A férfiak 10 kilométeres sprintversenyével kezdődött a sílövők olimpiai versenye, és mindjárt az első versenyszámban kisebb meglepetés született, hiszen a norvég veterán, a versenyszám kétszeres olimpiai bajnoka, Ole Einar Björndalen végzett az első helyen. A január 27-én a 40. születésnapját ünneplő norvég klasszis eredménye meglepő, hiszen ebben a versenyszámban a fizikai erőnlét, az állóképesség kulcsfontosságú, egy negyvenéves sportolótól pedig kevésbé várható el az ilyen jellegű felkészültség. A skandináv versenyző 7. olimpiai aranyát gyűjtötte be, az elmúlt 15 évben alig akadt olyan versenyszám, amelyben ne állt volna dobogóra.
„Nem érzem, hogy eljárt volna felettem az idő, bár a többiek azért egyre ügyesebbek lesznek. Nem engedik, hogy sokat hibázzál. Tökéletes versenyt kell menned, különben nem érhetsz oda az első helyre” – nyilatkozta a versenyző még az olimpia előtt. A tizenkilencszeres világbajnok aranyérme ennek tükrében azért is különleges, mert az első hat közül ő volt az egyetlen, aki lövést rontott, így még egy büntetőkört is meg kellett tennie. Ennek ellenére olyan ügyesen építette fel a pályát, hogy a táv utolsó felében maradt még energiája egy fantasztikus sprintre is, amelynek köszönhetően már senki sem érte utol.
Björndalen első (Nagano, 1998, 10 km sprint) és eddigi utolsó téli olimpiai aranya között 16 év telt el, ezzel a férfiak között rekordernek számít. A nőknél is csak a szovjet sífutó Rajsza Szmetanyina rendelkezik hasonló mérleggel (Innsbruck, 1976, 10 km és Albertville, 1992, 4×5 km). A téli olimpiai aranyérmek számát tekintve az örökranglistán Björndalen 7 arannyal második a sífutó, 8-szoros első honfitárs Björn Dählie mögött. Ha Björndalen még egy aranyat nyer Szocsiban, átveszi az örökranglista vezetését, mert Dählie-nek négy ezüstje mellett nincs más érme, míg a szintén négy ezüstérmet magáénak tudó Björndalen további egy bronz tulajdonosa is. A norvégiai Modumban született sportoló hatszoros összetett világkupa-győztes, Világkupa-futamokon eddig egyéniben 93-szor végzett az élen. A 2002-es, Salt Lake Cityben rendezett olimpián mind a négy sílövő versenyszámot megnyerte. Idei győzelmével a téli olimpiák történetének legidősebb olimpiai bajnoka lett.
A veteránokról szólt a játékok második napja is, hiszen a férfi szánkóban újabb történelmi jelentőségű versenyre került sor – köszönhetően a dobogóra álló versenyzőknek. A szánkósok versenye ugyan Felix Loch győzelmével ért véget, a 24 éves világbajnok német ezzel megvédte vancouveri elsőségét, ennek ellenére a történet inkább a másik két dobogós versenyzőről szólt. A második helyen ugyanis a hazaiak egyik kedvence, Albert Gyemcsenko végzett. A 42 éves orosz minden idők legidősebb téli olimpiai érmese lett az egyéni sportágakban. Az 1971. november 27-én született Gyemcsenko immár 22 éve, 1992 óta versenyez olimpián, ötszörös Európa-bajnok, és kétszeres világbajnoki ezüstérmes is. A 2004–2005-ös idény összetett Világkupa-győztese Szocsiban második alkalommal állhatott olimpiai dobogóra: a 2006-os torinói játékokon ugyancsak ezüstérmet szerzett.
Az orosz szánkós egyébként azért is rekorder, mert a japánok legendás síugrója, Noriaki Kaszaj mellett, a hetedik téli olimpiáján indult. A felkelő nap országának versenyzője különben már a következő, nyolcadik olimpiájára is gondol. A 41 éves sportoló elmondta: érez magában annyi erőt, hogy a következő, 2018-as játékokon is induljon.
A férfi szánkó egyes versenyének harmadik helyezettje is történelmet írt: az olasz színekben versenyző Armin Zöggeler sorozatban hatodik olimpiáján is érmes lett. A 40 éves sportoló az első olimpikon, aki hat téli játékon is érmet szerzett. Zöggeler a dél-tiroli Meranóban született 1974. január 4-én, gyerekkora óta szánkózik, ami a környék domborzati körülményei között érthető. Tehetségére hamar felfigyeltek, 14 évesenjunior Világkupa-győztes, 19évesen pedig már az olasz felnőtt válogatott tagja. Foglalkozását tekintve rendőr (carabinieri), számtalan világbajnoki és Európa-bajnoki cím tulajdonosa, összetett Világkupa-győzelmeinek száma tíz, ezzel isrekorder a maga nemében. Nem csoda, hogy a „kannibál” becenévre hallgat. Versenyek előtt és alatt mindig koncentrál, racionálisan gondolkodik, rendkívül alapos és felkészült, egyensúlyából nehezen lehet kibillenteni – természetesen a pályán sem. Az évek folyamán a„jégvérű bajnok” (The Iceblood Champion) jelzőt is kivívta magának.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.