Örülnek a bukaresti hatóságok? Kivonul Romániából a magyar bank

Bálint Eszter 2024. augusztus 07., 07:43 utolsó módosítás: 2024. augusztus 07., 07:47

Hamarosan eltűnnek az OTP bankfiókjai a romániai településekről, helyüket pedig itt-ott a Transilvania Bank veszi át, mások pedig a korábbi hasonló kaliberű akvizíciók tapasztalatai szerint üresen maradnak. Az OTP Bank illetékesei azzal indokolták romániai érdekeltségeik értékesítését, hogy Romániában nem tudták megvalósítani a kitűzött terjeszkedési célokat, Csányi Sándor elnök-vezérigazgató szerint ugyanakkor a romániai hatóságok örülnek is távozásuknak. De mi is történt pontosan az elmúlt években az OTP Románia háza táján, hogyan zajlott az adás-vétel és mi lesz a pénzintézet ügyfeleivel?

Örülnek a bukaresti hatóságok? Kivonul Romániából a magyar bank
galéria
Nem kaptak lehetőséget akvizíciókra, kivonul Romániából az OTP Bank Fotó: OTP Bank Románia

Az OTP Bank a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is.

Az OTP romániai kirendeltsége jelenleg mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll a hazai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak.

További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták:

a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát, ami így került a román Exim Bank tulajdonába. Többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten megfogalmazódott: nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.

Nem ment és nem is erőltették tovább

A magyarországi anyavállalat 2023 májusában jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet akkor közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével.

Az eddigi akvizíciós tapasztalatok alapján számos OTP fiók helyén Transilvania Bank várja az integrálást követően az ügyfeleket Fotó: Rostás Szabolcs

Az előzetes sejtéseket beigazolta amúgy Csányi Sándor elnök-vezérigazgató idén április végén tett nyilatkozata, amikor úgy fogalmazott, nem szívesen vonulnak ki Romániából, de egyértelműnek tűnt, hogy nem kapnak lehetőséget akvizíciókra. E nélkül pedig

véleménye szerint a romániai piacon nehéz kis bankból nagyot csinálni, az OTP távozásának pedig láthatólag „örültek az illetékes hatóságok”.

Több kérőből egy befutó

De visszatérve az adás-vételre: a Bloomberg az eladási szándék bejelentését követően, tavaly június közepén arról számolt be, hogy

az olasz Unicredit, az osztrák Raiffesen Bank és a szintén osztrák Erste Bank, valamint a kolozsvári alapítású Transilvania Bank is érdeklődik az áruba bocsátott OTP Bank Románia iránt.

A nemzetközi hírügynökség akkor a tranzakcióhoz közel álló forrásból úgy értesült, hogy ez a négy bank tett le nem kötelező érvényű ajánlatot a magyar tőkéjű pénzintézet romániai leányvállalatának felvásárlása érdekében. Az OTP Bank Románia 300 millió euróért vagy akár annál nagyobb összegért is elkelhet – közölte akkor a Bloomberg.

Nem sokkal később már a nemzetközi sajtó arról cikkezett, hogy az UniCredit illetékesei bejelentették, visszaléptek az OTP Bank Romániáért folytatott küzdelemből, majd Stefan Doerfler, az osztrák bankcsoport pénzügyi igazgatója is úgy nyilatkozott, hogy az Erste nincs rajta az OTP Bank Románia megvásárlásáért versenybe szállók rövid listáján. A Profit.ro portál által idézett nyilatkozata szerint azért kerültek ki a versenyből, mert a bank nem volt elég „agresszív” az ajánlattétel első körében.

Fricska volt ugyanakkor az OTP-nek, amikor tavaly augusztus végén a korábbi tranzakció révén létrejött Exim Banca Românească neve is felmerült a potenciális érdeklődők sorában, de komolyabb lépésekről nem érkezett hír.

Az OTP romániai érdekeltségeinek megvásárlásával a Transilvania Bank teljesen elhúz a piac többi bankjától Fotó: Rostás Szabolcs

A Transilvania Bank már november elején favoritnak tűnt az OTP Románia megvásárlására,

miután a kiszivárgott információk szerint a Román Nemzeti Banknál iktatott két ajánlattevő egyikét, a Raiffeisen Bankot az árral kapcsolatos problémák és nem utolsósorban az oroszországi helyzet arra késztették, hogy átgondolja ajánlatát. Bankrendszeri források szerint a magyar csoport által kért árszint meghaladta azt az összeget, amelyet a Raiffeisen Bank hajlandó volt felajánlani.

Aztán december első felében szivárgott ki, hogy a Transilvania Bank előrehaladott tárgyalásokat folytat az OTP Bank Nyrt. romániai leányvállalatának a megvásárlásáról, miután az erdélyi pénzintézet valóban túllicitálta az osztrák rivális Raiffeisen Bankot.

Megállapodás után engedélyezési folyamat

Végül február elején jelentették be, hogy az OTP Bank Nyrt. megállapodásra jutott a Transilvania Bankkal a magyar pénzintézet romániai leányvállalatának eladásáról, a tranzakció értéke 347,5 millió euró.

Azóta pedig a szükséges román hatósági jóváhagyásokat is megkapta a tranzakció.

A Versenytanács július közepén engedélyezte az akvizíciót, miután a testület elemzése megállapította, hogy az ügylet nem akadályozza jelentősen a versenyt a romániai piacon vagy annak jelentős részén, és nincsenek komoly kétségek a tranzakciónak a versenykörnyezettel való összeegyeztethetőségét illetően. Ez volt amúgy már a második és egyben utolsó jóváhagyás a Versenytanács részéről, miután a testület a múlt hónap elején már megállapította, hogy a tranzakció versenyjogi szempontból létrejöhet, de még a külföldi beruházások igazgatóságának is rá kellett bólintania az akvizícióra.

Lezárult a tranzakció

A hivatalos bejelentés sem váratott sokat magára,

a két pénzintézet július 30-án közös közleményben adta hírül: a Transilvania Bank megvásárolta az OTP Bank Romániát, valamint az OTP Csoport többi romániai leányvállalatát

– ugyan az OTP Asset Management felvásárlása a hatósági jóváhagyási szakaszban van, de az akvizíciót a felek lezártnak tekintik.

„Az OTP Csoport fő stratégiai célja, hogy a Közép- és Kelet-Európában – és újabban Közép-Ázsiában is – organikus növekedés és akvizíciók révén növelje piaci részesedését.

Húsz éven át Romániában is ezt a stratégiát követtük, de nem sikerül elérni a kívánt piaci részesedést, ezért a menedzsment azt a döntést hozta, hogy eladjuk ezeket a leányvállalatokat.

Ez a lépés lehetővé teszi, hogy csoportunk olyan piacokra összpontosítson, ahol a jövőben nagyobb jelenlétet tudunk elérni. Meggyőződésem, hogy a Transilvania Bank piacvezetőként és az OTP Bank Románia új tulajdonosaként számos lehetőséget kínál majd az ügyfeleknek és a kollégáknak, most és a jövőben is. Ezúton is köszönöm az OTP Bank Románia vezetőségének és munkatársainak a két évtizedes, magas szakmai színvonalon végzett munkáját, amelynek során romániai bankunk stabil piaci szereplőként számos fontos fejlesztést és magas színvonalú pénzügyi szolgáltatást hozott Romániába” – nyilatkozta akkor Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója.

OTP-ügyfélből „transzis”: hamarosan új applikációval fizethetnek a kivonuló magyar bank ügyfelei is Fotó: Facebook/Banca transilvania

„A Transilvania Bank múltja mind az organikus növekedés, mind az akvizíciók terén nagyon sikeresnek mondható. A felvásárolt vállalatok integrációja segített abban, hogy egyedülálló képességeket fejlesszünk ki, romániai piacvezetővé váljunk, és meghatározzuk a Banca Transilvania Csoport ahhoz szükséges stratégiáját, hogy minden szegmensben vezető szerepet töltsön be. A mai lépés is ezt az irányt követi, és megerősíti elkötelezettségünket a román gazdaság támogatása mellett. Köszönjük az OTP Csoportnak a bizalmat, és köszönjük az OTP Bank Románia csapatának az elmúlt 20 év eredményeit. A BT készen áll a gyors és gördülékeny integrációra az ügyfelek, az alkalmazottak és a piac érdekében” – idézte a közlemény Horia Ciorcilát, a Transilvania Bank igazgatótanácsának elnökét.

A Transilvania Bank az évek során elsősorban akvizíciók révén jutott a piac csúcsára. A csoport megvásárolta és egyesítette a Volksbankot (2015) és a Bancpostot (2018), amelyek a tranzakciók idején a top 10-es bankok közé tartoztak. Emellett 2022-ben megvásárolta az Idea Bankot is, de az továbbra is különálló maradt. A kolozsvári székhelyű pénzintézetnek az év közepén 153 milliárd lejes eszközállománya volt.
Elemzők szerint a Transilvania Bank, amely már most is a legnagyobb eszközállományú bank Romániában, teljesen elhúz a piac többi bankjától, ha átveszi az OTP Bank Romániát. Így a BT piaci részesedése 22,55 százalékos lesz, a bank eszközei pedig 170 milliárd lejre nőnek, ha átveszi az OTP Bank Romániát.
Hogyan tovább?

A felek ugyanakkor arról tájékoztattak, hogy a Banca Transilvania Csoportba történő integráció időszakában az OTP Bank Románia és a Transilvania Bank, valamint a többi leányvállalat egymástól függetlenül fog működni.

Az átmeneti időszak az ügyfelek számára nem hoz azonnali változásokat,

így a szolgáltatások, termékek, tanácsadás és banki műveletek esetében továbbra is az OTP Bank Románia, illetve a többi leányvállalat csapataihoz kell fordulni. Az új integrációs lépések megtételével párhuzamosan az ígéretek szerint az ügyfeleket tájékoztatni fogják minden integrációval kapcsolatos újdonságról.

A Transilvania Bank fenntartja az OTP Csoport kötelezettségvállalásait a Bethlen Gábor Alapkezelővel szemben, és a továbbiakban is a jelenlegi feltételek mellett szolgálja ki az összes ügyfelet, beleértve a két nyelven nyújtott szolgáltatásokat is, ahol ez szükséges”

– húzta alá továbbá a múlt hónap végén kiadott közlemény.

Bár a közlemény nem tér ki rá, a vállalások közé tartozik a Szülőföldön magyarul programmal kapcsolatban fennálló kötelezettségvállalás is, és bár a magyar állam által a Romániában magyar nyelvű képzésben részesülő óvodások, iskolások, egyetemisták számára nyújtott oktatási-nevelési támogatások folyósításának sorsáról nem tesznek említést, ez vélhetően továbbra is az OTP Romániánál nyitott számlákra fog érkezni.

Azt, hogy mit jelent majd, hogy ott lesz kétnyelvűség, „ahol ez szükséges”, egyelőre nem fejtették ki bővebben, tény viszont, hogy a Transilvania Bank nagyon sok, Erdélyben és a Partiumban kihelyezett automatája nem tud, vagy menet közben „elfelejtett” magyarul. Az viszont reményre adhat okot, hogy a bank honlapja tud magyarul, és külön szekciót alakítottak ki az OTP-sek tájékoztatására is.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.