Talált kisállatok: örömök és feladatok

Madaras Péter 2014. július 11., 07:48 utolsó módosítás: 2014. július 11., 07:52

Állatkölyköt találni olykor örömöt, máskor bosszúságot jelent. Ám ha azt szeretnénk, hogy az előbbi legyen túlsúlyban, jobb, ha mielőbb szakemberhez fordulunk. Tudnivalók és tanácsok talált kisállatok friss gazdáinak.

Talált kisállatok: örömök és feladatok
galéria

Uborkaszezon. Paradicsomfőzés, cseresznyekompótozás, meggypálinkázás. Ilyenekkel van elfoglalva ilyenkor júliusban a szorgos család, meg azzal, amit a gyerek hoz haza a grundról. Hiába na, ez a legtermékenyebb periódus, és szinte nem is gyerek, aki ilyenkor nem visz haza dobozolt kutyát-macskát, de természetesen a sün és a kuvik is szerepel a listán.

A mi országunk ilyen szempontból valódi Kánaán, bár lehet, hogy akadnak, akik jobban szeretnék, ha mondjuk inkább a kerítés lenne kolbászból. Komolyra fordítva a szót: az történik, hogy a szabadon élő macskák kölykei most kerülnek a szemünk elé. A nőstények nagy gonddal kiválasztott rejtekhelyeken szülnek és amikor a kismacskák már elég erősek, előhozzák őket, ilyenkor már nem kell félniük a kandúrok kegyetlenségétől, az egy-két hónapos kicsinyeket már nem bántják.


Felhívás zaklatásra

Naponta találkozom a rendelőben éber szívvel és nyitott szemmel járó emberekkel, legtöbbször kisgyerekkel, hiszen egyszerűen nem lehet ellenállni egy éhesen virnyákoló kiscicának. De mit is kéne ilyenkor tenni, ha tényleg vállalunk egy mentési akciót? Leggyakrabban kutyáról vagy macskáról van szó, lehet, hogy nincs helyünk befogadni, lehet, hogy van, mindegy, első utunk azonban vezessen az állatorvosi rendelőbe, ahol mindenről felvilágosítást kaphatunk. Ma már majdnem valamennyi állatorvos együttműködik valamilyen állatvédő egyesülettel, amely valamilyen formában segíteni fog. Az alapos kivizsgálás a legfontosabb, az esetleges zoónózisok elleni védekezés, külső és belső paraziták ellen irányuló kezelés, egyéb rejtőző betegségek feltárása. Miután a doki megbizonyosodott arról, hogy az állatka nem jelent veszélyt az emberre, főleg a gyerekekre, útbaigazításokat ad a tartási és etetési variánsokról.

Fontos egy egészségügyi könyvecske kiállítása, amibe majd minden prevenciós kezelés bekerül. A féregtelenítések, a külső élősködők elleni kezelések, a specifikus érzékenységek, ha vannak ilyenek, és nem utolsó sorban a védőoltások, amelyek az állat egészségét szavatolják. Kutyáknál a parvo , és szopornyica ellen, macskáknál a macskavész és a légúti virózisok ellen kell immunizálni első lépésként, aztán jöhet a többi. Természetesen ide tartozik a veszettség is, ami, bár nagyon ritka, nem szabad kihagyni az ellene folytatott védekezést, tekintve, hogy ez a legveszélyesebb, állatról emberre terjedő betegség.

Fontos tudni: a talált cicát-kutyát nem szabad hirtelen túletetni gazdag fehérjetartalmú táppal, fontos a fokozatos hozzászoktatásuk az igazi ételhez, amiből nagy valószínűséggel korábban nem volt részük. A tejnek lehet hashajtó hatása, ami nem feltétlenül jelent emésztési zavart ha hígabb lesz frissen talált állatkánk széklete, de mindig jobb félni, mint megijedni, ne tétovázzunk, hívjuk fel a dokit, zaklassuk kérdéseinkkel. A legnagyobb baj akkor van, ha nem eszik és hányást észlelünk: ilyenkor mielőbb infúzióra van szükség, mert a fiatal állatok hamar kiszáradnak és elpusztulnak.

Vadállatmentés

Egyszer három, alig háromhetes cirmost hoztak be a rendelőbe. Feltűnt, hogy a kismacskák igen elevenek, egy pillanatra sem lehetett megnyugtatni őket, s miután alaposan kikérdeztem a megtalálójukat, kiderült, hogy gombászás közben egy erdőben akadt rájuk. Őshiba, egy vadmacska alommal álltam szemben, bár külsőre tényleg olyanok voltak, mint a házi cirmosok. Végül állatkertbe kerültek a kis ragadozók, de vigyázni kell túlbuzgóságunkkal, mert akár rosszat is tehetünk. Ilyenkor ott kell hagyni őket, akárcsak a kis őzgidákat, mert anyjuk valahol ott lapult a közelben de nem mert előmászni. Tavaly ősszel egy nagyon kicsi süngyereket hoztak, alig öt deka volt, az ilyen apróság még nem képes hibernálni, és elpusztul a nagy hidegben. Tavaszig etettük, felhizlaltuk és amikor elengedtem, már jó fél kilót nyomott. Ezt tekinthetjük sikeres állatmentésnek is, akárcsak annak a kis kuvikfiókának az esetét, amit múlt héten hoztak be Iklód környékéről. Egy hétig csipesszel etettük az est leszállta után, de jobbnak láttam a Milvus Alapítványhoz fordulni, akik szakszerűen képesek ellátni ezt a feladatot. Szakértelem hiányában nem érdemes kínlódni, mert az állat elpusztul, mi pedig szomorúan könyvelhetjük el az esetet.

Az élet a legfontosabb dolog, legyen szó kiskutyáról vagy kismacskáról, sünkartársról vagy kuvikról. Lucian Blagánál olvastam a következőt: egy gyerek ki akarta venni a vízből a halat, nehogy megfulladjon...

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.