Rögös úton tért „haza” a futball

Kiss Csaba 2014. június 13., 19:49 utolsó módosítás: 2014. június 13., 19:50

A tavaly novemberben záródott selejtezősorozatban a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) 208 tagországából 203 vett részt – közülük 32 jutott ki a június 12. és július 13. közötti brazíliai világbajnokságra, amely minőségi futballt ígér a rendezési nehézségek ellenére is.

galéria

A pontos okot egyelőre nem lehet tudni, de az biztos, hogy a június 12-én kezdődő 20. labdarúgó-világbajnokság nyitóünnepségén nem lép fel Jennifer Lopez. Az amerikai sztár, aki a rapper Pitbullal és a brazil Claudia Leitte énekesnővel közösen jegyzi a torna hivatalos dalát, az utolsó pillanatban lemondta a Sao Paulóba való utazást. Az eset jól mutatja azt a fejetlenséget, ami a világ második számú sporteseményét övezi, és ami eddig rengeteg álmatlan éjszakát okozott a FIFA vezetőinek.

Álom és valóság

Pedig amikor 2007 októberében kiderült, hogy Brazília ad majd otthont az eseménynek, a futballélet valamennyi szereplője örült, hiszen, hol lehetne a legjobb világbajnokságot rendezni, ha nem a legeredményesebb válogatott hazájában, ahol mindig jó az idő, az emberek imádják a futballt, a kitűnő hangulatra pedig a karneválok során mutatott felszabadultság a garancia. Ehhez adódott a brazil gazdaság töretlen fejlődési üteme, valamint a tény, hogy a dél-amerikai országnak minden korábbi házigazdánál több idő állt rendelkezésére. A FIFA ezért még abba is belement, hogy a szokásosnál jóval több, összesen 12 városban játsszák le a torna 64 találkozóját – a szervezők szerint így a világ ötödik legnagyobb és legnépesebb országának valamennyi fontos régiója felkerült a vb-térképre.

Ám ahogy közeledett a vb, úgy sokasodtak a kérdőjelek – öt városban a már meglévő arénát újították fel (Rio de Janeiro, BeloHorizonte, Fortaleza, Porto Alegre, Curitiba), míg a további hét helyszínen vadonatúj stadion építésének láttak neki. Közülük néhányat nemhogy a tavalyi határidőre, de még a torna kezdetére sem fejeztek be az építők. A Brazília–Horvátország nyitómérkőzésnek otthont adó Sao Pauló-i stadiont nem tudták teljes kapacitáson tesztelni, és nincs százszázalékos állapotban a natali és a Porto Alegre-i aréna sem. A tornához kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések sem fejeződtek be teljesen, így aközlekedés messze nem leszolyan zökkenőmentes, mint ahogy azt annak idején a brazilok ígérték.

A nagy távolságok miatt – ebből a szempontból a Porto Alegre és Manaus közötti 4535 kilométer a rekord – a csapatoknak is jól meg kell szervezniük a brazíliai túrát, de a csoportkört követő kieséses szakasz mérkőzéseit már csak nyolc arénában játsszák. A vb körüli gondokra az egyik legjellemzőbb példa Németország esete: a torna egyik esélyes válogatottja a sorsolás után hiába keresett logisztikailag és egyéb szempontok szerint is megfelelő főhadiszállást, ezért úgy döntött, építtet egyet – ami szintén jóval a határidő után készült el…

A korrupció hálójában

A problémák legfőbb forrása a brazíliai közéletet teljesen behálózó korrupció – szakértők szerint a folyamatos fennakadások mellett a torna rekordösszegű költségvetése (jelenleg 14 milliárd dollárra becsülik a teljes összeget) is ennek tudható be. Emiatt pedig a FIFA-nak egy senki által nem várt problémával is szembesülnie kell – a futballimádó brazilok korántsem állnak ki teljes mellszélességgel a vb-rendezés mögött, sőt, az egykori világsztár labdarúgók mindegyike sem. „Az alapvetés az, hogy a FIFA standardjainak megfelelően kell mindennek működnie, és az emberek felé azt kommunikálják, hogy ez százszázalékos minőséget jelent – nyilatkozta április elején a futballistaként szerzett népszerűségéből politikai tőkét kovácsoló 1994-es világbajnok Romário a BBC-nek. – A kérdésem: miért nincs meg ez a színvonal a kórházakban, a közoktatásban, a tömegközlekedésben, a biztonságban, a mozgáskorlátozottak lehetőségeiben? Azt szeretném, hogy a vb jól szervezett és jól lebonyolított legyen. De azt hiszem, a pályán kívül Brazília máris elveszítette a világbajnokságot, oly sok pénz folyt el feleslegesen.” A bomba már a tavalyi főpróbán, a Konföderációs Kupán robbant, amikor óriási tömegek tüntettek a futballpénzek nem megfelelő felhasználása, valamint az állami szolgáltatások gyenge színvonala miatt. A megmozdulások nem kerülik el a világbajnokságot sem: Sao Paulóban a rendőrség könnygázzal oszlatott három nappal a nyitómeccs előtt.

Hazai sikerben bízva

A rengeteg negatívum ellenére azonban továbbra is megvan az esély arra, hogy a brazíliai torna futball-vb-k történetének egyik legjobbja legyen. A vb-címért ugyanis több erős válogatott is harcba száll, és a szurkolókat láthatóan nem tántorították el a problémákról szóló hírek: a jegyértékesítési adatok alapján természetesen a házigazda brazilok állnak az élen majdnem 1,2 milliós nézőszámmal. őket meglepő módon az amerikaiak követik (187 ezer szurkolóval), de várhatóan jelentős számban érkeznek németek (57 ezer), angolok (56 ezer) és argentinok (55 ezer) is. A szurkolóáradat biztonságát pedig, úgy tűnik, nem vették félvállról a szervezők: minden 50 nézőre jut egy rendőr, emellett pedig 15 ezer önkéntes teljesít majd szolgálatot a 12 rendező városban.

Közönségkedvencek
Brazuca és Fuleco – a legnagyobb futballsztárok mellett ezt a két nevet halljuk majd leggyakrabban a következő egy hónapban; az első a világbajnokság hivatalos labdájának, a másik pedig a kabalafigurájának a neve. Afutball-vb labdáját 1970 óta az Adidas készíti, amely a brazíliai tornára is új modellt fejlesztett. A Brazuca könnyebb és gyorsabb elődeinél, minden idők legszínesebb vb-labdája nevéről pedig idén először a szurkolók döntöttek. A Fuleco névre keresztelt sárga-kék tatut azért is választották kabalának, mert a Brazíliában őshonos, úgynevezett háromöves tatukat a kihalás veszélye fenyegeti. Neve a futball és az ökológia szavak portugál megfelelőinek első szótagjaiból áll össze.

Brazíliában természetesen csakis a tornagyőzelem elfogadható a hazai csapat esetében. Főleg, hogy az ötszörös (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) vb-győztes selecao számára a korábbi otthoni rendezés össznépi bánatba torkollott. Az 1950-es torna mindent eldöntő találkozóján Uruguay 2-1-re nyert a brazilok ellen a mintegy 200 ezer nézővel telezsúfolt riói Maracaná stadionban – több szurkoló a helyszínen öngyilkosságot követett el, és újságírók sokasága adta be a felmondását, hogy ne kelljen írnia a mérkőzésről. A szurkolók számára most egyszerűen elképzelhetetlen egy ilyen végkifejlet, és a lelkesedés a fogadóirodákra is átragadt – világszerte a hazai csapat számít a torna favoritjának. Nemcsak a statisztika (az amerikai kontinensen még nem nyert európai csapat), de az eddig mutatott meggyőző teljesítmény miatt is: a Konföderációs Kupa fináléjában például a brazilok simán, 3-0-ra verték a vb-címvédő spanyolokat.

Fúj, videóbíró?
A vitás esetek eldöntésére a brazíliai világbajnokságon gólvonal-technológiát is alkalmaznak. A német fejlesztésű GoalControl-4D rendszer a tavalyi Konföderációs Kupán már élesben is bizonyított, és bár ott nem akadt kérdéses eset, a rendszer mind a 68 gólt megfelelően jelezte. A 2010-es vb előtt Joseph Blatter, a FIFA elnöke még kizárta a videotechnika alkalmazását, mondván, megtörné a játék lendületét. Nem támogatta a labdában elhelyezett microchip ötletét sem, amely jelet küldene a bírónak, ha a labda áthalad a gólvonalon. A dél-afrikai vb-n aztán olyan bírói tévedések borzolták a kedélyeket, mint az angolok meg nem adott, a kiesésükhöz vezető egyenlítő gólja a németek ellen – pedig a labda szemmel láthatóan is túljutott a gólvonalon. Blatter ezek után meghátrált, és áldását adta az új technológia bevezetésére. Michel Platini, az UEFA elnöke viszont továbbra sem támogatja a szerinte túl drága rendszert. Pedig a 2012-es Eb-n is hasznos lett volna a gólvonal-technológia: az ukrán–angol mérkőzésen éppen a magyar Kassai Viktor nem adott meg egy szabályos ukrán gólt. A „videóbíró” használata amúgy nem újdonság: az amerikai profi jégkorongligában már az 1990-es években bevezették, ahogy egy ideje az NBA-kosarasbirodalomban is. A teniszben 2006 óta hatalmas kivetítőkön milliméteres pontossággal nyomon követhető a labda helyzete, de a krikettben és a rögbiben is jól bevált.

A riválisok számára azonban nemcsak a dicsőség, de a pénz is motiváló erővel hathat: a vb-győztes válogatott 35 millió dollárral gazdagodik a FIFA prémiumalapjából, mindegyik résztvevő legalább 8 millió dollárt kap, így a mezőny egyetlen újonca, Bosznia-Hercegovina is. Valószínűleg az anyagi motiváció elsöprő ereje járhatott a Spanyol Labdarúgó-szövetség vezetőinek fejében is, hiszen a címvédő csapat tagjainak fejenként 720 ezer eurós külön prémiumot ígértek a duplázásért.

A BL-győztes Real Madrid, valamint a Barcelona sztárjaira épülő spanyolok mellett nagyon erős kerettel érkeznek a Lionel Messi vezette argentinok és az utóbbi három vb-n mindig érmet szerző németek is. Igaz, utóbbiaknál Marco Reus sérülés miatt kihagyja a vb-t, akárcsak a franciák támadója, Franck Ribery. Mellettük Kolumbia legjobbja a legnagyobb hiányzó: Radamel Falcao szintén nem épült fel sérüléséből.

A brazil–argentin–német–spanyol kvartett mögötti „második” vonal csapatait szintén nem lehet leírni, hiszen a Cristiano Ronaldóval felálló Portugália, a Luis Suárezzel támadó Uruguay, vagy a Hollandia, Anglia, Olaszország és Franciaország léptékű futballnagyhatalmak szintén nagyon messzire juthatnak. Az akár világra szóló meglepetésre képes kiscsapatok listájának élén pedig Belgium, Kolumbia, Chile és Elefántcsontpart áll. A szakértők szerint a megterhelő szezon utáni fáradtság kezelése mellett döntő jelentőségű lesz, hogy a csapatok miként reagálnak a fülledt brazíliai klíma sajátosságaira – főleg, hogy a meccsek jelentős részét helyi idő szerint kora délután rendezik, így „kedveskedve” az európai nézőknek.

A világbajnokságot azonban nemcsak ők, de szó szerint a fél világ várja már: a dél-afrikai vb közvetítéseit 3,2 milliárdan nézték (a Föld lakosságának 46,4 százaléka), és ez a rekord az idén várhatóan megdől.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.