A magyar sport kulturális érték, a nemzetet összetartó erő. Ez a Magyarországon közmegegyezésszámba menő felismerés vezetett oda, hogy valamennyi magyar állampolgár számára elérhető közszolgálati sportcsatorna létrehozásáról döntöttek. Az M4 Sport közszolgálati csatorna nem a jelenlegi magyar kereskedelmi sportcsatornák versenytársa kíván lenni. Nem az angol, német, francia vagy olasz futballbajnokságokat kívánja közvetíteni, és nem az amerikai vagy más nemzetek népszerű vetélkedőire akar koncentrálni. Kiemelt feladatának tekinti viszont a különböző sportágak népszerűsítését, a világversenyek kiemelkedő magyar sportsikereinek és sportolóinak bemutatását, versenyeik, bajnokságaik közvetítését.
Három pillér
„A sportcsatorna három nagy pillérre támaszkodik. Az egyik a motorsportokat tartalmazó csomag, benne a Forma–1-gyel, július elejétől az is az M4-en lesz látható, a túraautó világbajnokság versenyei Michelisz Norberttel, a német túraautó-bajnokság, valamint a Red Bull Air Race Besenyei Péterrel a mezőnyben, hiszen ez is rendkívül látványos technikai sportág. Az egyre nagyobb nézettségnek örvendő magyar labdarúgást külön kezeljük, akárcsak a többi labdajátékot. Ha ez a három alappillér stabilan felépül az M4 programjában, a többi műsoridőt is kitöltjük minőségi programmal” – vázolja az alapelveket Szujó Zoltán.
A csatorna július 5-én kezdi meg a műsorszórást. Ez a magyar Red Bull Air Race napja, a versenysorozat három év szünet után visszatér Magyarországra, és aznap rendezik a Forma–1-ben a Brit Nagydíjat is. E két nagy sporteseménnyel indítják a sportcsatornát.
Tavalyi sajtóközleményében 16 kiemelt sportágat említ az MTVA, így szerepel majd a kínálatban az asztalitenisz, az atlétika, a birkózás, az evezés, a cselgáncs, a kajak-kenu, a kerékpársport, a korcsolyasport, az ökölvívás, az öttusa, a röplabda, a sportlövészet, a tenisz, a torna, az úszás és a vívás. Valamilyen formában az öt látványsportág – a futball, a kosárlabda, a vízilabda, a kézilabda és a jégkorong – is a képernyőre kerül, de nem feltétlenül minden bajnokság, kupa.
Valamennyi érintett sportági szakszövetséggel tárgyalásokat folytattak, ezek eredményeként a Duna Worldra került a magyar kosárlabda- és kézilabda-bajnokság férfi és női első osztálya is, szerda esténként a kézilabda-, csütörtökön pedig a kosárbajnokságot lehet figyelemmel követni.
A 16 kiemelt sportágat amúgy nem a sportszerkesztőségnek kellett kiválasztania, megtette azt a magyar kormány, az említett sportágakat ugyanis a kiemelten támogatandók csoportjába sorolták. Jelenleg azt elemzik, milyen formában tudnák a legérdekesebb, „legfogyaszthatóbb” módon a nézők elé tárni e sportágak szépségeit: egyelőre nem tudni, hogy magazinműsor vagy közvetítések formájában. A szakszövetségek azonban nyitottak, szeretnének minél többször megjelenni a képernyőn, megvan a hajlandóság az együttműködésre, hogy olyan tartalmak készüljenek, amelyek által közelebb lehet hozni a nézőkhöz a kevésbé látványos sportokat is.
Gyönyörű építkezés
„Ha ezt közszolgálati sportcsatornának nevezzük, akkor nemcsak az lebeg a szemünk előtt, hogy a nézettségi szintben versenyt nyerjünk, hanem bizonyos kötelezettségeknek is eleget kell tennünk, népszerűsíteni a különböző sportágakat. Azt is el tudom képzelni, hogy a korcsolyamagazinban bemutassuk, milyen edzésmunkát végeznek a versenyzők, milyen kiegészítő sportágakat űznek a rövidpályás gyorskorcsolyázók, akik az utóbbi időben rendszeresen jelen vannak a különböző világversenyek dobogója környékén is” – mondja Szujó Zoltán.
Természetesen a labdarúgással is számolnak: ősztől hétvégenként már folyamatosan látni mérkőzéseket, a későbbiekben NB II-es mérkőzések is műsorra kerülnek. A válogatott mérkőzéseit eddig is a közszolgálati televízió sugározta, ez változatlan marad a jövőben is. A görögök elleni hazai Európa-bajnoki selejtezőmérkőzést a közszolgálati csatorna is közvetíti, nyártól pedig e mérkőzéseket átveszi az M4. „Tudjuk, hogy a realitás talaján kell maradnunk, de a magyar válogatottnak régen volt olyan esélye az Eb-re való kijutásra, mint most. Az pedig egy frissen induló sportcsatorna nézettségének mindenképpen jót tenne, ha a magyar válogatottat hosszú évek után újra Európa-bajnokságon látnánk.”
Magyarországon a vízilabda mellett sikersportágként kezelik a kézilabdát is. Ám a férfi és női kézilabda Bajnokok Ligájának magyar érdekeltségű mérkőzéseinek közvetítési jogát jelenleg kereskedelmi sportcsatornák birtokolják Az M4 vezetősége ezért folyamatosan tárgyal a Digisporttal, a Sport Tv-vel és a Sport Klubbal valamilyen együttműködés kialakítására.
A tárgyalások amúgy minden téren folyamatosak. Egy teljesen új csatorna indítása rendkívül komoly beruházás technikailag és emberállomány tekintetében is. A vezető stáb hetente legalább egyszer értekezik a projektcsapattal, folyamatosan fektetik le a csatorna alapjait. „Gyönyörű ez a folyamat, nagyon élvezem, hogy valamit felépítünk. Ha nem is a nulláról, de majdnem” – érzékelhető az öröm Szujó Zoltán hangjában.
Kódolások, műsoridők
Míg az M3 kódolt csatorna, az M4-es szabadon hozzáférhető lesz, és a kötelező programcsomag részét fogja képezni Magyarországon. Hogy mi lesz a határon túl élő magyar nézőkkel? A kérdésre egyelőre nincs megnyugtató válasz. „Vannak jogvédett tartalmaink, azokat kódolnunk kell, de igyekszünk megoldani, hogy ilyen jellegű minél kevesebb legyen” – fejti ki a főszerkesztő. A közvetítési jogok nemzetközi szinten elsősorban országokra vonatkoznak, és nem nyelvterületekre, igyekeznek azonban úgy tárgyalni a közvetítési jogok birtokosaival, hogy a lehető legtöbb tartalom jusson a határokon túlra is.
Szujó elképzelhetőnek tartja, hogy a határon túl élő magyar sportolókról, magyar kötődésű csapatokról is készüljenek műsorok, dokumentumfilmek. A műsoridővel nem lesz gond, a csatorna a nap 24 órájában fog sugározni, így akár az is lehetséges, hogy határon túli magyar sportújságírókat is bevonjanak a munkába.
Az M4 a különböző Európa- és világbajnokságok, valamint olimpiák képernyőn való megjelenítését is célként tűzte ki. Ezek közvetítési jogai már a közmédia birtokában vannak, Szujó Zoltán pedig reméli, hogy az anyagi fedezet a hasonló világversenyek közvetítésére a későbbiek során is az M4 rendelkezésére áll.
Hogy a leendő műsorban milyen arányban lesznek élő közvetítések, dokumentumfilmek és beszélgetős műsorok, az még nem egyértelmű, de a szervezők szeretnének a többi sportcsatornánál nagyobb teret szentelni ezeknek és az archív tartalmaknak. Az M4 lényegét azonban az élő közvetítések jelentik majd. „Sportcsatorna élő közvetítés nélkül olyan, mint a rezesbanda trombitás nélkül. Az élő sport varázsa elengedhetetlen a csatorna élvezhetőségéhez” – vallja Szujó Zoltán.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.