Legjobb kritikusai a gyerekek – beszélgetés Török Enikő Andrea szatmárnémeti pedagógussal legújabb könyvéről, a Csicsergőről

Makkay József 2023. december 03., 19:48 utolsó módosítás: 2023. december 04., 08:36

A szatmárnémeti II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola pedagógusát, Török Enikő Andreát nem csak kiváló tanítónőként ismerik a partiumi városban, hanem számos gyerekkönyv és oktatási segédeszköz szerzőjeként is. Verseivel találkozhatunk a Hepehupa, a Szamos, a Sugárút, vagy a Partium folyóiratokban is. Legújabb kötetét, a Csicsergőt nemrég saját iskolájának dísztermében mutatták be tanítványainak közreműködésével. Török Enikő Andeával az alkotásról, a gyerekektől érkező visszajelzésekről, oktatásról és a sokak számára kiveszőben levő könyv szeretetéről beszélgettünk.

Legjobb kritikusai a gyerekek – beszélgetés Török Enikő Andrea szatmárnémeti pedagógussal legújabb könyvéről, a Csicsergőről
galéria
Török Enikő Andrea könyvbemutatóján saját kisdiákjai segédkeztek Fotó: Virág Botond

– Hogyan jellemeznéd frissen megjelent könyved, a Csicsegőt? Milyen korosztálynak szántad?

– Szinte minden gyerek szereti az olyan verseket, amelyek játékosak vagy azonosulhat velük. Pedagógusként mindent, amit papírra vetettem, kipróbáltam a gyerekeken, kikértem a véleményüket, s mint egy szabó, átszabtam, ha valahol csinosítani kellett. A Csicsergő című könyvem általam írt verseket, meséket, dalokat tartalmaz, melyeket a versekhez kapcsolódó drámajátékok kötnek össze.

Mindenki elolvashatja, aki szereti a vidám verseket, a fülbemászó dallamokat, meséket, de leginkább az óvodás korcsoporttól a negyedikes korosztályig ajánlom.

Hogy elősegítse a helyesírást, a helyes hangsúlyozást, kiemeltem színessel a hosszú egyjegyű és kétjegyű mássalhangzókat.

– A tanítók szívesen ajánlanak meséskönyvet a gyerekeknek. Pedagóguskollégáid is használhatják oktatási segédeszközként?

– A verses, mesés történeteket, dalokat, drámajátékokat beilleszthetik az óvónők, tanítónők, (logopédusok), de akár a tanárok is a tanórába, anyanyelv, személyiségfejlesztés, természet, ének, rajzórákon, vallásórán, erdei iskolában. Mivel negyedikes tanítványom illusztrálta, ötletet adhat a rajzolni szerető gyermekeknek egy-egy vers vagy történet ábrázolásához. A könyvben benne van a 10 dal QR-kódja, melyek a rajzos, szöveges videóklippekhez vezetnek, a Fiatalok Ifjúsági Zenekar előadásában. Ezt az együttes youtube csatornáján lehet meghallgatni.

A szatmárnémeti tanítónő a Csicsergőt tartja legértékesebb munkájának Fotó: Török Andrea Enikő

– Hogyan kezd el egy tanító, az elemis osztályok oktatásával foglalkozó pedagógus könyvírásban gondolkodni? Mi volt az a szikra, ami elindított a költői és írói úton?

– Minden Dobrán indult, nagyszüleim falujában, ahol nagyapám folyton dalolt és mesélt. Minden vakációban Dobrán nyaraltam, teleltem és hallgattam a szót, ahogy nagymamám mondaná. Fülemben cseng nagyapám hangja: ,,Neked hoztam, madárlátta!” Szinte mindenhonnan hozott valamit – diót, vadnyulat, gombát –, s én mindennek örültem. Szerette volna, ha a szőlővel foglalkozom, helyette én rímeket nevelgettem…

Számtalan emlék éled fel bennem a faluval kapcsolatban

– az első halászat, a szánkózások nagyapám pincéje mellett –, mind megannyi ihletforrás.

Anyukám is írt verseket, mondott meséket, s mindig úgy adta elő, hogy azt hittem, vele történt meg. Nem csoda, ha már kisgyermekként kerestem a versek világát. Harmadikos koromban olvastam először Petőfi Sándor: Anyám tyúkja című versét, s még aznap délután megírtam az első versem. Meg akartam mutatni a világnak, de mire elküldtem a Napsugárnak a téli versem, kitavaszodott és már tavaszi verseket vártak…

Antku Alexandra Hanna negyedikes korában készítette a könyv illusztrációit Fotó: Török Andrea Enikő

– Ez mennyire tört le?

– Akkor elhatároztam, hogy nem írok több verset, de később versben leveleztem. A tanórák során volt, hogy nem találtam azt a versikét, ami a tananyaghoz kapcsolódott volna, ilyenkor gyorsabbnak tűnt, ha saját verset írok a témában. Így született a következő pár sor is, amit a gyerekekkel el is énekeltünk:

Téli este
Szél. Fagy. Hó. Jég.
Tél. Fény. Tó, kék.
Nap nincs. Zord kép.
Csend van. Jó éjt.

Voltak olyan versmondó versenyek, ahol gyakran hallottam ugyanazt a verset, ezért próbáltam saját versemmel elindítani egy-egy versmondómat, néha álnéven, mert nem mertem felvállalni a verset. Ha a gyerek nyert, a végén közöltem a zsűrivel, hogy a rímeket én fabrikáltam. Nagyon boldog voltam ilyenkor, mert a hasonló megmérettetéseken szerintem a verset is értékelik.

– Sokat hallunk manapság arról, hogy az emberek papíralapú újságot, könyvet nem olvasnak, az ilyen célú ,, fogyasztással” is felköltöztek az internetre. Hogyan lehet ezzel a trenddel szembemenni?

– A gyerekek utánozzák a felnőtteket. Ha azt látják, hogy a környezetükben valaki könyvet vagy újságot olvas, a gyerekek is ki szeretnék próbálni.

Apukám minden nap elolvasta az újságot és én alig vártam, hogy belenézhessek, hogy én is megtudjam, mi volt benne annyira érdekes, hogy nem tudta letenni.

Sok múlik a szülők hozzáállásán, mennyire tartják értéknek a könyvet, az olvasást. Ha a polcon porosodó értéktelen kacatnak gondolják, a gyermek sem fogja értékelni.

A Fiatalok Ifjúsági Zenekar meseszép hangszerelést nyújtott a hangoskönyvhöz Fotó: Török Andrea Enikő

– Jó eséllyel rászokik a gyerek az olvasásra, a könyv szeretetére, ha jó pedagógusok kezébe kerül?

– Az óvónő és a tanítónő példakép lehet a gyermekek szemében. Számtalan lehetőség van, mellyel a tanítók és tanárok rávehetik a gyermekeket az olvasásra: osztálykönyvtár kialakítása a gyermekek és a szülők bevonásával, a tanulók által tartott könyvbemutatók szervezésével, egy-egy könyvbéli helyzet kipróbálásával, a drámapedagógia és élménypedagógia felhasználásával, a tantárgyak közötti átjárhatóság kihasználásával bármelyik órán felhívhatjuk a figyelmet egy jó olvasmányra. De projekttevékenységek által, irodalmi vetélkedőkkel, osztályújság szerkesztésével, folyóiratok bevonásával a tanórába vagy irodalmi körökben való tevékenykedés által is sikeres lehet a próbálkozás.

A Fiatalok Ifjúsági Zenekar klippjei az együttes youtube csatornáján Fotó: Török Andrea Enikő

– Vajon miért olvasnak egyre kevesebben szépirodalmat?

– Sokan úgy vélik, hogy az irodalom iránti szeretet, a könyv, az olvasás a tanult emberek hóbortja, pedig valójában az emberi sorsok megváltoztatásának eszköze is lehet megfelelő irányítással.

Aki sokat olvas, gyorsabban tanul, gazdagabb szókinccsel rendelkezik, magabiztosabbá válik, így könnyebben megvalósíthatja álmait, hisz az olvasási szokás kialakulása életformáló erővel bír.

– Hogyan fogadják a gyerekek a nekik szánt könyveid?

– Pályám elején jelent meg az első könyvem, mely az akkori tanítványaim rendeléseire készült álarcosbáli versek gyűjteménye lett. Sok gyerek, szülő, pedagógus jelezte már vidáman, hogy nekik is megvan e hasznos kiadvány, melyet egyetemi tanárom, dr. Bura László nyelvész nézett át. Ő bátorított arra, hogy a gyermekek kezébe kerüljön. Mivel számomra fontos a gyermekek s a felnőtt olvasók véleménye, minden versem, mesém, dalom kipróbálom a gyerekekkel való tevékenységek során, megmutatom a barátaimnak és kikérem a pedagógusok véleményét. Arra törekedtem, hogy ne csak egy mesés, verseskönyv legyen, hanem módszertani segédanyag is egyben, mely nem csak a gyermekek számára lehet fejlesztő jellegű, de a pedagógusok munkáját is segítse.

A szerző eddig megjelent kötetei Fotó: Török Andrea Enikő

– Milyen visszajelzéseket kapsz a gyerekektől?

– A gyerekek mindig örömmel fogadták, ha valamelyik versemet illusztrálni kellett vagy versmondó versenyre kellett megtanulni. Megtiszteltetésnek vették, ha egy gyereknek egy megadott versenyre született egy új vers, jobban tudott azonosulni vele:

,,Elárulom, mostanában nagyon sokat kesergek,
Mert arcomon felfedeztem, szeplő bújt ki, rengeteg.
Egyik szőke, másik sötét, hemzsegnek, mint a hangyák!
Mint akik az eső előtt a hangyabolyt elhagyták.” (A szeplők)

Amúgy a gyerekek nagyon őszinték és egyből kimondják amit gondolnak. Mivel én gyerekekkel dolgozom, könnyű dolgom volt, mert egyből láttam az arcukon a mosolyt, ha tetszett. Azt is kimondták, ha valamelyik ,,uncsi” és még dédelgetnem kell.

A Csicsergő minden története véleményezve volt a legszigorúbb zsűri, a gyermekek által.

A legnagyobb jutalmam az volt, amikor kívülről fújtak egy-egy verset, pedig meg sem kellett tanulni, csak nyelvtani fogalmak megismerésére használtuk. Vagy úgy mentek haza, hogy egész nap valamelyik dalom dúdolták.

– Mennyire nehéz manapság egy könyvet kiadni?

– Könyvet kiadni egy álom. Én kicsi korom óta kincsnek tartottam a könyveket és számomra igazi boldogság volt, ha egy könyv fedelén, vagy egy könyvben a saját nevem olvashattam. Az első könyvemet – az Álarcosbál általam írt bemutatkozó versikéket tartalmazott – önköltségen adtam ki. Nagy sikere lett, így folytatása is született Mulatságos versek címen. Ezeket a rímes négy- vagy nyolcsorosokat nem tartottam azonban igazi verseknek, szerintem ilyet bárki tud. Később

számtalan módszertani kiadvány került ki a kezem alól, melyek kiadását a kiadók támogatták.

Egyik kedvencem a Sikerélmény játékokkal című módszertani segédanyag, mely Gábrus Andreával közös munka és a 404 drámajáték című könyv folytatása több száz játékkal és foglalkozástervezetekkel.

Új könyvem megjelenésében támogatott a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmári Hagyományőrző Forrásközpont. Külön köszönet László Róbertnek és Nagy Orbánnak a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont vezetőinek, Elek György publicistának, aki a Szamos folyóirat főszerkesztője s a Hagyományőrző Forrásközpont munkatársa. A támogatók között volt a szatmári Termo cég, az Aethos Alapítvány és a retrolibris.ro online könyvesbolt, ahol a könyv megrendelhető. A Corvin Kiadónak köszönhetően az olvasók is megcsodálhatják az ,,újszülöttet”, ahogy én nevezem, amely bár nem lett A4-es méretű, amilyenre vágytam, de annyira meseszép a kivitelezése, hogy kicsinek és nagynak örömet okozhat.

Török Enikő Andrea dobrai emlékei a Szatmár megyei faluból Fotó: Török Andrea Enikő

– Ezen a színes könyvpalettán milyennek tartod legújabb köteted?

– A mostani könyvem számomra a legértékesebb munkám, ezt babusgattam a legtöbbet. Arra törekedtem, hogy a legtöbbet nyújtsa az olvasóknak mind tartalmilag, mind külalakban. Manapság a legnehezebb könyvet kiadni, mert felmentek az előállítás költségei. Szinte minden kiadó más árakkal dolgozik és más szolgáltatást nyújt. Az olvasók igényesebbek lettek: mivel nagyon gazdag a választék, értékesebb terméket várnak el a pénzükért.

A Csicsergő című kiadványnál fontos volt, hogy minőségi papírt használjanak, hisz a rajzok csodálatos színei csak akkor érvényesülnek.

Egy színes könyvnek többe kerül az előállítása, mint egy fekete fehérnek. A versek, mesék kiválasztásában és szerkesztésében Fehér Imola költő fogta a kezem, tanácsaival segítve minden lépésem. Ő a rímeim keresztanyja, aki mindenben támogatott és bátorított, ha megtorpantam volna.

– Köteted külön érdekessége, hogy hangoskönyvként is szolgál...

– Mivel azt szerettem volna, hogy a dalaim életre keljenek, meg kellett keresnem az előadókat. A sors a Fiatalok Ifjúsági Zenekart hozta utamba. A zenekar tagjai: Fehér Róbert Benjamin, Szilágyi Norbert és Kocsis Erik, akik egyben a The Phoenix SM együttes tagjai is. Szilágyi Norbert kollégám az iskolában, ő volt az első az együttesből, aki meghallgatta az általam felénekelt dalokat. A Fiatalok Ifjúsági Zenekar Csicsergő projektje nem csak a meseszép hangszerelést, csodás zenei világot, a gyerekbarát hangot és a stúdióminőséget biztosította, hanem

Antku Alexandra Hanna rajzait felhasználva Fehér Róbert Benjamin 10 videóklippet is készített, melyek QR-kódja a könyv fedelén és a dalok szövege mellett azonnali meghallgatási lehetőséget biztosít a telefonnal rendelkező olvasók számára,

vagy könnyen megtekinthető az együttes youtube csatornáján.

Szeptemberben a szatmári Brighella Bábszínház 20. születésnapján élőben énekelt a Fiatalok Ifjúsági Zenekar pár dalt a Csicsergő albumról. Fehér Róbert Benjamin és csapata engem is bevont az előadásba, s velem együtt szinte minden gyermek elindult a dallamok útján MESEORSZÁGBA.

– A köteted tanítványod, Antku Alexandra Hanna illusztrálta, ami nem egy hétköznapi történet...

– Antku Alexandra Hanna tanítványom – bármilyen hihetetlen –, negyedikesen illusztrálta a könyvem. Véletlen volt, hogy őt választottam. Mikulásra kisorsoltuk az osztályban, hogy ki kit lep meg. Ő engem húzott ki, és nem tudta, mit adhat nekem karácsonyra. Akkor javasoltam, hogy rajzolja le 5 versemet, ahogy ő elképzeli. Mivel nagyon jól sikerült, tavaly Mikulás napján megkértem Alexandrát, hogy vállalja el a könyvem illusztrálását. Csak akkor hitte el, hogy egy negyedikes gyerekkel szeretném illusztrálni a könyvem, mikor az édesanyjával is megbeszéltem. Nagyon boldog volt, hogy tetszenek a rajzai. Nem inspirálódott sehonnan, csak elolvasta a verseim vagy a mesém és azt mondta, már benne van a ceruzában. 6 hónap alatt készültek el a rajzok. Ez idő alatt rengeteget fejlődött. Mindig ösztönöztem, biztattam, hogy nagyon tetszenek az ötletei, ennek ellenére volt olyan rajz, amit pár hónap után újragondolt változatban hozott el, és leesett az állam a fejlődését látva.

A gyermeki fantázia kacsint ránk ezekből a rajzokból, melyekkel Alexandra egy általa kitalált mesebeli világba vezet, ahol minden lehetséges.

Egyedi ötleteivel életre kelti a Tűzoltótornyot, a tejet, a kávét és még a sötétet is egy gyerekké varázsolja, akit a barátunkká fogadunk.

– Mennyire vagy elégedett a munkáddal? Mennyire nehéz manapság tanítóként dolgozni?

– Nagyon szeretem a munkám, mert számtalan lehetőséggel bíró hivatás. Sokan csak azt látják benne, hogy a pedagógus délben hazamegy az iskolából, pedig a felkészülés, ötletelés, javítás mind délután vagy a szabadnak hitt időben folytatódik. Mint minden más szakmának, ennek is megvannak a maga nehézségei és szépségei. De

a majdnem 30 év tapasztalat olyan lehetőségeket biztosít számomra, melyekkel könnyebb megoldásokra találni, s közben a gyerekek mosolyát igazgyöngyként gyűjtögetem…

Kedvelem az eredeti ötleteket, a nem hagyományos megoldásokat. Arra nevelem a tanítványaimat is, hogy egy problémára számtalan megoldás lehetséges és a lényeg, ahogy egyik versemben is megfogalmaztam:

,,Mert hisz, remél, meg bízik az ember,
S egy jelszót követ, hogy nem adom fel.
Mindig kell cél, ami utat mutasson,
Hogy szívünk dallama bíztatón szóljon.” (Nem adom fel)

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.