Élményforrás az együtt muzsikálás öröme a Kedves zenekarban

2020. január 21., 08:44

Próbafolyamattal kezdi az évet, és az Udvarhely Néptáncműhely legújabb táncszínházi produkciójára készül a csíkszeredai Kedves zenekar. Román Hunor, a zenekar prímása a kezdetekről, a mérföldkövekről, a hazai és külföldi fellépésekről beszélt az Erdélyi Naplónak.

Az együttes életében a népzene megszólaltatásának minden variációja jelen van •  Fotó: Facebook/Kedves zenekar
galéria
Az együttes életében a népzene megszólaltatásának minden variációja jelen van Fotó: Facebook/Kedves zenekar

– Az erdélyi és székelyföldi népzenekedvelők számára nem ismeretlen a Kedves zenekar. Mikor és kinek köszönhetően alakultak?
– A zenekar mai felállása sok más zenei együtteshez hasonlóan hosszú folyamat eredménye. Vannak olyan régi tagjai a zenekarnak, akik nem játszanak aktívan velünk, de figyelünk arra, hogy barátságunk élénk maradjon. Nem is lehet egyetlen ember érdeme, hiszen közösen alkotjuk a zenekart, és mindenki fontos szerepet tölt be.

Az együtt muzsikálás öröme, a gyakori színpadi és táncházas alkalmak elegendő élményt nyújtottak ahhoz, hogy szívesen és sokat muzsikáljunk.

– A megalakulástól napjainkig milyen mérföldkövek határozták meg a zenekar szakmai előmenetelét?
– Szakmai mérföldkőnek tekinthetjük akár az első koreográfiát, az első táncházat, egész estés műsort vagy önálló koncertet is, hiszen mindegyik kihívás és fontos esemény volt a maga idejében. Mindegyikünk rendelkezik különböző formájú és fokozatú zenei végzettséggel, amit ugyancsak meg kellett szerezni. Tevékenységi körünk elég széles, hiszen a népzene megszólaltatásának minden variációja jelen van életünkben a saját szórakozásunkra muzsikált dallamoktól a színházi előadásokig.

Játszottunk előadást többek között a budapesti Vígszínházban, a pesti és budai Vigadóban, koncerteztünk a zakopanei hegyi zenészek fesztiválján és a varsói királyi palotában is.

Fontos volt az első esküvői felkérésünk is, ahova könnyűzenei feldolgozásokat kellett összeállítanunk népzenei hangszerelésben.

– Karácsony előtt videoklippel örvendeztették meg a népzene, néptánc kedvelőit. Mit szerettek volna üzenni a kalotaszegi településen forgatott felvétellel?
– A videoklipben kalotaszegi autentikus népzenét játszunk, igényességre törekedve választottuk a mérai helyszínt. Fő célunk a zenekar népszerűsítése korszerű, egy nagyobb közönség számára élvezhető és elérhető formában.

– A klipben felcsendülő muzsika a készülő lemez részét képezi. Milyen más anyagok szerepelnek majd az albumon, milyen tájegységről?
– A lemezre készülő anyag még alakulóban van, de kizárólag erdélyi népzene lesz hallható, ami legyen meglepetés kedvelőink számára.

– Koncertek alkalmával vagy táncházakban mennyiben befolyásolja a repertoárt az adott táj­egység?

A táncházak egyik sajátossága, hogy több tájegység muzsikájára van igény.

Természetesen az adott vidék táncrendje a mulatság folyamán többször visszatér, ez adja az esemény keretét és alaphangulatát. Például a klip helyszínéül szolgáló mérai csűrben olyan zenét játszottunk, ahol a báli zene (keringő, tangó) mellett csak kalotaszegi népzenére mulatott a közönségünk.

– Tavasszal Japánban turnéznak. Hogyan kell elképzelni a produkciót, mivel készülnek?
– Nagyon lelkes japán közönségünk lesz, amely többnyire a magyar népzene és néptánc aktív kedvelője. Sokukkal találkoztunk, mulattunk együtt a nyári táborokban. Több helyszínen lépünk fel, ahova a közönségünk egy része folyamatosan elkísér, például Tokióba, Oszakába, Kiotóba. Koncerteket, táncházakat és táncoktatáson való muzsikálást szerveztek és várnak tőlünk.

– A hazai közönség mikor találkozhat legközelebb a zenekarral, illetve milyen újdonságokra számíthat idén?
– Az évet próbafolyamattal kezdjük, az Udvarhely Néptáncműhely legújabb táncszínházi produkciójára készülünk, amelynek bemutatója február 20-án esedékes. A naptári évvel nem ért véget és nem kezdődik új elfoglaltságunk.

Vannak állandó felkéréseink, mint a heti rendszerességű udvarhelyi táncházak, ahova szeretettel várunk mindenkit csütörtökönként.

Együtt dolgozunk több amatőr táncegyüttessel az év során, és vannak évi rendszerességgel visszatérő rendezvényeink: táncházak, néptánctáborok, fesztiválok. A külföldi fellépéseink viszonylag kis hányadát képezik tevékenységünknek, ezért is említettem gyakrabban az itthoni rendszeres feladatainkat, amit igyekszünk ezután is kellő emberi és szakmai alázattal végezni.

Bede Laura

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.