Az SZKC története 2005 júniusában kezdődött, amikor a Székelyudvarhelyi Iskolás Sportklub együttese megnyerte az országos nagyifjúsági kézilabda-bajnokságot. A bajnokcsapatra építve alakult meg a Junior Kézilabda Club, amely benevezett a másodosztályba. Ugyanakkor elindították a többszintes utánpótlás-nevelést is, így a város az Iskolás Sportklub csapataival közösen már az ifjúsági 4-es korosztálytól jelen van az országos bajnokságban. Két év múltán – immár Székelyudvarhelyi KC néven – a csapat feljutott az első osztályba, a 2009–2010-es idényben pedig már a Challenge Kupában is bemutatkozhatott. Az első nekifutás a kiírás negyedik köréig tartott, az igazi sikert azonban a következő év hozta: a frissen kinevezett Vlad Caba vezetőedző mindenki meglepetésére bajnoki ezüstéremig vezette a csapatot.
A 2011–2012-es szezonban a kispad „rövidsége” és a két frontos – bajnokság és EHF-kupa – megmérettetés sokat kivett a csapatból, de így is sikerült dobogón végezni, igaz, jóval lemaradva a bajnok Konstancai HCM-től és a második Bákói Ştiințától. Az SZKC első EHF-kupás kalandja három körig tartott, előbb az osztrák bajnok Aon Fiverst, majd a norvég címvédő Haslum HK-t búcsúztatták az udvarhelyiek, végül a végső győztes Frisch Auf! Göppingen állította meg a székelyföldieket.
A legek csapata
A legutóbbi, 12 csapatosra csökkentett Nemzeti Ligában ugyancsak a harmadik helyen zárt az SZKC. Hazai pályán szinte tökéletesen játszott a csapat, 11 találkozóból tízet megnyert, a Konstanca csak erős játékvezetői segítséggel tudott a hajrában elcsípni egy pontot az udvarhelyi katlanban. A csapat legnagyobb támasza ugyanis a közönség: szinte valamennyi bajnokin megtelt az 1200 férőhelyes városi sportcsarnok, a szurkolók pedig egyetlen pillanatig sem hagyják lazsálni kedvenceiket. A gondok az idegenbeli találkozókon jöttek: csupán öt kiszállás után utazhatott haza győztesen a csapat. Vlad Caba leginkább a Krassó-Szörényi CS otthonában utolsó pillanatokban elért döntetlent, és a Ploiești-i CSM vendégeként elszenvedett vereséget fájlalja: az elhullajtott három pont az ezüstérembe került.
Az átalakított EHF-kupa első körében az SZKC kettős győzelemmel búcsúztatta a szerény játékerőt képviselő European University Cyprust, a második fordulóban pedig a török bajnok Besiktas következett. Székelyudvarhelyen hét góllal nyertek az udvarhelyiek, és senki sem gondolta, hogy Isztambulban elúszhat a továbbjutás. Törökországban azonban nyolccal maradt alul a csapat. „Nyerhettünk volna otthon tizennéggyel is, a játékvezetők biztos megtesznek mindent azért, hogy a Besiktas tizenöttel nyerjen ellenünk” – mondta a mérkőzésről Vlad Caba.
A csapat szinte valamennyi idegenbeli találkozóján hullámzó teljesítményt nyújtott. A védekezés volt a csapat Achilles-ina, alig akadt találkozó, amelyen 30 dobott gól alatt tartotta volna ellenfelét az SZKC. A pontvadászat harmadik legrosszabb védekezését a bajnokság legjobb támadásával próbálták ellensúlyozni, de így is csak plusz 37-es lett a gólkülönbség, ami elenyésző a konstancai plusz 158-hoz vagy a bákói plusz 114-hez képest.
Az arany vonzása
A bajnoki bronzérmek átvétele után a csapat elnöke és főtámogatója, Verestóy Attila igyekezett mindenkit megnyugtatni, miszerint mennek tovább a kitaposott úton: „A következő bajnokságban megpróbáljuk a lehetetlent, bajnoki címet szeretnénk szerezni. Az arany sorsának Konstanca és Udvarhely között kell eldőlnie, a magam részéről kész vagyok meghozni az ehhez szükséges anyagi áldozatot.”
Bár már tavaly nyáron is megpróbálkoztak kisebb keretfrissítéssel – a bajnokság első chilei kézilabdása, Erwin Jan Feuchtmann Perez hamar beépült a csapatba, stílusa színt vitt a KC játékába, továbbá csatlakozott az utánpótlás-válogatott egyik nagy reménysége, Răzvan Vlad –, a csapat ideinyári átalakítása sokkal nagyobbnak ígérkezik. Nem hosszabbították meg Cristian Adomnicăi, Gabriel Florea és Vladimer Rusia szerződését, utóbbi kettő pótlása komoly feladat elé állítja a csapat vezetőségét, hiszen Florea házi gólkirálynak, és Rusia is húzóembernek számít. Irakli Chikovani és Varó Lajos szerződését közös megegyezéssel felbontották.
Visszatér azonban Udvarhelyre Szabó Levente, ő Varó helyébe érkezik a kapuba. Szélső posztra a román válogatottat is megjárt Chike Onyejekwe, átlövői-irányítói pozícióba pedig a macedón Majnov Lazo érkezik. Egyelőre kérdéses a beállós pozíciót betöltő játékosok névsora, a szakszövetség ugyanis évről évre változtatja a mérkőzésre nevezhető külföldi játékosok számát. Két évvel ezelőtt három volt, idén már öt, és még nem lehet tudni, mi lesz jövőre. Ezért aztán „parkolópályán” van az észt Martin Johannson, az ő szerződéshosszabbítása az új szabálytól függ: ha csökkentik a légiósok számát, a csapatnak új beállós után kell néznie.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.