A Hagyományok Háza különleges programkínálattal kezdi a vakációt követő időszakot. A sort a Csík Zenekar A változó szerencse szekerén című koncertszínházi produkciója nyitja szeptember első napján. Az alkotók az összeállítás vezérfonalaként Petőfi Sándor 1847-ben írott Úti levelek című írására támaszkodtak. Az előadásból kitűnik, hogy a kétszáz éve született költő miként lelkesedik a természet szépségeiért, szerelméért, de ugyanakkor haragudni, sőt gúnyolódni is képes.
A Magyar Állami Népi Együttes háza táján is pezseg az élet, a neves társulat a Nagyvárosi vándorok című előadás szeptember 23-ai bemutatójára készül. A városi cigányzene nagy múltú hagyományaira épülő tánckoncert helyszíne egy szimbolikus tér: koncertterem, étterem, bár, falusi kocsma. Az előadás zenei szövetében a népzene mellett helyet kap a hagyományos városi cigányzene, a magyar nóta és a csárdás, valamint a jazz és az etnikus cigány világzene is.
Ismét meseszó tölti be a Hagyományok Házát szeptember 7-én. Havonta egyszer összegyűlik a felnőtt mesekedvelők baráti közössége az Ahol a madár se jár meseesteken, hogy egy jó pohár bor mellett legkedvesebb vagy legújabb meséiket megosszák egymással!
A meseszeretőknek az intézmény egy másik különleges produkcióval is kedveskedik szeptember 22-én. A Kétszázéves mesék című összeállítás tisztelgés Gaal György 1822-es népmesegyűjteménye előtt. Az egykori könyvtáros mese- és szólás-közmondásgyűjtő Mährchen der Magyaren címmel Bécsben megjelent kiadványának emlékére a Hagyományok Háza rendhagyó programot szervez izgalmas néprajzi ismeretekkel, szórakoztató mesehallgatással és családias kézműveskedéssel.
Jóllehet, a különböző tanfolyamokra a jelentkezés augusztusban lezárult, három kurzusra – a Szövő mesterkurzusra, a Viseletkészítő továbbképzésre és az akkreditált 60 órás szövő tanfolyamra – még fogadnak jelentkezőket.
A kiállítások területén két eseményre hívjuk fel a figyelmet. Az augusztus közepén megnyílt Romani Design Fashion Art – Aktivizmussal a tradíciókért kiállítást már sokan megtekintették, de a szervezők még október végéig várják az érdeklődőket.
A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Miska – múltidéző borosedények címmel megnyílt kamara kiállítása a múzeum Miska kancsóiból és emberalakos kerámiáiból mutat be válogatást, ráadásul egy különleges helyszínen. A Budai Vigadó pinceszintjén található Lajos-terem ugyanis egykor borlerakatként működött, és megcsodálható benne az eredeti középkori városfal is.
Zárjuk a sort a Hagyományok Háza 16-án kezdődő táncház-sorozatával, melynek változatlanul a budapesti Átrium ad otthont, minden szombaton 19 óra és hajnal 2 óra között! Az Aprók tánca gyermektáncház szeptember 15-én tárja ki ismét kapuit, hogy hétről-hétre fogadhassa régi és új barátait.
További Információka Hagyományok Háza honlapján.
A Morze-ábécét már nem tanulják, de egyetlen szeg nélkül asztalt és széket építenek. Megértik és továbbadják az életformát, életérzést, amit a cserkészet jelent. Molnár Szilárddal, a Romániai Magyar Cserkészszövetség ügyvezető elnökével beszélgettünk.
Egymás után érkeznek az izgalmas akciófilmek, krimik, drámák március 22-től szombat esténként a Dunán. A csatorna május végéig olyan klasszikus akciófilmeket tűz műsorára, mint a Szökés az Alcatrazból, A ferde ház, a Mint a kámfor és a Szárnyas fejvadász.
Hogyan boldogul egy fiatal látássérült nő egy kis faluban, ahol a vakok számára alig vannak megkönnyítő eszközök? Csutak Merci masszőrként dolgozik, önállóan intézi mindennapjait, és látássérültként példát mutat másoknak is.
Ma már sokat tudunk a szervezetünkről, a bennünk élő mikroorganizmusokról, és legtöbben hallottunk a mikrobiomról is. Marosvásárhelyen a mikrobiomról szóló tudományos konferencia keretében szakemberek vesézték ki a bennünk rejlő láthatatlan világot.
A belgiumi szintó zenész, Tcha Limberger látássérültként is természetesnek érezte, hogy zenész lesz. A magyar nyelven is kiválóan beszélő művészt a magyar kultúráról, az Erdélyhez való viszonyáról faggattam.
A kiscsőszi Minden Magyarok Tánctáborában nehéz volt megtalálni az interjúalanyokat. Mire a Kanadából érkezett Molnár Józseffel és Sieglindével befejeztem a beszélgetést, kissé fáradtan került elő lányuk Izabella és vejük Bodó András Tihamér.
Turistacsoporttól függ, hogy a mérhetetlenül gazdag Székelyföldet vagy annak csak egy szeletét ismerik-e meg – fogalmazott Bokor Judith idegenvezető. A székelyudvarhelyi szakemberrel az idegenvezetők világnapja alkalmából beszélgettünk.
Hetente megharcolok azért, hogy találkát tudjak adni a feleségemnek – mondja Sófalvi Szabolcs polgármester, aki feleségével, Adéllal mesélt a kapcsolatukról, házasságukról. Mindketten hangsúlyozták: beszélgetés nélkül nincs kapcsolat, nincs házasság.
Az elmúlt év egyik legnagyobb élménye volt a Minden Magyarok Tánctábora Kiscsőszön, ahova Kanadából is érkeztek vendégek. A népes csapatot felvonultató hagyományőrző seregszemlén találkoztam a vancouveri Molnár Józseffel és feleségével Sieglindével.
A házasság hetére idén is különleges tartalmakat tartogatnak a közmédia csatornái. Február 8-tól filmpremierek, zenés műsorok, megható történetek és gondolatébresztő beszélgetések hirdetik a szerelem és az összetartozás erejét a házasságban.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.