Nem ez az első futball-világbajnokságom, higgyék el, minden rendben lesz, a brazilok teljes mértékben készek lebonyolítani a tornát – jelentette ki néhány hónappal ezelőtt Sepp Blatter FIFA-elnök. Az aggodalmakat az okozta, hogy hiába rendezett 1950-ben vb-t, valamint négy Copa Americát (1919, 1922, 1949 és 1989), a brazil futball-infrastruktúrát felkészületlenül érte a világbajnokság, a stadionok állapota és minősége messze elmaradt az európai vagy észak-amerikai szabványoktól. Így aztán mind a 12 városban vadonatúj arénát húztak fel, vagy teljesen átépítették a létesítményt. A munkaritmus pedig tipikusan „latinamerikás” volt, már a 2013-as Konföderációs Kupára is csak az utolsó pillanatban készült el a stadionok egy része, pedig akkor csak hat helyen zajlottak a küzdelmek. Jérôme Valcke, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) főtitkára legutóbbi kéthetes stadionkörútja sem zárult megnyugtató eredménnyel, a 12-ből három aréna esetében még mindig jelentős problémákkal szembesült. Natalban „versenyt futnak az idővel”, míg Porto Alegrében még „rengeteg a tennivaló”. A június 12-i nyitó mérkőzés helyszínén, a Săo Pauló-i Corinthians Arénában a legnagyobb gondot az okozza, hogy vélhetően nem tudnak teljes kapacitással tesztelni a vb előtt, márpedig ez FIFA-elvárás. A 12 helyszínből kilenc a tengerparton, vagy annak közelében fekszik, de az ország belsejében fekvő Manaus és Cuiabá bekerülésével két időzónában is lesznek mérkőzések: az eltolódás Romániához képest esetükben 6, illetve 5 óra.
A világbajnokság helyszínei
Recife, Arena Pernambuco
A 2010 és 2013 között épült, 46154 nézőt befogadó stadion a Recife metropolisz övezetéhez tartozó Săo Lourenço da Mata területén található. A stadiont a vb-re építették, bár a tavalyi Konföderációs Kupán néhány mérkőzésének is otthont adott. Öt összecsapást rendeznek itt: négy csoportmeccset és egy nyolcaddöntőt.
Brazíliaváros, Nemzeti Stadion
Az 1974-ben épült eredeti stadiont 2010-ben teljesen lebontották, és vadonatúj, 71 ezrest építettek a helyére. A csoportmeccsek mellett az egyik negyeddöntőt, valamint a harmadik helyért zajló párharcot is itt rendezik. A stadion a 2016-os olimpia labdarúgótornáján is szerepet kap majd.
Cuiabá, Arena Pantanal
Mato Grosso tartomány fővárosának régi stadionját, a Verdăót 2010-ben elbontották, helyét átveszi a 42500 férőhelyesre tervezett létesítmény. A szervezők kimondottan figyeltek a környezettudatos megvalósításra, a stadion négy sarkában például zöld részt (fás területet) alakítottak ki. Négy csoportmeccset játszanak a létesítményben.
Belo Horizonte, Estádio Governador Magalhăes Pinto
Az 1965-ben felépített stadiont a köznyelv csak Mineirăo néven ismeri, jelenleg 64 ezer férőhelyes, de 1997-ben még több mint 134 ezren nézték a Cruzeiro és a Villa Nova közötti mérkőzést. Hat mérkőzést játszanak a Mineiraóban, köztük egy nyolcaddöntőt, illetve az egyik elődöntőt.
Curitiba, Estádio Joaquim Américo Guimarăes (Arena de Baixada)
Brazília legmodernebb stadionjaként épült 1999-ben, de a vb-re kibővítették, így a meccseket 43 ezren láthatják majd. Az átalakított arénában csak négy csoportmérkőzésre kerül sor.
Fortaleza, Estádio Castelao
Az 1973-ban felhúzott stadiont 2002 és 2012 között újították fel, 67 ezer férőhelyes, beceneve a „Boa Vista Óriása”, talán azért is, mert 1980-ban a hazaiak és az uruguayiak mérkőzését 118 ezren követték figyelemmel a helyszínről. A Castelăo az egyik első brazíliai stadion, amely elkészült a tornára. Az aréna hat mérkőzésen látja vendégül a világbajnokság csapatait, a csoportmeccseken kívül egy nyolcad-, illetve egy negyeddöntőt is rendeznek itt.
Manaus, Arena da Amazônia (képünkön)
Itt is a régi stadion, a Vivaldăo helyére épült az új aréna, amelyben 46 ezren szurkolhatnak a világbajnoki találkozókon. Az új stadiont eredetileg 2013-ra fejezték volna be, de csak idén március 9-én avatták fel. A FIFA több ízben is elmarasztalta a szervezőket a hatalmas csúszás miatt.
Natal, Arena das Dunas
Szintén a világbajnokságra épített stadion 43 ezres befogadóképességgel, elődjét, az 1972-ben felhúzott Machadaót lerombolták. A tornát követően tízezer ülést eltávolítanak. A stadion neve a környék közismert természeti jelenségére, a homokdűnére utal, a szerkezet hullámalakja pedig szintén erre emlékezteti az odalátogatókat. A Dunasban négy csoportmeccset rendeznek meg.
Porto Alegre, Estádio José Pinheiro Borda (Beira-Rio)
Dél-Brazília legnagyobb arénája 1969-ben készült el, 2013-ban újították fel, a vb-n 51 ezer néző láthatja majd a mérkőzéseket. A stadion festői környezetben áll, évtizedek óta szolgál az Internacional otthonául. A világbajnokságon négy csoportmeccsen kívül egy nyolcaddöntőnek is otthont ad.
Salvador, Itaipava Arena Fonte Nova
A hangzatos nevű Complexo Esportivo Cultural Professor Octávio Mangabeira területén fekvő stadiont 2010-ben kezdték építeni, tavaly készült el, befogadóképessége a vb-mérkőzéseken 53 ezer, egyébként 50 ezer néző. A létesítmény érdekessége, hogy egyik végét a tervezők „nyitva hagyták”, így a stadion szomszédságában lévő édesvízi tó remek látványt nyújt a szurkolók számára. Az arénában hat mérkőzést rendeznek, köztük egy nyolcaddöntőt, valamint egy negyeddöntő összecsapást is.
Săo Paulo, Arena Corinthians
A 2011-ben elkezdett arénának az előzetes tervek szerint 2013 végére kellett volna elkészülnie, ám munkabaleset miatt – a leszakadó tetőszerkezet két személy halálát okozta – az építkezések elnyúltak. A 48 ezer férőhelyes stadiont a világbajnokság idejére további 20 ezer ülőhellyel egészítik ki, itt játsszák majd a Brazília–Horvátország nyitó találkozót, ezenkívül három másik csoportmeccsnek, egy nyolcaddöntőnek, illetve az egyik elődöntőnek lesz a helyszíne.
Rio de Janeiro, Maracaná-stadion
Az 1950-ben átadott, sokáig a világ legtöbb nézőt befogadni képes stadionját az elmúlt 13 évben háromszor is felújították, ma 79 ezer férőhelyes. Nemcsak a vb egyik kiemelt helyszíne, a döntő otthona lesz, hanem a 2016-os olimpiai egyik központi létesítménye is.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.