Vad bikák, élvezetes futások

Somogyi Botond 2014. július 18., 18:50

A németek nyerték a labdarúgó-világbajnokságok történetének harmadik német–argentin döntőjét, a hosszabbítás utáni 1-0-ás meccsen mintegy kétszázmillió brazil is szurkolt Joachim Löw csapatának. A harmadik helyet Hollandia szerezte meg, a brazilok pedig sírva búcsúztak a hazai rendezésű tornától.

 

Vad bikák, élvezetes futások
galéria

Újra igazolást nyert Gary Lineker örökzöld mondása, miszerint „a futball nagyon egyszerű játék, amit 22 ember játszik, és végül mindig a németek nyernek”. A híres angol csatár az 1990-es olaszországi vb után nyilatkozott így, miután az angolok drámai csatában maradtak alul a németekkel szemben. Az állításban sok igazság van. Az 1954-es magyarok ellen megnyert vb-címüket követően 1990-ig a németek mindössze két alkalommal nem jutottak el vb-elődöntőig. Közben nyertek három aranyat, három ezüstöt és egy bronzot. Azt követően az amerikai és a francia vb-n „csak” a negyeddöntőig jutottak, 2002-ben viszont újra döntőt játszottak, majd a hazai rendezésű tornán és a négy évvel ezelőtti megmérettetésen is bronzérmesek lettek. Most pedig megnyerték a negyedik aranyukat, beérve ezzel az örökranglistán az olaszokat.

A Panzer játékára a másik közmondás is igaz: ha a németek gyengén játszanak, eljutnak a döntőig, ha jól, meg is nyerik. Ez volt a helyzet Brazíliában is, ahol a Nationalelf szinte semmit nem hagyott a véletlenre. A csoportmérkőzéseken Ghána ellen döntetlent játszott ugyan, és Algéria is hosszabbításra kényszerítette, de ezt leszámítva magabiztosan menetelt a döntőig. Az elődöntőben szinte szó szerint kiütötte a házigazdákat, a brazilok elleni 7-1-es győzelem a világ teljes futballtársadalmának emlékezetében megmarad.

A siker kulcsa a csapategység

De mi állhat a siker hátterében, kérdezhetnénk, hiszen a németeknek nincsenek olyan játékosaik, mint Robben, Ronaldo, Messi vagy Neymar. A válasz egyszerű: épp ezért. A legszemléletesebben egy másik nagy angol csatár, Michael Owen jellemzi a helyzetet. „Egyszer jó barátommal, Dietmar Hamann-nal a német és az angol foci közötti különbségekről beszélgettünk. Ő mondta: »Ha egy angol játékos sárga lapot kap a vb elődöntőjében, és emiatt nem játszhat a döntőben, sírni kezd, és megbénul a meccs hátralévő részére. Ha egy német ugyanilyen helyzetbe kerül, gyorsan túlteszi magát rajta, és megszerzi a győztes gólt. Az angol saját magára gondol, a német a csapatára« – idézte fel Owen. – Míg az angol labdarúgást elborította az önzés, Németországban mindenki tisztában van vele, mi a legfontosabb, és annak rendeli alá a saját érdekeit. A német labdarúgásban a piramis tetején a Nationalelf áll. A németek az egységüknek köszönhetik a sikerüket, ők az egység erejében bíznak, senkit sem rendelnek alá vagy fölé a többieknek.”

Maradona vs. Messi

Az argentinok sem bíztak mindent Lionel Messire, Alejandro Sabella – Joachim Löwhöz hasonlóan – csapatot gyúrt ahelyett, hogy minden terhet a legjobb játékosa vállára tenne. Ez azonban csak félig igaz: a „Lajhár” – ahogy Sabellát játékoskorában „becézték” – valóban változtatott a csapaton, miután 2011-ben átvette Maradonától. Átadta a csapatkapitányi szalagot Messinek, az öntörvényű Tevezt mellőzte, összerakta a védelmet, és egységes csoportot hozott létre.

Ennek ellenére az argentinok több mérkőzésén is az látszott, hogy a játékosok minden labdával Messit keresik. A sztár néha megoldotta a feladatot, és vitte a csapatot a hátán, máskor azonban – az egyenes kieséses szakasz utolsó három mérkőzésén – csak árnyéka volt önmagának. Akkorra készült el az erejével, amikor mindenki kiugró teljesítményt várt tőle. Ezért marad talpon az az állítás, miszerint Maradona sokkal jobb Messinél. Az isten Diego ugyanis klubjaiban jól futballozott, ám a nemzeti tizenegyben tündökölt: vb-címig, négy évvel később döntőig vezette Argentínát. Messi – akinek a FIFA ennek ellenére, talán anyagi meggondolásokból megítélte a legjobb játékosnak járó Aranylabdát – négy év múlva, 31 évesen Oroszországban bizonyíthat újra.

A hollandok menesztették Scolarit

A veretlen Németország mellett a bronzérmet az ugyancsak veretlen Hollandia nyerte, akinek zseniális edzője, Louis van Gaal a tizenegyesekkel elvesztett elődöntő után haza akart menni. Ám utolsó pillanatban mégis talált motivációt: nem illik vereséggel búcsúzni a tornáról. „Ez a legjobb csapat életemben, amelyet edzettem. Nem a futballtudását tekintve, hanem emberileg” – dicsérte kiválasztottjait Louis van Gaal, a hollandok szövetségi kapitánya.

„Számomra nagyon különleges edző van Gaal, ő tett engem naggyá a Bayernnél, és most a válogatottnál is kihozta belőlem a legjobbat. Szép a harmadik hely is, de annyira közel voltunk a fináléhoz! Nagy ürességet érzek most, egy hónapig harcoltunk, kiadtunk mindent magunkból. Hihetetlenül büszke vagyok a csapatra, öröm volt a játékosokkal dolgozni. Megérdemeltük volna a végső sikert is” – nyilatkozta Robben, aki sokak szerint a torna legjobb játékosa volt.

Aranylabda, aranykesztyű, aranycipő
A Barcelona négyszeres aranylabdás támadója négy gólt szerzett a csoportkörben, a nyolcaddöntőben pedig az ő átadása után lőtte Di María Argentínát a negyeddöntőbe. Az első négy összecsapáson ennek következtében megkapta a meccs embere díjat, ezzel pedig őt tüntették ki legtöbbször. A kapusok között a németek szenzációs formában védő játékosa, Manuel Neuer diadalmaskodott, aki csupán négy gólt kapott a tornán. A legjobb fiatal játékos díjra két francia (Pogba, Varane) és egy holland (Depay) játékos volt esélyes, végül a Juventus középpályása, az egy gólt és egy gólpasszt jegyző Pogba kapta az elismerést. A gólkirály a hat góllal záró kolumbiai James Rodríguez lett.

A remekül teljesítő holland válogatott különben nemcsak a bronzérmet szerezte meg, hanem 3-0-ás győzelmével felállíttatta a kispadról a Brazíliával 2002-ben vb-címet nyert Luis Felipe Scolarit. A 2010-ben Portugáliával is elődöntőig jutó Scolari nehéz helyzetben volt, hiszen hazájában mindenki aranyat várt tőle, ezért nagy nyomás alatt játszott a válogatott. Már a Chile elleni mérkőzésen is meglátszott ez, amikor a 11-esekre került sor: a Selecao játékosai sírni kezdtek. Hasonlóan jártak el akkor is, amikor Neymar megsérült. Mint utólag kiderült, Neymar sérülése valószínűleg nem sokat jelentett, hiszen a 7-1-es kiütést vele sem lehetett volna elkerülni. „Tudom, hogy a 7-1 minden idők legrosszabb eredménye, de láttam biztató jeleket a legutóbbi két vb-hez viszonyítva – próbálta pozitívan láttatni a helyzetet a 65 éves szakember. – Ha egy csapat hét gólt kap, aztán a következő mérkőzésen már két perc után hátrányba kerül, az megváltoztatja a kilátásait. Ennek a generációnak azonban nem kell megbélyegezve éreznie magát. Úgy vághat neki a következő vb-selejtezőknek, hogy a világ legjobb négy válogatottja közé jutott, tavaly pedig megnyerte a Konföderációs-kupát” – nyilatkozta Scolari, akit a brazil szövetség végül felmentett tisztségéből.

A németek győzelmével újabb rekordok dőltek meg: európai csapat először nyert dél-amerikai kontinensen, illetve zsinórban harmadszor világbajnokságot. Ráadásul Miroslav Klose is rekordot döntött: ő lett a futball vb-k gólkirálya 16 találattal. A tornán különben nagyon jól teljesítettek a vendéglátó kontinens képviselői, hiszen az első tizenkét együttesben hét dél-amerikai együttes szerepel. Közülük a legmeglepőbb Costa Rica, amely veretlenül végzett a 8. helyen, miután három volt világbajnokot utasított maga mögé, és két volt Európa-bajnokkal játszott döntetlent. Beigazolódott Jorge Luis Pinto, Costa Rica kolumbiai szövetségi kapitányának fél évvel ezelőtti jóslata: „ACosta Rica-i embereknek is üzenem, ne féljenek! Nálunk, Kolumbiában van egy mondás: minél vadabb a bika, annál élvezetesebb a futás.”

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.