A vb egyik legkülönösebb csoportjának tűnik a C jelű négyes – négy kontinens országának csapatai találkoznak. Egyik sem gyakori résztvevője a világbajnokságoknak. A Valderrama, Asprilla, Higuita és Rincon fémjelezte kolumbiai válogatott feltűnt ugyan az 1994-es vb-n, azóta azonban semmilyen maradandót nem alkotott. A görögök stabil középcsapattá fejlődtek az utóbbi időben, elsősorban német edzőjük, Otto Rehhagel munkájának köszönhetően. A felkelő nap országának csapata a saját rendezésű tornán bizonyított 2002-ben, Elefántcsontpart pedig ritkán tűnt fel világbajnokságon. A négy csapat összesen tíz vb-részvételt tud eddig felmutatni.
Kolumbia: Falcao nélkül?
A drogkartellek országa a dél-amerikai zónában Argentína mögött végezve harcolta ki a részvétel jogát. A csapat legnagyobb sztárja az Atlético Madridtól tavaly óriási összegért a Monacóhoz szerződött Radamel Falcao, aki azonban január végén térdsérülést szenvedett, és úgy tűnt, hogy az egész idényt ki kell hagynia. Lábadozik, orvosai szerint van némi remény a felépülésre, kérdéses azonban, hogy mennyire marad sérülékeny. A kolumbiai válogatott rengeteget köszönhet a csatárnak. Falcao nemcsak kimondott befejező ember, hanem a középpályára visszahúzódva a játékot is képes szervezni. Hiányát valószínűleg nagyon megsínyli majd a csapat, amely a FIFA-rangsorban elfoglalt 8. helye miatt kiemeltként szerepelt a sorsoláson.
A csapat csupán négy vb-n vett eddig részt, a brazíliai lehet számukra a nagy lehetőség. Erős, összeszokott csapatuk van, ráadásul szinte hazai környezetben játszanak, ami a csoportmérkőzések során is fontos lehet. Falcao mellett számos ismert játékost felvonultat: Zapatát a Milantól, Yepest az Atalantától, Guarint az Internazionalétól, Cuadradót a Fiorentinától. Többen játszanak spanyol, portugál, német, angol, francia és dél-amerikai bajnokságokban szereplő csapatok meghatározó embereiként. Nem véletlen, hogy a fogadóirodák is az első nyolc közé várják őket, a FIFA-rangsorban pedig jelenleg a 4. helyen állnak. Ennek ellenére José Pékerman szövetségi kapitány rendkívül visszafogottan nyilatkozott a sorsolást követően: „Ázsiai, afrikai és európai ellenfelünk is lesz a csoportban, mindhárom teljesen más stílust képvisel. Sok felkészülés és munka vár ránk, hiszen a csoport kiegyenlített, ami önmagában jó hír Kolumbiának. De nem szabad hangzatos vállalásokat tenni, inkább csendben kell elvégeznünk a feladatunkat.”
Veteránokkal a hőségbe
Görögország a románok elleni pótselejtezőt követően biztosította repülőjegyét Rióba. A csoportban Bosznia-Hercegovina mögött második helyen végzett, megelőzve Szlovákiát, Litvániát, Lettországot és Liechtensteint. Eddig csak 1994-ben és a legutóbbi világbajnokságon vett részt, egyik alkalommal sem nyújtott kimagaslót, a csoportkört sem „élte túl”. A játékosok nagy része hazai és európai bajnokságokban edződik, többen régi motorosoknak számítanak. Legnagyobb sztárjuk a Fulhamot erősítő Mitroglu, aki a románok életét is megkeserítette, de nem szabad megfeledkezni a Celticet erősítő Számárászról, a Rómában játszó Toroszidiszről vagy a PAOK csatáráról, Szalpingidiszről sem. A többiek hazai, valamint olasz, német, angol és spanyol bajnokságokban edződnek. A görögök nem tartoznak a sziporkázó játékot mutató válogatottak közé, ám rendkívül fegyelmezettek, összeszokottak, kiváló védelemmel. Ezt jelzi az is, hogy a selejtezők tíz mérkőzése során mindössze négy gólt kaptak. Az egyik legöregebb válogatottnak tűnik a görög, kérdés, mire lesz képes a brazíliai forróságban.
A fogadóirodáknál a 32-es mezőny utolsó harmadában szerénykednek, de játékuk Brazíliában elég lehet a továbbjutáshoz. Fernando Santos szövetségi kapitány is ezt emelte ki. „Talán sokan legyintenek, de valójában ez az egyik legnehezebb csoport. Négy csapat indul közel egyenlő esélyekkel a továbbjutásért. Kolumbia támadójátéka nagyon erős, Elefántcsontpart is az Didier Drogbával és Gervinhóval, Japán pedig meg akarja lepni a világot. De nekünk is megvan az esélyünk a továbbjutásra” – vélekedett a görögök portugál trénere.
Hondáék gyorsasága
A 32 csapat közül Japán biztosította leghamarabb részvételét a tornán: 2013. június 4-én – 1998 után zsinórban ötödik alkalommal. Ráadásul nemcsak a hazai rendezésű 2002-es vb-n, hanem legutóbb is a nyolcaddöntőig jutottak. A játékosok zömmel hazai és – talán pontosságuknak, megbízhatóságuknak köszönhetően – a német bajnokságban szerepelnek. Legnagyobb sztárjaik mégis Milánóban játszanak: Nagatomo az Internél, Honda a Milannál. Kiemelt szerep jut azonban a Manchester United színeiben futballozó Kagavának és a Southamptont erősítő Josidának is. Gyorsaságuk, fürgeségük és szívósságuk párosul Alberto Zaccheroni olasz taktikájával, ezért nehéz lesz őket legyőzni: csoportjukból akár tovább is juthatnak. Nem csoda, hogy a fogadóirodák listáin épp a mezőny közepén találhatók, azaz a bukmékerek arra számítanak, hogy legalább a nyolcaddöntőig menetelnek.
Alberto Zaccheroni szövetségi kapitány szerint sok múlik az első meccsen, valamint az időjáráson. „Az elefántcsontpartiak könnyebben alkalmazkodnak majd a forrósághoz, mint mi. Tudtuk, hogy kegyetlenek lesznek a körülmények, de fel kell készülnünk rá” – mondta az olasz mester.
Magányos sztárok
Elefántcsontpart az afrikai zónából kvalifikálta magát Brazíliába, immár megszakítás nélkül harmadszor vesz részt vb-n, míg korábban egyszer sem volt lehetősége megmérkőzni a világ legjobbjaival. A keretben csupa nagy nevek találhatók, akik Európa jelentős klubjaiban futballoznak. Kapitányuk a Galatasaray csodacsatára, a 36 éves Didier Drogba, mellette pedig olyan kiválóságok kapnak helyet, mint Gervinho (Roma), Kalou (Lille), Kolo Touré (Liverpool), Yaya Touré (Manchester City). A válogatottban szerepel a Kolozsvári CFR két volt játékosa is: Ousmane Viera a török Rizesport, Lacina Traore pedig az angol bajnokság negyedik helyén alló Evertont erősíti. A négy csapat közül talán legerősebb keret ellenére a fogadóirodák szkeptikusak: Elefántcsontpart a 19-20. helyen tanyázik. A korábbi vb-k statisztikáját nézve ugyanis az derül ki, hogy az afrikai csapatok akkor sem jutnak tovább csoportjukból, ha tele vannak sztárokkal. Talán azért, mert fegyelmezetlenek, talán a válogatottért kevésbé teszik ki a lelküket, inkább klubcsapatukban próbálnak kimagaslót nyújtani.
„Nagyon kiegyenlített a csoportunk, bár Kolumbia talán egy lépéssel a többi előtt jár. Rengeteg tehetségük van, Dél-Amerika egyik legjobb csapatát alkotják. Azért ez a csoportunk jóval könnyebb, mint a 2006-os és a 2010-es volt” – nyilatkozta Sabri Lamouchi szövetségi kapitány. És valóban: legutóbb csapata a brazilokkal és Portugáliával került ugyanazon négyesbe.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.