Rövidpályás gyorskorcsolya: újabb magyar sporttörténelmi siker

Somogyi Botond 2016. március 19., 18:55 utolsó módosítás: 2016. március 19., 18:58
galéria

Az utóbbi években Magyarországon a téli sportok látványosan fejlődni kezdtek. A sort a hokisok kezdték: mintegy két évtizede csupán néhány száz igazolt játékos ütötte a korongot Magyarországon, most több ezer. Az eredmény pedig meg is látszik, hiszen idén immár második alkalommal jutott ki a világbajnokságra a jégkorong-válogatott. Miklós Editnek a sízők világában elért világkupa bronzérme is ebbe a kategóriába sorolható. A legnagyobb fejlődés azonban a magyar gyorskorcsolyában tapasztalható: néhány rövid év alatt a magyarok szinte a világ élvonalába kerültek.

A hét végén befejeződött gyorskorcsolya világbajnokság éppen ezt támasztja alá: Liu Shaolin Sándor (képünkön) aranyérmet nyert 500 méteren a szöuli világbajnokságon, míg öccse, Shaoang, ugyanezen a távon bronzérmes lett. “Ha valaki megkérdezett volna az 1500 után, akkor azt mondom, nem az éremért megyek 500-on, de reggel úgy keltem fel, mint egy bajnok, éreztem, hogy bennem van a siker” – nyilatkozta a versenyt követően Liu Shaolin Sándor. A négyes döntőben különben a két fivéren kívül egy koreai és egy kínai versenyző lépett a jégre. Liu Shaolin nemcsak pályafutása, hanem a magyar rövidpályás gyorskorcsolyázás történetének is az első vb-aranyát nyerte. Shaolin öccse – a mindössze 18 éves Shaoang, a junior 500 méter világcsúcstartója – korábban 1500 méteren ezüstérmes lett, így pályafutása első két vb-medálját szerezte a felnőttek között.

Az érmeknek azonban itt még nem volt vége, ugyanis Liu Shaolin Sándor bronzérmet nyert összetettben (a magyar férfi váltó negyedikként zárt a kínai, kanadai és koreai csapat mögött). A magyar versenyző a 3000 méteres szuperdöntőben hetedik lett, ezért két pontot kapott, s 41 ponttal végzett az összetett rangsor harmadik helyén. A szuperdöntőben az egyéni távokon gyűjtött pontok alapján kialakult sorrend első nyolc helyezettje vett részt. Liu Shaolin korábban 500 méteren aranyérmes, 1500-on ötödik volt, 1000 méteren a negyeddöntőben búcsúzott. Az összetett vb-címet a kínai Han Tian-ju szerezte meg, az ezüstérem a kanadai Charles Hamliné lett. Liu Shaolin öccse, a 18. születésnapját éppen vasárnap ünneplő Shaoang ötödik lett a szuperdöntőben, s az összetett pontversenyben is, amely ugyancsak szenzációs teljesítmény.

Ami a többi magyar egyéni indulót illeti: Knoch Viktor összetettben a 27. helyet szerezte meg az 51 fős mezőnyben. A nőknél Bácskai Sára Luca 18., Jászapáti Petra a 23. helyen zárt a 38 korcsolyázót felvonultató mezőnyben. A magyar csapat a Shaolin testvéreknek köszönhetően a dél-koreai világbajnokságon négy érmet szerzett: egy-egy arany és ezüst, illetve két bronzérmet.

Liu Shaolin Sándor Budapesten született, édesapja kínai, édesanyja magyar. Először az úszással próbálkozott, majd a jégkoronggal és a jégtánccal, de egyikkel sem barátkozott meg. Öccsével, Shaoanggal unokanővére javaslatára iratkozott be egy gyorskorcsolyázó tanfolyamra, ez pedig azonnal magával ragadta. Tizenegy éves korában vett részt az első edzésén. Tizenegy éve korcsolyázik versenyszerűen, többször járt Kínában, másfél évig ott is edzett. Egy éve robbant be a világ élmezőnyébe: tavaly az Eb-n ezüstérmet szerzett 5000 m-es váltóban, a moszkvai vb-n pedig kettőt (500 més váltó), a világkupa-sorozatban Drezdában ezüstöt, Sanghajban aranyat nyert az 5000 m-es váltóban. Idén már öt ezüstéremmel gazdagodott a Szocsiban rendezett Eb-n (1000, 1500 és 3000 m, valamint váltó és összetett), a dél-koreai vb pedig meghozta számára a várva-várt aranyérmet is.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.