A csodaváró román néplélek tükörképe a tavalyi és az idei államelnök-választás lecsapódása. Voltak ennek már előzményei, amikor a kommunista idők nosztalgiáját idéző ingyen lakást, és a külföldön dolgozóknak szánt magas hazatérési támogatást ígérő kérész életű párt jutott be a román törvényhozásba.
Egy mandátum ideje alatt aztán kiderült, hogy ígéretük mese volt habbal, a párt el is tűnt a politikai sűlyesztőben.
Ezúttal is legyinthetnénk, hogy a toronyórát láncostól lehozó ígéreteivel vezető helyre került George Simion színes lufija előbb-utóbb kipukkad, azonban befutóként túl drága kísérlet lenne az ország, és főleg az erdélyi magyarság számára egy ilyen államfő ténykedése. A rá szavazó tömeg ugyan megérdemelné, hogy a George Simion vezette Romániában egy általa verbuvált kormánykoalíció mutassa ki a foga fehérjét – a tőzsdéken összeomló román gazdaság még működő része is padlóra kerülne, ami hatalmas inflációt hozna magával –, így a ,,csodavárók” hamar rájönnének, mennyire rosszul döntöttek. Ennek a forgatókönyvnek nyilván nem lehet kizárni az esélyét, ezért csak abban reménykedhetünk, hogy a második fordulóban több lesz a józanul gondolkodó román ember itthon és külföldön, mint a szélsőséges, magyarellenes pártokat támogató tömeg, akiknek semmi sem drága, ha ,,messiásuk” megjelenik a láthatáron.
Persze,
hiba lenne mindent a választópolgárokra hárítani egy olyan Európai Unióban, ahol a legtöbb tagországban megerősödtek a fősodratú politikum elleni rendszerkritikus pártok.
A jobboldali váltás igényének valós okai vannak Franciaországtól Németországon és Olaszországon át Romániáig, a kérdés csak az, hogy az amerikai államfő, Donald Trump modellje alapján elindult ,,katarzist” milyen ideológiai és kaliberű emberek próbálják helyi szinten meglovagolni. Romániában ez a politikai garnitúra a legsötétebb kommunista időket idézi, amelynek ,,országmegváltó” forgatókönyvei elsősorban az erdélyi magyarság ellen irányulnak. Ez teszi számunkra nagyon veszélyessé az úzvölgyi temető sírgyalázásával hírnevet szerző George Simiont és politikai holdudvarát.
A nagy szellemi vezér, a tavalyi választásokon kiiktatott Călin Georgescu örököseként tetszelgő Simion a maga képére szabná át Romániát és annak közigazgatását, amiben nem osztanának lapot az erdélyi magyarságnak. Ezt már átéltük a kilencvenes években a marosvásárhelyi magyarellenes pogrommal, a székelyföldi, illetve a teljes erdélyi magyarságot megalázó Har-Kov jelentéssel, és sok más jogsértés által felkorbácsolt közhangulattal, ami lehetetlenné tette még egy vérszegény kisebbségi törvény elfogadását is. Ma ez a trend folytatódik a ,,csodaváró” választópolgárok jóvoltából.
Kérdés, mire lesz képes Bukarest főpolgármestere, Nicușor Dan az államfőválasztás második fordulójában?
A helyzet mai állása szerint kisebb csodával lesz határos, ha a 40 százalék fölött taroló, és elszabadult politikai hajóágyúként romboló AUR-jelöltet le tudja majd győzni a második fordulóban. Ne áltassuk magunkat, Crin Antonescunak sem lenne nagyobb esélye egy olyan jelölttel szemben, aki a szavazatok dupláját kapta, és tíz százalékkal többet, mint amennyit a közvélemény-kutatók jósoltak neki.
Bárhogy is nézzük, a jelenleginél is sokkal nehezebb évek várnak Romániára.
Nicușor Dan Románia új elnöke. Komolyan remegtünk, míg idáig eljutottunk, kezdve a 2024. november 24-i fekete estétől, amikor azzal a meglepetéssel szembesültünk, hogy Călin Georgescu felbukkant a fasiszta-kommunista-Ceaușescu múltból.
Simion és Nicușor. Bármerre tekintek, mindenhonnan ez a két név ömlik. Akár a tévét, akár az újságot nézem. Ha pedig a közösségi médiát vagy a honlapokat böngészem, beleértve a sportportálokat, akkor mintha minden megsokszorozódna.
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.