Minden idők legdrágább olimpiáját sikerült összehoznia Oroszországnak – az eddigi információk alapján a február 7-én rajtoló szocsi téli játékok rendezésének összköltsége meghaladja az 51 milliárd dollárt. Ami 7 milliárddal több a korábbi rekorder Kína által elköltött összegnél, pedig 2008-ban a téli játékoknál négyszer több sportolót felvonultató nyári olimpiát rendeztek Pekingben.
Építkezési láz
Az összeg nagyságának egyik legfőbb magyarázata a helyszín. A pálmafákban gazdag Szocsi a szubtrópusi régióban fekszik, így februárban napközben 10 Celsius-fok az átlaghőmérséklet. Az üdülőváros emiatt csak a különböző korcsolyaversenyeknek, valamint a jégkorong és curling mérkőzéseknek ad otthont, míg a többi számot a közel 70 kilométerre fekvő Krasznaja Poljana síparadicsomban rendezik. Bár az itteni hegyek magassága 1000 és 2000 méter között mozog, a tenger közelsége miatt a klíma nedvesebb és melegebb, mint bármely eddigi téli olimpia esetében; márpedig a hóhiány négy évvel ezelőtt, Vancouverben is jelentős fejtörést okozott. Az orosz rendezők azonban a pénzt nem kímélve függetlenítették magukat az időjárástól: az olimpia alatt akár 500 hóágyú is dolgozhat, amely percenként 50 ezer liter vizet képes hóvá alakítani. Emellett 500 ezer köbméter tavalyi havat is elraktároztak, amelynek olvadását speciális szigetelőponyvával akadályozták meg.
Horribilis összegeket költöttek az infrastruktúra kiépítésére is: a 15 sportlétesítmény és a három olimpiai falu mellett új autópálya-szakaszok, vasútvonalak, alagutak, reptéri kifutók, kikötőterminálok, erőművek és hotelek épültek. A Szocsit Krasznaja Poljanával összekötő 48 kilométeres közút és vasút például 8,6 milliárd dollárba került, ami önmagában több a vancouveri téli olimpia teljes költségvetésénél. A környezetvédők tiltakoztak a Fekete-tenger és a kaukázusi nemzeti parkok ökoszisztémáiban is óriási kárt tevő építkezések ellen, de a szocsi olimpia rendezését nemcsak a természet sínylette meg. Sajtóbeszámolók alapján az építkezéseken feketén dolgoztattak a volt szovjet tagköztársaságokból érkezett vendégmunkásokat, akik közül sokan meg sem kapták a bérüket, miközben a rossz munkakörülmények miatt több mint 25 ember vesztette életét. A jogvédők a kényszer-kilakoltatásokra is figyelmeztettek, hiszen az építkezések során mintegy 1500 házat dózeroltak le, sok lakót pedig erőszakkal költöztettek ki.
Bár az olimpiát személyes ügyének tekintő és a szervezést folyamatosan felügyelő Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is cáfolta ezt, a nyugati sajtó és néhány ellenzéki politikus a költség-elszabadulás fő okának a mindent behálózó korrupciót tartja. Az orosz ellenzéki sajtó szerint a pályáztatás nélkül odaítélt állami építkezések során a költségek legalább egyharmadát tették ki a kenőpénzek és a sikkasztások; a Putyin gyerekkori barátainak számító Rotenberg-fívérek vállalatai például hétmilliárd dollárnyi megbízást kaptak a fejlesztések során.
Háborús övezetben
Az időjárás mellett a helyszín egy másik, jelentős összegeket felemésztő hátránya, hogy Szocsi mindössze 14 kilométerre fekszik Abháziától, amely 2008-ban háború során vált ki Grúziából, míg a Szocsit is magába foglaló Krasznodar tartomány a kaukázusi muzulmán autonóm területekkel határos. A csecsenföldi, ingusföldi és dagesztáni terroristáktól tartva az orosz biztonsági erők valóságos erődítménnyé alakították át az olimpia helyszínét. December végén Volgográdban két robbantásos merényletben 34 ember halt meg, és már azokat a merényleteket is a Doku Umarov csecsen hadúr által mozgósított iszlám szélsőségesek számlájára írták. Putyin rendelkezésére példa nélküli biztonsági intézkedéseket léptettek hatályba Szocsiban, ahol több mint 70 ezer katona és titkosszolgálati ügynök vigyáz a rendre. Ellenőrző posztok, rakétaállások vannak a hegyekben, Szocsi szó szerint acélgyűrűvé vált, bejutni csak folyamatos ellenőrzések után lehet. Az olimpia miatt készenlétben vannak a légierő vadászgépei, a haditengerészet pedig a tengerről indított támadást elhárítani képes hajókat is Szocsihoz irányított. Távolabb a tengerparttól, szabad szemmel nem látható messzeségben állomásoznak a fekete-tengeri flotta hatalmas hajói, köztük a Moszkva nevű cirkáló. A biztonsági előkészületekben részt vesz az Egyesült Államok is: a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) több mint húsz, terrorizmus elleni fellépésre szakosodott munkatársa dolgozik Szocsiban, és a Fekete-tenger partvidékén járőrözik két amerikai hadihajó is, amelyekre az esetleges kimenekítésnél lehet szükség.
Tiltakozó távolmaradók
Nem a biztonságát féltve, hanem az emberi jogok megsértése miatti tiltakozásul marad viszont távol több prominens személyiség. Bár Putyin még az olimpia előtt elnöki kegyelemben részesítette a nemzetközi közvélemény által figyelemmel követett foglyokat – a tíz éve börtönben ülő Mihail Hodorkovszkijt, a Pussy Riots női punkegyüttes tagjait és az olajfúrások ellen tiltakozó Greenpeace-aktivistákat –, a homoszexualitást korlátozó törvény, valamint az ellenzéki sajtó megfélemlítése miatt továbbra is sokan emelik fel a szavukat. Előbb Joachim Gauck német államfő jelentette be, hogy nem utazik el a téli olimpiára, majd Washingtonban és Párizsban is közölték, hogy sem az elnökök, sem magas beosztású állami tisztviselők nem vesznek részt a nemzetközi játékok rendezvényein. Bár sem Barack Obama, sem François Hollande szóvivői sem használták a bojkott kifejezést, a kommunista Kínában rendezett 2008-as nyári játékokról azért nem maradtak távol a nyugati vezetők.
Tucatnyi új versenyszám
A szocsi téli olimpia azonban nemcsak a költségei miatt, hanem az olimpiai fáklya útját tekintve is rekorder: a láng a történelem leghosszabb túráját tette meg az Északi-sarktól a világűrig. Az olimpiai fáklya fellobbanását követően várhatóan azért a sport veszi át a főszerepet: a sportadat- és médiaszolgáltatással foglalkozó Infostrada Sports előrejelzése szerint Norvégia nyeri az olimpia éremversenyét. A virtuális éremtáblán 26 ország szerepel, ez rekordbeállítás lenne, 2006-ban Torinóban, valamint négy éve Vancouverben is ugyanennyi volt a legalább egy dobogós pozíciót begyűjtő nemzetek száma. A holland cég szerint Norvégia 14 arannyal, 12 ezüsttel és 10 bronzzal zár majd az élen, megelőzve a szintén 14 elsőséget gyűjtő amerikaiakat és a 11 győzelmet ünneplő kanadaiakat.
Hogy az elemzésük valóban beigazolódik, az február 23-án derül ki, mindenesetre Szocsiban már 12 új versenyszámban lehet érmet szerezni. Először szerepel a programban a női síugrás, amelyben 30 versenyző állhat rajthoz, míg a hódeszkásoknál nemenként két új szám került a programba: a párhuzamos műlesiklás és a lejtő (slopestyle), amely leginkább a félcső versenyszámra emlékeztet. A férfi és a női lejtő a síakrobatikában is feltűnik, ahol a hódeszkásoknál már bevált férfi és női félcsőt is beépítették a programba. A sílövészetben immár vegyesváltóban is lehet érmet szerezni: ez utóbbinál anők kezdik a versengést az első 6 kilométeren, majd a férfiak fejezik be 7,5 kilométerrel. Emellett két csapatversennyel egészült ki a műsor: a szánkósok mellett a műkorcsolyázók jutottak további éremszerzési lehetőséghez. Ez utóbbi esetében tíz ország áll rajthoz és csapatonként hat versenyző – egy férfi, egy nő, egy pár és egy jégtánc kettős – vesz részt a versenyen.
Színházstadion
A szocsi fényűzés legjobb példája a 40 ezer férőhelyes Fist Olimpiai Stadion, amely inkább színház, mint aréna, hiszen két estére, a megnyitó- és záróünnepségre húzták fel 600 millió dollárból. A fedett stadion hatalmas üvegtetején dél felé a Fekete-tengerre, észak felé a Kaukázusra nyílik majd pazar kilátás. A nyitóünnepség műsora hétpecsétes titok, de pletykákat hallani arról, hogy szerepel majd benne hat gőzmozdony, Nagy Péter öt hajóból álló flottát irányít majd, és megjelenik a színen a Holt lelkek száguldó trojkája is.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.