Rendkívül furcsa az Algériából, Belgiumból, Dél-Koreából és Oroszországból álló kvartett. A négy közül csupán Dél-Korea mondhatja el, hogy az 1986-os vb óta valamennyi tornára kijutott. Algéria fehér hollónak számít a mezőnyben, de Belgium és Oroszország is 12 évvel ezelőtt kvalifikálta magát legutóbb a világbajnokságra. A kevés vb-rutinnal rendelkező csapatok közül a szakemberek Belgiumot mégis a titkos favoritok közé sorolják.
Belgium, a titkos favorit?
A belgák rendkívül kiegyenlített és jó csapatokat felvonultató selejtező csoportban a horvátok, a szerbek, a skótok, valamint Wales és Macedónia előtt végeztek 26 ponttal – mindössze egy vereséggel. Eddig 11 alkalommal szerepeltek a vb-n, az Eb-n mindössze négyszer. A csoportból csak ritkán jutottak tovább, legjobb eredményüket 1986-ban Mexikóban érték el, amikor negyedik helyen végeztek. Legutoljára 2002-ben vettek részt, és a csoportkört még túlélték ugyan, de a kieséses szakaszban már búcsúzni kényszerültek.
A Vörös Ördögök – nevükkel ellentétben – az elmúlt 15 évben nem ijesztették meg sem az európai, sem a többi válogatottat: szerény csapat, szerény eredmények. Ha híres belga játékosok után kutatnánk, akkor vissza kellene mennünk az időben 25-30 évet: Pfaff, Gerets, Preud’homme vagy Scifo neve bizonyára ismerősen cseng a futballkedvelők számára. Azóta viszont kevés belga játékos nevét volt érdemes megjegyezni – egészen mostanig. Mert ha Curtois (Atletico Madrid), Van Buyten (Bayern München), Kompany (Manchester City), Vermaelen (Arsenal), Hazard (Chelsea), Fellaini (Manchester United) nevét halljuk, bizony olyan belga játékosokról van szó, akik a kontinens topcsapataiban játszanak. De fontos szereplője klubcsapatának és a válogatottnak egyaránt a Liverpool kapusa, Mignolet, a Tottenham hátvédje, Verthongen, a Szentpétervár középpályása, Witsel vagy az Everton csatára, Lukaku is. A valamikor maga is a vörösök emblematikus játkosának számító Marc Wilmots edzőnek van, ahonnan merítenie. A csapat egységes, régóta együtt játszik, nem véletlen hát, hogy tavaly decemberben kiemeltként vehetett részt a sorsoláson. Talán ezért is tartják egyes szakemberek a vb egyik titkos favoritjának. Igaz, a Vörös Ördögök többnyire északi országok klubjaiban edződő játékosainak nagyon meg kell majd küzdeniük a brazíliai hőséggel és páradús levegővel, ráadásul mindhárom mérkőzésüket más-más városban (Belo Horizonte, Rio de Janeiro és Sao Paolo) kell lejátszaniuk.
A fogadóirodák is az esélyesek közé sorolják a belgákat, ötödik favoritként emlegetik őket. Ehhez képest Marc Wilmots visszafogottan nyilatkozott: „Kompanynak igaza van, amikor azt mondja, innen kötelező továbbjutnunk. Az ambícióba még senki sem halt bele… Valamennyi mérkőzésre úgy kell kimennünk, mintha döntőt játszanánk.”
Algéria: nem akarnak turisták lenni
Az afrikai csapat eddig mindössze három alkalommal vett részt a vb-n (1982, 1986, 2010).
A csapat játékosairól nem sokat tudunk, bár többségük európai kluboknál futballozik, egyesek Olaszországban (Internazionale, Udinese, Napoli, Livorno), mások Angliában (Watford, Crystal Palace, Leicester City, Nottingham Forest) vagy az Ibériai-félszigeten (Valencia, Getafe, Granada, Porto, Sporting Lisszabon). Innen is látszik: bár a keretben nincsenek sztárok, az együttest mégis tapasztalt futballisták alkotják, akik európai menedzserek kezei alatt csiszolódnak. Ráadásul szövetségi kapitányuk is európai: a 62 éves bosnyák Vahid Halilhodzsics számos francia klub edzőjeként is dolgozott már. A Zöldek nem szeretnének turistaként érkezni a dél-amerikai kontinensre, mint ahogy 2010-ben, Dél-Afrikába sem úgy mentek. Bár akkor utolsók lettek a csoportban, Angliával döntetlent játszottak, az Egyesült Államoktól hosszabbításban kaptak ki, és Szlovénia is csak egy gólt tudott lőni nekik. Ennek ellenére a fogadóirodák az utolsó három közé sorolják őket.
Vahid Halilhodzsics viszont bizakodó: „Lehetnénk nehezebb csoportban is. Belgium nagyon jó, a torna egyik titkos favoritjának tartom. Az oroszoknak remek edzőjük van, jól ismerem a játékukat. Adél-koreaiak sokat mozognak, technikásak. Bonyolult lesz, de nem turistaként érkezünk Brazíliába.”
Capellóval bizonyítana a Szbornaja
Az oroszok október 15-én kvalifikálták magukat a vb-re egy olyan csoportból, amelyben megelőzték a portugálokat, Izraelt, Azerbajdzsánt, Észak-Írországot és Luxemburgot. Az orosz válogatott két (1998, 2002), míg elődje, a Szovjetunió hét alkalommal jutott ki a megmérettetésre. Az ukrajnai események miatt idén az is felmerült, hogy az oroszokat tiltsák el a részvételtől, mint ahogy a balkáni háború idején a jugoszlávokat az 1992-es Eb-től. Ám, mint tudjuk, a medve nem játék: az oroszok biztosan ott lesznek Brazíliában.
Ha csak az elmúlt negyed századot nézzük, a Szbornaja világeseményen mindössze egyszer volt képes továbbjutni csoportjából (2008-ban az Eb-n negyedik helyen végzett). Ezen a helyzeten akar változtatni az olasz sikeredző, Fabio Capello, akinek keretét szinte kivétel nélkül orosz bajnokságban szereplő játékosok alkotják. Az együttes a moszkvai csapatokra (CSZKA, Dinamo, Szpartak, Lokomotiv), valamint a Szentpétervár együttesére épül. Legismertebb játékosok: Zsirkov, Dzsagojev, Kokorin, Kerzsakov. A fogadóirodák a középmezőnybe sorolják a gárdát, a szövetségi kapitány azonban ennél sokkal bizakodóbb: „Jó csoportba kerültünk, egyáltalán nem rossz ahelyzetünk. Az is fontos, hogy keveset utazunk, Brazília középső részén lesznek a meccseink. Röviden: boldog vagyok!” – nyilatkozta Capello.
Dél-Korea: sok tapasztalat, kevés eredmény
Az ázsiaiak az elsők között jutottak ki a tornára, még 2013. június 18-án. A csoportban nekik van a legnagyobb tapasztalatuk, hiszen a mexikói 1986-os vb óta valamennyi alkalommal részt vettek a megmérettetésen. Legjobb eredményüket a hazai rendezésű vb-n érték el 2002-ben, amikor finoman szólva is bírói segédlettel jutottak el az elődöntőig. A többi alkalommal általában már a csoportmérkőzések során elvéreztek.
A keret meglehetősen színes: koreai, japán és kínai bajnokságban, valamint angol másodosztályú klubokban szereplő játékosok alkotják. Kivételt talán az Arsenal 28 éves csatárja, Park jelent, akit viszont az angol topcsapat idén a Watfordhoz, tavaly a Celta Vigóhoz kölcsönzött. A csapat nagyon lelkes, jó küzdő, kérdés, hogy ez mire lesz elég például Cuiabában, a brazil őserdő közepén. A fogadóirodák az ázsiaiakat a mezőny utolsó harmadába sorolják, valószínűleg nem véletlenül. Hong Mjung Bo szövetségi kapitány az ázsiaiakra jellemző udvariassággal és óvatossággal nyilatkozott: „Sokan azt gondolnák, ez könnyű csoport, de nem az. Egyik ellenfelünket sem becsülhetjük le, mindegyik erős, és tovább is juthat.”
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.