művészetet szeretők és az alkotók legnagyobb örömére.
A Matéria Művészeti Társaság immár másfél évtizedes múltra tekint vissza. A kétezres évek közepe táján négy képzőművész – Bartl József, Dréher János, Gáll Ádám, Serényi H. Zsigmond – fejében fogant meg az MMT alapításának gondolata. Azóta a csoport folyamatosan bővül és formálódik. Gáll Ádám képzőművész, az egyik alapító így jellemzi a Matéria Művészeti Társaság alkotóit: „ami összeköti, meghatározza az alkotók identitását, az az anyagelvűséget a spiritualitással ötvöző szellemiség művészetükben. Gondolataik a matériában, mint kifejezőeszközben kelnek életre, szabadon használva és fölnemesítve a környező világ anyagait: az enyésző földtől a fémen, a fán, a textilen, a papíron, a vakolaton, a festéken át az üvegbe zárt fényig. A társaság tagjainak anyaghasználatát és faktúrahatásait nézve négyféle alapirány jelölhető ki: a vakolásos technikával készült művek, a festékanyagot vastag masszaként megjelenítő művek, a különféle anyagoknak és technikáknak a lehető legszűkítettebb és legegyszerűbb értelemben vett tulajdonságait és adottságait firtató minimalista és konceptualista művek, valamint a modern tömegcivilizáció fogyasztói kultúrájának elhasznált tárgyaiból, legújabb kori termékhulladékaiból és anyagaiból táplálkozó kombinált művek.
Másfajta megközelítésből is
megnevezhetők különböző irányok – kortárs képzőművészetről lévén szó – az absztrakt expresszionizmustól a geometrikus absztraktig, a lírai absztrakttól a gesztusfestészetig, illetve az ezekkel rokonságot mutató művekre vagy akár a kinetikus művészethez köthető törekvésekre utalva, de szükségtelen.
Fontosabb felismerésekhez juthat el az, aki részesévé tud válni annak az elmélyült kontemplációnak, amit a Matéria Társaság alkotói nap mint nap gyakorolnak, műveiket létrehozva.”
Lapunk felkérésére Forró Ágnes kolozsvári képzőmész vállalta el az MMT kiállításán a tárlatvezető szerepét. Ő maga is szeret kísérletezni az anyaggal, a kiállító alkotók némelyikével művészi kapcsoltban áll, így a jelen tárlat munkái sem állnak messze Ágnes saját művészi meglátásaitól.
– magyarázta Ágnes. Az alkotók öntik, ragasztják, festik a műveket, ettől lesznek különlegesek a szemlélő számára. „A papír például nem tartja meg a gipszet, ilyenkor a művész általában hullámlemezt használ” – világosít fel Forró Ágnes. A vegyestechnika lényege, hogy többféle anyag kerül fel a tablóra, de a tárlaton láthatunk csipkéből készült szobrot is.
„A keramikusok híg agyagba mártják a csipkét, amikor megkeményedik, ki is lehet égetni. Természetesen több módszere is van az ilyen alkotások létrehozásának” – mondja a művésznő. Az egyik kép messziről is feltűnik a laikus látogatónak. Forró Ágnes elmagyarázza, Bátai Sándor alkotásának érdekessége, hogy többrétegű merített papírból készült. Lényege pedig az, hogy a művész miképp tudja kihasználni az anyag, jelen esetben a merített papír tulajdonságait.
Forró Ágnes felhívja a figyelmet egy sgraffito eljárással készült alkotásra. E technikának a lényege az, hogy az egymásra felvitt különböző színű festékek vagy vakolatok felső rétegét precízen visszakaparják, kikarcolják, ami által előtűnik a mélyebben fekvő réteg színe, és ezzel a módszerrel is érdekes alkotások születnek.
Láthatunk a tárlaton könyvek vékony lapjaiból préselt alkotást, amelynek elkészítése Forró Ágnes szerint hatalmas türelmet igényel.
Vannak olyan munkák is, amelyek préselt lemezre installált különféle anyagokat tartalmaznak, és ettől különlegesek. A művésznő lapunknak azt is elmondta, hogy az utóbbi időben kissé háttérbe került a figurális ábrázolás, a természet utáni rajzolás, sok alkotó fordul a vegyes technikájú alkotások létrehozása felé. Ám ez is mélységes szakmai tudást igényel, hiszen kell ismerni a felületet, mit és hogyan kell és lehet komponálni, hiszen minden anyagnak más-más tulajdonsága van.
– figyelmeztet Forró Ágnes képzőművész. Ami a jelen tárlat esetében nem áll fenn, hiszen a kiállítók magas szinten értenek a művészethez.
A Matéria Művészeti Társaság kiállítása július 17-ig látogatható a kolozsvári Bánffy-palotában található múzeum alagsori termeiben.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.