A világ legfontosabb asszonyai
A Forbes magazin 2004 óta készíti el a világ legnagyobb befolyással bíró nőinek százas listáját. A legutóbbi, tavalyi toplista vezető helyére Angela Merkel német kancellár került, aki már 5. éve vezeti töretlenül a listát. Ráadásul tavaly 10. alkalommal került fel a listára, és összesen kilencszer végzett az élen. Merkelt tavaly Hillary Clinton követte, Bill Clinton korábbi amerikai elnök felesége, mostani elnökaspiráns, míg a harmadik helyen Melinda Gates, Bill Gates emberbaráti tevékenységéről ismert felesége áll, aki rengeteg pénzt adományoz jótékonysági célokra. A lista szerint egyébként a politika és az internet az igazán nyerő a befolyásszerzéshez. A top 10-ben van ugyanis Christine Lagarde, Nemzetközi Valutaalap igazgatója, Dilma Rousseff, Brazília első női elnöke, Sheryl Sandberg, a Facebook igazgatói tanácsának tagja, Susan Wojcicki, a YouTube elnök-vezérigazgatója és Michelle Obama, az amerikai elnök neje is. Érdekesség, hogy 2015 januárjában 10 nő állt egy ország és 14 valamely kormány élén. A világ 1826 milliárdosából mindössze 197 volt nő, vagyis 11 százaléknyi. A Szilícium-völgy vezető tisztségviselőinek pedig a kilenc százalékát teszik ki nők.
Az 50 legbefolyásosabb magyar nőt nevezi meg az üzlet, a közélet, a média és a kultúra kategóriájában a magyarországi Forbes magazin immár hagyományos összeállítása, amely múlt héten jelent meg a lap áprilisi számában. A témában közlő lapok kiemelik, a toplistás nők túlnyomó részben családanyák, akiknek a család, a gyereknevelés mellett sikerült elérniük mindazt, amiről a legtöbben talán csak álmodnak: sikert, megbecsülést és anyagi javakat. A szerkesztőség tavaly százharminc, Magyarországon hatással bíró jelöltet vizsgált meg. Adatokat gyűjtöttek a jelölt pozíciójáról, alkalmazottainak számáról, a rendelkezésére álló büdzséről, az általa elért emberek számáról. Az első szűkítés után háttérbeszélgetések révén tudtak meg többet a szereplőkről. A végső sorrendről a szerkesztőség szavazott. Lássuk, hogyan.
Közélet
A közéleti kategória vezető helyén a miniszterelnök felesége, Lévai Anikó áll, aki korábban így nyilatkozott a listát készítő magazinnak: „Ha a diákéveket is beleszámolom, több mint 30 éve élünk együtt »frontszolgálatban«.” A második helyre Szemerkényi Réka washingtoni nagykövet került. Korábban a honvédelmi, valamint a Külügyminisztériumban dolgozott, de volt a Világbank és Orbán Viktor tanácsadója is. A négygyermekes anya ma is a Magyar Atlanti Tanács alelnöke.
Harmadik helyre a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013-ban kinevezett elnöke, Karas Mónika neve került. A kétgyermekes édesanya eredeti foglalkozása ügyvéd. Szájer József fideszes EP-képviselő felesége, Handó Tünde az Országos Bírósági Hivatal elnökeként lett negyedik, Gyurcsány Ferenc volt kormányfő, DK-elnök neje, Dobrev Klára pedig az ellenzéki térfélen elfoglalt informális hatalma miatt lett hetedik.
Politikaközelben maradva: Orbán Viktor legidősebb lánya, Ráhel is felkerült a listára, ám minthogy befolyásának mértéke nem teljesen világos, így +1-ként írták be a közélet fontos asszonyai közé. Két vitatott személyiség is felkerült a listára, Geréb Ágnes, az otthonszülés magyarországi úttörője 5. és a fekete ruhás nővérként elhíresült Sándor Mária a 10. lett, ő az egészségügyben tapasztalható viszonyok kritikusaként vált befolyásos női közszereplővé. A listán szerepel Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója és Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója is.
Két magyar a 30 év alattiak európai sikerlistáján
Az amerikai Forbes magazin minden évben listát tesz közzé a legsikeresebb 30 évnél fiatalabb tehetségekről, de idén először jelentette meg a 30 alattiak európai sikerlistáját. Tíz kategóriában keresték azokat a fiatalokat, akikre ma érdemes odafigyelni Európában. A listán van többek között Adele, az Oscar-díjas és tízszeres Grammy-díjas énekesnő, Novak Djokovics teniszező, Sebastian Vettel világbajnok Forma 1-es pilóta és a béke-Nobel-díjas emberi jogi aktivista, Malala Juszufzai is. A listára két magyar került fel: Lám István, az egyik legdinamikusabban fejlődő magyar startup, a Tresorit vezérigazgatója a technológia kategóriában végzett a legjobb 30 között, míg S. Takács András, az On The Spot című dokumentumfilm-sorozat rendező-producere a média kategóriában.
Média
A kategóriában a dobogó legfelső fokán akárcsak tavaly, Vidus Gabriella áll, aki 2008-tól tavalyig kereskedelmi igazgatóként dolgozott az RTL Klubnál, tavaly azonban vezérigazgatóvá avanzsált.
A második helyre dr. Király Mária, a Ringier Axel Springer Magyarország Kft. operatív igazgatója került, aki több mint 20 éve dolgozik a kiadónál.
Harmadik helyezett Kaminski Fanny miniszterelnöki kommunikátor, aki Orbán Viktor Facebook-oldalát kezeli és a Fidesz-frakciónak ad kommunikációs tanácsokat. A negyedik helyen Vékási Andrea, a Nők Lapja lapigazgatója és főszerkesztője áll, mögötte Halkó Gabriella (TV2), Kálmán Olga (ATV), majd Kökény-Szalai Vivien jön, a TV2 nemrégiben kinevezett hírigazgatója.
A nyolcadik D. Tóth Kriszta (wmn.hu), a kilencedik Erős Antónia (RTL Klub), a tizedik Mészáros Zsófi (444.hu) lett.
Kultúra
A kultúra kategória nyertese Eszenyi Enikő Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, színházi rendező, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Vígszínház igazgatója. Őt Havas Ágnes, a Magyar Nemzeti Filmalap vezérigazgatója követi. Harmadik helyezett Fabényi Júlia, a Ludwig Múzeum igazgatója lett. A listára Eszenyi Enikő mellett két másik Kossuth-díjas, Törőcsik Mari, a nemzet színésze (6.) és Jókai Anna író (10.) is felkerült.
Üzleti élet
Az üzleti élet területén megnevezett szereplőket talán kevésbé ismerhetik az erdélyi olvasók. A listavezető Balogh Gabriella a Goodstep Consulting, Step Consulting ügyvezetője. A kétgyermekes családanya a CEMP médiacsoport igazgatósági tagja, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnökségi tagja, emellett több alapítvány – Bolyai-díj Alapítvány, Fáy András Alapítvány, Prima Primissima Alapítvány – munkáját segíti. Közvetlen munkatársa két nagy befolyású üzletembernek, Spéder Zoltánnak és Csányi Sándornak. Második helyen Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Zrt. kommunikációs igazgatója áll, akinek életét a multinacionális lét határozza meg az utóbbi években: munkája mintegy hatvan százalékban a cég külpiaci jelenlétével kapcsolatos. A kategória harmadik helyére Dávid Ilona, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója került.
A Fekete-Körös-menti (Bihar megyei) magyar közösségek mezőgazdaságának általános helyzete, Tenke község magyar gazdáinak felmérése címmel készített részletes tanulmányt a partiumi kistérségről Laskovits István falugazdász, agrármérnök.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.