Megvárom a Bajnokok Ligája döntőjét, valamint a spanyol bajnokság végét, s majd akkor írok, elvégre a végeredmény a fontos, az minősíti az edzőt – határoztam el néhány hete. Most mégis arra ragadtatam magam, hogy leírom, amit Zinedine Zidane-ról gondolok.
Amikor néhány éve a Real Madrid ificsapatától a felnőtt kerethez került, szinte megrémültem. Mit fog kezdeni ez a fickó a sztárokkal, milyen eredményt ér el? Hogyan képes mélyvízbe ugrani ilyen fiatalon egy ekkora csapatnál? Mit tett le ő eddig az asztalra? Csupa olyan kérdés, amelyre nemcsak én, hanem mást sem tudta a választ (talán csak Florentino Perez).
Ami utána következett, az már maga a történelem. Holott még három év sem telt igazán. A francia szakember idény közben váltotta Rafa Benitezt, és bár az utolsó körben lemaradt a bajnoki címről, a Real Madriddal mégis megnyerte a Bajnokok Ligáját. És utána még kétszer egymás után.
Ő lett a hetedik olyan edző, aki játékosként is nyert BL-trófeát, illetve első francia szakember, aki megnyerte a rangos kupát.
A három BL-serlegen kívül azt se felejtsük el, hogy a két és fél szezonjában ezen kívül nyert spanyol bajnokságot, spanyol szuperkupát, két európai szuperkupát és mindezek tetejébe még két klubvilágbajnokságot is. Vagyis tulajdonképpen szinte mindent, amit lehetett.
Tudom, sokan fintorognak, főleg a riválisok drukkerei, akik ilyenkor előszeretettel veszik elő a kalapból a bírózást (mint ahogy a Steaua-szurkolók nálunkfelé is azt tartják, hogy a CFR csupán a bírók segítségével képes bajnokságot nyerni). Lehet ugyan egy-két meccsen segíteni egy csapatot akarva-akaratlanul (bár a mai világban, amikor a VAR is a rendelkezésre áll, aligha), de nemzetközi sorozatokat nyerni azért mégsem.
Hogy mit tud Zidane, amit más nem, nehéz megmagyarázni. Talán a futballtaktikával foglalkozó szakemberek valamennyire közelebb állnak a titok nyitjához. De hogy egy zseniális szakemberről van szó, az biztos. Számomra játékosként sem volt példakép, emberként sem igazán szimpatikus, de mint edző előtt: le az összes kalappal!
Miért írom le mindezt most? Néhány évvel ezelőtt úgy gondoltam, hogy a Real Madridnál egyrészt adva volt egy jól működő gépezet, másrészt egy olyan keret, amely nemcsak sok játékosból állt, hanem rengeteg szupersztárból. És hogy mindezt egy magasan képzett szakmai stábbal az algériai származású egykori francia válogatott rendkívül ügyesen kihasználta, ezért volt sikeres. Ám már akkor éreztem magamban, hogy bármennyire is igaz, mindez mégsem lehet elég ahhoz, hogy valaki két és fél idény alatt kilenc serleget gyűjtsön be. Valami másnak is kell ott lennie…nem is akárminek.
S hogy mennyire igaz, bizonyítja Zidane az újabb mandátumában is. Julen Lopetegui és Santiago Solari vérszegény és főleg eredményszegény edzősködése után ismét szezon közben érkezett a Realhoz 2019 elején.
A gyengélkedő királyi gárda pedig idény végén azonnal bajnokságot nyert (megfejelve egy spanyol szuperkupával), ráadásul nem is akármilyen módon: Zizou összerakta az elmúlt harminc év legjobb védelmét, a góllövők listájára pedig a keret 21 játékosa iratkozott fel.
A csoda pedig tovább folytatódik. Mert a keret gyengült ugyan (a 2016–2018-as időszakhoz képest olyan sztárok hagyták el a spanyol fővárost, mint Ronaldo, Bale, James Rodriguez), folyamatosan sok a sérült (Hazard többet ül a kórházban és a rehabilitáción, mint a pályán), de az eredmények egyelőre nem rosszak. Az említett rengeteg negatív külső tényező ellenére (ráadásul a csapat a Santiago Bernabeu átépítése miatt más stadionban játssza hazai mérkőzéseit) az együttes – az őszi gyengélkedést viszonylag kiheverve – még mindig harcban van a bajnoki címért. S amire talán kevés ember fogadott volna ősszel: a los blancos ismét a Bajnokok Ligája elődöntőjében szerepel.
Tudom, az edzőt az eredmény minősíti, és hogy a Real Madrid ebben az idényben még semmit sem nyert. S akár mindkét kiírásban alul is maradhat. Mindettől függetlenül azonban el kell ismerni: amit idén Zinedine Zidane újból letett az asztalra, az ismét csak megsüvegelendő. Nem hiába mondta róla a Liverpool kiejtése után Rio Ferdinand, hogy „egy zseni, fenomén, aki rövid idő alatt óriási eredményeket képes elérni. Soha nem beszélt sokat sem játékosként, sem edzőként, de a mutatott játék helyette is sokat elárul.
Ehhez csupán annyit tennék hozzá, hogy idén a Real Madrid a Barcelonát kétszer győzte le, az Atletico Madrid ellen négy pontot szerzett a bajnokságban, és csupán három mérkőzés választja el egy újabb BL-győzelemtől. Hogy lesz-e belőle valami vagy sem, teljesen mindegy, mert Zizou érdemeiből ez csöppet sem von le.
Az eddigi legnagyobb létszámú csapattal vesz részt a magyar közmédia a szerdán elkezdődött párizsi XVII. Paralimpiai Játékokon. A parasport szurkolói a közmédiának köszönhetően a képernyőn, és a rádión keresztül is követhetik a sporteseményeket.
Valter Attila olimpiai 4. helyezése után ismét nyeregbe pattan augusztus 12. és 18. között a lengyel kerékpáros körversenyen. A lenyűgöző tájakon át vezető, immár 81. alkalommal megrendezendő versenyt élőben követhetik az M4 Sporton.
Bár a napokban számos sportágban zajlik Európa-bajnokság, a szurkolók többségét mégis valami különleges sportesemény köti le a párizsi ötkarikás játékok előtt: péntek este kezdődik a futball Európa-bajnokság, amelynek döntőjét július 14-én rendezik.
Hazahozza a szurkolóknak a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokságot az M4 Sport, a Nemzeti Sportrádió, a Kossuth Rádió, az M1 és a Nemzeti Sport.
Véget ért a román labdarúgó-bajnokság. Hosszú évek után ismét bajnoki címet ünnepelhetett a Becali által támogatott FCSB, ezüstérmet szerzett a fellegvári alakulat, ötödik helyen zárt a háromszéki együttes.
Az utazási és vízumproblémák miatt az utolsó pillanatban visszalépő Kamerun helyett április 11-én, csütörtök délután a beugró Nagy-Britannia elleni mérkőzéssel kezdi meg az olimpiai selejtezőtornát a magyar női kézilabda-válogatott.
Mutu helyére azt az Andrea Mandorlinit akarták kinevezni a kolozsvári CFR edzőjének, akit a Deac–Camora fémjelezte idősebb játékosgeneráció már egyszer megbuktatott. Meghalt a király, éljen a király? – gondolhatta a tulajdonos Varga.
Félidőhöz érkezett a román labdarúgó-bajnokság alapszakasza. Jóslásokba kár bocsátkozni, hiszen sem azt nem lehet megmondani, ki lesz jövőre a bajnok, sem azt, hogy mely csapatok esnek ki. Az viszont egyértelmű, hogy az erőviszonyok már kirajzolódtak.
Különleges idény elé nézünk a hét végén kezdődő román labdarúgó-bajnokságban. Ismét három bukaresti csapat szerepel az elsőosztályban, a kolozsvári vasutas klub hegemóniája véget ért, a Sepsi OSK pedig predesztinálva van arra, hogy megvédje címeit.
Minden esélyét elvesztette arra, hogy ismét bajnok legyen: a CFR-nek már matematikailag sincs lehetősége arra, hogy megvédje címét, és zsinórban hatodik alkalommal hódítsa el a román labdarúgó-bajnokság hőn áhított trófeáját.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.