Az idős állat is élvezheti az életet

Madaras Péter 2014. október 10., 09:40 utolsó módosítás: 2014. október 10., 09:41
galéria

Kisállat-geriátriai, vagyis idősgyógyászati konferenciát tartanak manapság már azokban az országokban is, ahol a kutyák nagy hányada láncon van vagy szabadon, de az utcán. Talán épp most halad el a konferenciának helyet adó ötcsillagos szálló előtt az a kóberes karaván, amelyet minimum öt-hat kutya követ szigorúan betartva a két-három méteres követési távolságot. Egy-kettőt mindig a szorosan a szekérhez kötözve találunk, ezek a szabaduló művészek.

Vidéki rokonainkról, ismerőseinkről szoktuk olykor mondani: majdnem száz évet élt Pista bácsi, pedig orvosnál sohasem járt, és a pálinkát sem vetette meg, nem beszélve a szalonnáról. Bezzeg ezek a mai ölebek, milyen érzékenyek – folytatja humorosan a mondatot az állatorvos. Kedves olvasók, a nagy igazság az, hogy mindenki érzékeny, persze nem egyformán, de sejtjeink ugyanazon anyagokból vannak zseniálisan összekovácsolva. A különbség csak az, hogy civilizációs faktorok befolyásolják saját- és kedvenc állatunk egészségét egyaránt. Elmegyünk évente vérvizsgálatra, fogorvoshoz, mammográfiára vagy nem? Odafigyelünk kutyánk fizikai vagy éppen lelki állapotára, vagy a természetre bízzuk hanyagul?

Cilike és Neluţu bajai

Mostanában több öreg állatot volt szerencsénk alaposan megvizsgálni. Cilikéről, a 15 éves burmai cicáról kiderült, hogy cukorbeteg, ezért fogyott le rohamosan, és ezért nem gyógyulnak a vakarózás során saját magán ejtett sebei. Neluţu pedig tacskó, akinek egy hirtelen bekövetkezett porckorongsérv következtében lebénult a két hátulsó lába. Cilikének azóta naponta vércukrot mérünk, próbáljuk beállítani a helyes vércukorszintjét speciális, kutyának, macskának előállított inzulinnal. 480-ról körülbelül 200-ra sikerült lehoznunk a glicémiáját, következésképpen a szervezetet felépítő sejtek normális működésükhöz oly nélkülözhetetlen glükóz adagot. Gazdáját kiképeztük az inzulin beadására, és megrendeltük a diabéteszes macskáknak legmegfelelőbb tápot száraz és nedves formában.

Neluţu mielográfiás röntgenvizsgálata során megállapíthattuk a sebészeti beavatkozás pontos helyét: a hatos és a hetes háti csigolya között. Eltávolítottuk a gerincvelő-csatornába türemkedett porckorong darabkát. Még nem képes használni hátsó lábait, de a posztoperativ kezelést kiegészíti egy speciális fizioterápiás kezelés is, ami úsztatásból és elektromos izomstimulációból áll. Mi több, gondos hozzátartozói egy kétkerekű szerkezetet is rendeltek az interneten, amire a két hátsó lábát rögzítve a szerencsétlenül járt kutya kedvére kocsikázhat az udvaron vagy a lakásban, anélkül, hogy felfekvési sebek keletkeznének a comb vagy a csánk tájékán.

Hasonlók vagyunk

A modern állatorvosnak nem csak a fertőző és parazitás megbetegedések prevenciójával kell törődnie, hanem alapos vizsgálattal meg kell találnia azok gyenge pontját, így lehetségessé válik a betegség kiküszöbölése terápiával és specifikus diétával. Analógiából következtethető, hogy ha 70 éves korában az ember ízületi problémákkal küszködik, 7-8 év felett a kutyáknál is léteznek hasonló panaszok, még akkor is, ha az állat nem mutatja ki, ha úgy szenved, mint egy kutya – vagyis némán. Röntgenvizsgálattal kipécézhető a szpondilitisz, a koxartrózis, a gonartrózis stb. Léteznek az állatorvosi gyakorlatban hosszú hatású gyulladáscsökkentők, porcvédők, vitaminok, amelyek segítségével csökkenthetjük a reálisan létező fájdalmakat. Pentoxifilin és nemszteroid gyulladáscsökkentő adagolása után hálásan tudatják a gazdik, hogy kutyájuk kevesebbet fekszik, többet mozog és jó étvággyal
eszik. Egyértelmű hát, hogy az életminőség javításáért érdemes áldozatokat hozni, elégedettek és boldogabbak leszünk, ha öreg kutyánkkal folytatni tudjuk számunkra is fontos sétáinkat. Fontos még a szőrtakaró és a bőr ápolása, a külső paraziták távoltartása, a bélférgesség prevenciója, a fogazat higiéniája, a paradontózis és a fogkövesség kezelése is.

Nem utolsó sorban ajánlanám a figyelmükbe a kutyák és macskák szív- és keringési problémáinak felderítését. A kistestű kutyák hipertrófiás-, a nagytestűek pedig általában dilatációs kardiopátiákkal küszködnek. Mindkettő kezelhető, megkönnyíthető a „szegény, elfáradt” szív munkatétele, csökkenthető a vérnyomás, javítható a perifériás vérkeringés, meghosszabbítható kedvencünk élete, javítható a közérzete.

Figyeljünk hát oda jobban magunkra, fogadjunk szót háziorvosunknak, kövessük utasításait. És ne feledjük, hogy kutyánk-macskánk hasonló problémákkal terhelt, még akkor is, ha teljesen egészségesnek tűnik. A modern, megelőzésre alapozó medicina célja, hogy többet legyünk együtt és örvendezzünk egymásnak. Cilike, Neluţu és Gazdi.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.