Steauás aranyélet: triplázás után menesztés

Somogyi Botond 2015. június 06., 11:32

Drámai csatákat követően az utolsó pillanatokban veszítette el a román labdarúgó bajnoki címet a marosvásárhelyi csapat. Brassóban is az utolsó percekig küzdöttek  a kiesés elkerüléséért. Körkép a legutóbbi román labdarúgó-bajnokságról.

galéria

Szinte valamennyi európai pontvadászatban hetekkel ezelőtt kiderült, ki lesz a bajnok. Legkorábban a Juventus és a Bayern München ünnepelhetett, miután a két csapat hónapokon át óriási fölénnyel vezette a táblázatot. Ősszel még hasonló forgatókönyv körvonalazódott a román bajnokságban is, ám a téli átigazolások nyomán a listavezető Steaua meggyengült, és tavaszi bukdácsolása során elherdálta a több mint 12 pontos előnyét. A gyengébb szerepléshez nemcsak három kulcsjátékos – Sânmărtean, Szukala és Keserü – távozása járult hozzá, hanem az edzőt különböző úton-módon fúró játékosügynök, Anamaria Prodan, valamint a szurkolói ellenszenv is.

A helyzetet a Marosvásárhelyi ASA használta ki, amely a tavaly nyáron jó érzékkel összevásárolt játékosokkal, egy idén érkezett fiatal edző vezetésével kiváló tavaszi idényt produkálva ledolgozta a behozhatatlannak tűnő hátrányt, és néhány héttel a bajnokság vége előtt átvette a vezetést a tabellán. Mint kiderült, ez okozta a vesztét: az élre kerülése előtt 13 mérkőzésen 12 győzelmet és egy döntetlent ért el, az utolsó 4 mérkőzésből viszont csupán egyetlenegyet nyert meg, és három vereséget szenvedett.

De még így is révbe érhetett volna, ha nyer az utolsó fordulóban hazai pályán, a fővárosiaknak ugyanis csak egy döntetlenre futotta. „4–0-ra győzünk” – hangoztatták állítólag a vásárhelyiek a Galac elleni mérkőzés előtt. A már kieső Duna-partiak azonban a Iaşi-hoz hasonlóan nem adták olcsón a bőrüket, így vált lehetővé, hogy a román pontvadászat utolsó másodpercéig kérdéses maradt a bajnoki cím sorsa. Liviu Ciobotariu csapata vezetése tudatában beállt védekezni, és ez lett a veszte: a gól nélküli döntetlent elérő Steaua zsinórban harmadik bajnoki címét szerezte meg egy olyan tavaszi idény után, amelyben halvány teljesítményt mutatott. A kispadon töltött első évében azonban hiába triplázott Constantin Gâlcă edző, a bajnokság, a kupa és a ligakupa elhódítása ellenére is menesztette Gigi Becali klubtulajdonos.

Hogy a marosvásárhelyi csapattal mi történik a továbbiakban, nehezen megjósolható. Több játékos szerződése is lejár, az anyagi nehézségek miatt pedig már eddig sem tudták őket fizetni. Bajnoki címhez ennyire közel mindenesetre még a Bölöni László által vezetett egykori ASA sem járt – és valószínűleg hosszú évekig nem is fog.

Bronzérem befektetés nélkül

Újabb bronzérmet könyvelhet el viszont a Kolozsvári CFR, amely az utóbbi kilenc év során ötödik alkalommal végzett a dobogón. A tavaly ősszel nehéz anyagi körülmények közé került klubot idén február 4-én fizetésképtelenné nyilvánították – épp azon a napon, amikor a szövetség a CFR-től távozott, ki nem fizetett játékosok miatt 24 pont levonásával sújtotta a fellegváriakat. A télen távozó Vasile Miriuţă helyére az az Eugen Trică került, akinek edzői képességei messze elmaradnak játéktudása mellett. Az oltyán származású edzővel a csapat nem is tündökölt, kiesett a kupából, mindössze két pontot szerzett. Lemondása után a másodedzői státusból előléptetett Francisc Dican vezetésével a csapat magára talált, és több mint 20 pontot gyűjtött. De még ez sem lett volna elég a bennmaradáshoz, ha a Sportdöntőbíróság (TAS) nem ítéli szabálytalannak a román szövetség eljárását. A CFR visszakapta a 24 pontot, így jövőre is az első osztályban folytathatja. Ezzel a klub egy időre megmenekült a megszűnéstől, a tévéközvetítési jogokból befolyó összeg ugyanis talán elég lesz a következő idény teljesítésére. Befektetőkre azonban továbbra sem lehet számítani, mivel a klub mintegy 20 millió eurós adósságot görget maga előtt. Ráadásul perben áll az állami pénzügyi hivatallal (ANAF), amely 11 millió eurós adóhátralékot követel a vasutasoktól. Pászkány Árpád volt tulajdonos szerint a klub a sporttörvény szerint adózott, az ANAF azonban a munkaügyi törvény szerint kalkulálta a szerződtetett játékosok utáni befizetéseket.

Újoncok a porondon

A román labdarúgásban folyamatosan felbukkanó korrupciós ügyek és a pénztelenség oda vezetett, hogy a bajnoki mezőny egyharmada fizetésképtelenné vált. Ennek következtében nem indulhat a nemzetközi kupákban a CFR, a Petrolul és a Dinamo. A Craiova azért nem, mert a nemrég újraalakított olténiai csapat még nem rendelkezik hároméves szövetségi tagsággal. Így a nemzetközi porondra a BL selejtezőiben induló Steaua mellett a tavaly még másodosztályban szereplő Marosvásárhely és Botoºani lép. A két újonc mellett indul az Astra is, a klub tulajdonosa, a dollármilliárdos Ioan Neculae azonban börtönben ül, s a pénzügyi nehézségek a giurgiui csapatot is utolérték.

A korábbi évektől eltérően idén dicséret illeti az alsóház majdnem valamennyi tagját, a csapatok többsége az utolsó fordulóig hajtott. Az élvonaltól búcsúzó Brassó és Szászmedgyes párharca külön történet. Tavaly az utolsó fordulóban egy döntetlennel zárult Brassó–Medgyes-mérkőzés mindkét csapat élvonalban maradását biztosította – a temesváriak kárára. Idén a helyzet részben megismétlődött, aCenk alatti városban ugyanis ismét döntetlen született akét csapat között. Csakhogy a Chiajna Petrolul felett aratott igencsak megkérdőjelezhető győzelme következtében ezúttal mindketten búcsúztak a Liga 1-től.

Az említett csapatok mellett a hatodik kieső idén a másodosztályt is jól ismerő Ceahlăul Piatra Neamţ, a feljutó Temesvár mellett pedig egy újabb meglepetés: FC Voluntari. Az első osztályt megjárt Mioveni, Săgeata Năvodari és Brăneşti után egy újabb, közpénzekből fizetett községi csapat. Ahogy különben a 14 ezer lelkes Chiajna is, amely többek között ókirálysági kapcsolatainak köszönhetően maradt az élvonalban.

Szünet nélkül

A 2014–2015-ös szezonnal hosszú fejezet zárult le: a dolgok jelenlegi állása szerint megszűnik a 18 csapatos bajnokság. A következő idénytől 14 csapat mérkőzik meg az első osztályban alapszakasz-, majd rájátszás-rendszerben. Az első kör után hatan kerülnek a felsőházba, ahol körmérkőzéses alapon döntik el a bajnoki címet, az alsóházban pedig a kiesés ellen harcolnak hasonló menetrend alapján. Míg az első hat helyezett 36 mérkőzést (26 alapszakasz és 10 rájátszás), addig az utolsó nyolc 40 mérkőzést (26 alapszakasz plusz 14 rájátszás) játszik.

Ezen kívül a Román-kupa mellett a tévéközvetítési jogok miatt kötött szerződés értelmében a ligakupát is meg kell rendezni, amelyek további mérkőzéseket jelentenek. A naptár ezért rendkívül zsúfoltnak ígérkezik, így a bajnokság már július 11-én rajtol. Ez azt jelenti, hogy jövő hét elején kezdődik az átigazolási és a felkészülési szakasz, a játékosoknak alig egy hét szünetük lesz. De legalább nem fogunk unatkozni.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.