Tófalvi hordozza a zászlót és a reményeket

Csinta Samu 2014. február 01., 10:20

Nyolcvanöt ország részvételével február 6-án kezdődik Szocsiban a 22. Téli Olimpiai Játékok. A négyévente sorra kerülő havas-jeges világrandevún a magyar és román küldöttség egyaránt részt vesz – természetesen sokkal szerényebb reményekkel, mint a nyári játékokon. A két küldöttségben viszont bőven találunk erdélyi származású magyar sportolókat.

 

galéria

Tanítványának az első hat közé kerülését sem tartja kizártnak Szocsiban Márton Simon szakágvezető, a havas-jeges sportágak legismertebb romániai képviselője, a sílövő Tófalvi Éva (képünkön) felfedezője és edzője. Az olimpiai hangulatot első ízben az 1998-as naganói olimpián megismerő hargitafürdői versenyző nemcsak a mezőny egyik legrutinosabbja, de edzője szerint az egyik legjobb lövő is. Nem véletlen hát, hogy őt érte – sorrendben immár harmadszor – a megtiszteltetés, hogy a hivatalos megnyitón a román küldöttség zászlóvivője legyen.

Pedig néhány nappal ezelőtt még az sem volt biztos, hogy a 35 éves sportolót egyáltalán nevezik élete ötödik olimpiájára. A tavaly februárban a csehországi Nove Mestóban rendezett sílövő világbajnokságon ugyanis a nők 4×6 kilométeres váltóversenyében pályaelhagyás miatt kizárták a 11. helyen célba érkező romániai váltót. A remek eredmény törlésén túl a kizárás azt is jelentette, hogy elúszott a váltó olimpiai kvalifikációja, ezért aztán Szocsiban egyetlen hely jutott Romániának. Erre a helyre Tófalvi és a 24 éves gyergyótekerőpataki Ferencz Réka pályázott. Bár a Világkupa-sorozatban utóbbi áll jobban (30 ponttal az 56., míg Tófalvi 29 ponttal a 60.), a szakágvezető választása Tófalvira esett. „Úgy ítéltem meg, hogy Éva jobb, illetve egyre javuló formában van, a mezőny egyik legmegbízhatóbb lövője. Ezért ő több garanciát nyújt arra, hogy épp az olimpián teljesítsen a legjobban, mint Réka, akinek a tehetségéhez képest kifejtett idei edzésmunkájával és odaadásával nem vagyok teljesen elégedett. Amúgy álláspontommal valamennyi edző egyetértett, ezért aztán nincsenek kételyeim, bár természetesen megértem a Ferencz Réka csalódását” – fogalmazott Márton Simon.

Szocsiban igen faggatós pálya vár a versenyzőkre, állítja a szakember, sok és jelentős szintkülönbséggel, illetve nagyon zajos lőtérrel, bár az utóbbi állapot javítására ígéretet tettek a szervezők. A helyszínnel kapcsolatos biztonsági aggályokat igyekeznek rutinos sportemberekhez illően kezelni, azaz csak a saját feladatukra koncentrálni, és bízni a biztonsági erők profizmusában.

Románia képviseletében amúgy átlagosnak tekinthető létszámú csapat indul február 2-án Szocsiba. A 24 fős küldöttség derékhadát a bobosok adják, nyolcan – Maria Adela Constantin és Andreea Grecu (női kettes), Nicolae Istrate és Florin Cezar Crăciun (férfi kettes), valamint az Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Dănuþ Ion Moldovan si Bogdan Otava összetételű négyes – szerezték meg az indulás jogát. Az olimpiai jégteknőben száguld majd a szánkózó Valentin Creþu, Alexandru Teodorescu, Nicolae Radu Şovăială si Raluca Strămăturaru, valamint a szkeletonos Dorin Dumitru Velicu és Maria Marinela Mazilu is.

Az alpesi síszámokban is állnak majd rajthoz románok (Alexandru George Barbu, Ioan Valeriu Achiriloaie si Ania Monica Germaine Caill), sífutásban Paul Constantin Pepene, Daniel Pripici és a gyergyószentmiklósi Sára Tímea, sílövésben pedig Cornel Dumitru Puchianu és Tófalvi Éva képviselik a román színeket. A román küldöttség harmadik magyarja a műkorcsolyaverseny férfi számában induló, ugyancsak csíkszeredai, de Svájcban élő Kelemen Zoltán. Végül pedig egy szenzációszámba menő indulás: 22 év szünet után először szerepel az olimpiai listán román síugró. A 17 éves Sorin Iulian Pîtea a tavalyi, Barcarozsnyón rendezett ifjúsági téli olimpián tűnt fel, s néhány napja Szapporóban szerezte meg a szocsi részvételhez szükséges pontokat.

„Az első tíz közé kerülés éremszerzéssel érne fel, de a húsz közötti helyezés is rendkívüli teljesítménynek számítana – jelentette ki Ioan Dobrescu, a Román Olimpiai Bizottság főtitkára. – A tavalyi ifjúsági olimpia sikeres megrendezésével Románia új rajtot vett a téli sportágak világában, nemcsak az ott szerzett érmek és helyezések révén, hanem a téli sportközpontok korszerűsítésével is. A világszínvonalra emelt rozsnyói bázis nélkül például aligha készülhetne most román síugró Szocsiba.”

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.