Az Év úti célja verseny 2025-ben új szintet ér el a szervezők ígérete szerint: Románia legfőbb és legátfogóbb turisztikai megmérettetése eddig soha nem látott lendülettel és lelkesedéssel mutatja be a nagyvilágnak azokat a helyszíneket, amelyeknek fejlődésük során autentikus és minőségi szolgáltatásokkal, kiemelkedő népszerűsítési kezdeményezések révén sikerült egyre több turistát magukhoz csábítani.
Az állami intézmények és civil szervezetek által közösen lebonyolított, ötödik kiadásához érkezett Év úti célja verseny döntőjébe 76 helyszín jutott be a több mint 150 pályázóból egy szigorú szűrés után.
A hét kategória győztesére a közönség is szavazhat március 4–25. között.
A viadal 2024 novemberében kezdődött a jelölési szakasszal, amely Románia valamennyi turisztikai célpontjának lehetőséget kínált a megméretésre. A desztinációk nem benevezés útján, hanem kizárólag a közönség, a zsűri vagy intézményi partnerek jelölései révén kerültek be a „tornára”, hogy a kiválasztás minél szélesebb körű és relevánsabb legyen.
A több mint 150 értékelt célpont közel fele jutott be a döntőbe, miután olyan mutatókat elemeztek, mint a vendégéjszakák száma és annak alakulása, a közösség bevonása és a köz- és magánszféra együttműködése, valamint az online kommunikáció hatékonysága. Idén a romániai desztinációk mellett a Moldovai Köztársaságból is neveztek a versenybe, a szomszédos ország idegenforgalmi hivatalával partnerségben – közölték a szervezők.
Akik szerint az Év úti célja 2025-ös döntőjében az ország 76 legreprezentatívabb turisztikai célpontja kerül reflektorfénybe.
A legtöbb továbbjutóval Brassó megye büszkélkedhet 11 döntős desztinációval, ezt követi Suceava megye 9, Iaşi és Szeben megye 5-5, Maros, Hargita és Neamț megye pedig egyenként 4 döntőssel.
Március 4. és 25. között a nagyközönség a www.destinatiaanului.ro oldalon szavazhat kedvenc úti céljaira. A győztesek kiválasztása átlátható értékelési rendszeren alapul, amely magában foglalja a közönségszavazást, a szakértői zsűri által adott pontszámot, a turisztikai márka erősségét, amelyet egy országos reprezentatív szociológiai felmérés alapján „lőnek be”, valamint az építészeti, urbánus arculatot is értékelik.
A zsűri elnöke, Dragoș Anastasiu vállalkozó szerint az Év úti célja kiválasztásának elbírálási szempontjai során nemcsak egy desztináció népszerűségét, hírnevét kell figyelembe venni, ami a jelenlegi vonzerejében tükröződik, hanem különösen azokat az elemeket, amelyek hosszú távú növekedést hoznak.
A zsűri elnökeként az én feladatom, hogy biztosítsam a zsűrizés minőségét és igazságosságát, hogy végül ne csak egy desztináció, hanem a romániai turizmus egésze nyerjen” – fogalmazott.
Merthogy az Év úti célja nem csupán egy cím, hanem a helyi közösségek és a turisztikai vállalkozók kemény munkájának és elkötelezettségének elismerése. A korábbi évek győztesei a látogatási szándék erősödésének, belföldi és nemzetközi ismertségnövekedésnek örvendeztek, ami azt bizonyítja, hogy ez a verseny valódi hatást gyakorol a romániai turizmusra.
Egyébként a 2024-es kiírás nagydíját az Inspiráló városok kategória nyertese, Nagyszeben vitte el, amely az idei eredményhirdető gálának is otthont ad április 8-án. Astrid Fodor polgármester most úgy fogalmazott, megtiszteltetés, hogy fő partnerként, ugyanakkor „címvédőként” megrendezhetik a gálát az Év úti célja versenyben. Amely szerinte rendkívül üdvözlendő kezdeményezés a romániai idegenforgalomban, mert kiemeli azokat a gyönyörű helyeket, amelyeket az ország kínál.
„Ezek közül néhány már »látható« és elismert, mások viszont kevésbé, és ez a projekt lehetőséget ad utóbbiak számára is a bemutatkozásra, népszerűsítésre.
– hangsúlyozta a szebeni elöljáró.
És ha már a korábbi győzteseknél tartunk, megemlítendő, hogy tavaly például a turisztikai települések kategóriában Törcsvár (Brassó megye) nyert, „mesebeli falunak” Berethalom (Szeben) bizonyult, kulturális-oktatási attrakciónak pedig a vajdahunyadi vár.
Ugyanakkor 2024-ben Székelyföld is nyert az összesen 13 kategóriában zajló versenyben.
Élmény- és kalandparkok kategóriájában a Székelyudvarhely melletti Szejkefürdőn található Mini Erdély Park lett az év turisztikai célpontja Romániában. Az imázsfilmek kategóriájában a Hargita megyét családbarát úti célként népszerűsítő, a Visit Hargita által megrendelt, székelyudvarhelyi filmstúdió által készített reklámfilm győzött.
Erdélyi, azon belül is magyar többségű települések, célpontok ezúttal is szép számmal képviseltetik magukat a döntőben.
Egyébként a jelölések láttán az erdélyi magyar szemnek feltűnik, hogy turisztikai szempontból semmi gond nincs olyan földrajzi-néprajzi-kulturális tájegységek, területek kiemelésével, amelyek bizonyos nézőpontból, szigorúan közigazgatásilag „nem léteznek”. Bár Székelyföld a maga egészében nem szerepel a listán, számos hasonló, főleg román kötődésű tájegység kerül reflektorfénybe, amelyek népszerűsítése okafogogyottá teszi Székelyföld (románul Ţinutul Secuiesc) „létezésének” megkérdőjelezését egyes szélsőséges-nacionalista körök által.
Hiszen ugyanúgy létezik az Év úti célja versenyben megméretkező Ţinutul Buzăului, Ţara Bârsei (Barcaság), Ţara Codrului (Erdővidék, Máramaros), Ţara Dornelor (Suceava), Ţara Făgăraşului (Fogarasföld) vagy Ţara Haţegului (Hátszegvidék, Hunyad).
Szintén kiemelendő a szervezők nyitása határon túli, román kötődésű vidékek, célpontok felé: a Moldovai Köztársaság minden kategóriában képviselteti magát. A teljes jelöltlista a Destinatiaanului.ro oldalon érhető el, ahol szavazni is lehet március 25-ig.
Románia gazdasága stagnál, és gyors intézkedésekre van szüksége a recesszió elkerülése érdekében – mondta Ilie Bolojan ideiglenes elnök az Antena 3 CNN-nek adott interjújában. A Ziarul Financiar cikke az elnöki interjú alapján összegzi Románia főbb pri
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.