Minden jegy elkelt a Magyarország–Görögország labdarúgó Európa-bajnoki selejtezőre. Bár a Fradi-stadionban rendezendő mérkőzést csupán 22 ezren tekinthetik meg, a teltház mégis a magyar szurkolók bizalmát jelzi. Bíznak a szövetségi kapitányban is, Dárdai Pál ugyanis nemcsak a magyar válogatott kispadján veretlen eddigi mérkőzései során, hanem a Hertha BSC felnőtt csapatának edzőjeként is eredményes munkát végez a fővárosi csapat bennmaradásáért a Bundesligában.
A vasárnap este 21.45-kor kezdődő mérkőzésnek kettős tétje van: egy feltételezett győzelemmel a magyar válogatott akár „ketté is szakíthatja” a csoportot, ha a másik két mérkőzésen – Észak-Írország–Finnország és Románia–Feröer-szigetek – is a hazaiak nyernek. Az összecsapás a magyarok számára a továbbjutás céljából ugyan nem sorsdöntő, de nagyon fontos. A hellének számára viszont egyenesen élet-halál kérdése. A selejtezőcsoport első kiemeltjeként ősszel gyalázatosan szereplő görögök ugyanis egy budapesti fiaskóval utolsó esélyüket is elszalasztják a felzárkózásra. Négy mérkőzés után mindössze egy ponttal a csoport utolsó helyén tanyáznak a finnek és Feröer-szigetek mögött. Utóbbiak legutóbb épp Athénban nyertek, az eredmény ki is verte a biztosítékot a görög szövetségnél: a téli szezonban új trénert kerestek. Hogy mennyire bizonyul sikeresnek a választás, nem tudni, az örmény gyökerekkel rendelkező 71 éves uruguayi Sergio Markarian többnyire a dél-amerikai kontinensen edzősködött, legutóbb Peru válogatottjának kispadján ült a kontinens harmadik legjobban fizetett szakembereként. A görög kétségbeesés jele az is, hogy visszahívták a 36 éves Kacuraniszt, aki a tavalyi világbajnokság óta nem szerepelt a görög válogatottban. Készülhet a budapesti túrára a sérüléséből lábadozó Mitroglu is, de Szamarasz mellett továbbra is olyan rutinos játékosok hiányoznak, mint Szalpingidisz vagy Gekasz. Mindez azonban nem szabad, hogy megtévessze a magyar szurkolókat, hiszen a görög játékosok még így is sokkal jobban jegyzett csapatoknál rúgják a labdát, mint a magyarok. Elég, ha csak a római különítményre gondolunk: Manolasz, Holebasz és Toroszidisz.
Guzmiccsal a keretben
Ha a görögök részben a legutóbbi vb nyolcaddöntőjéig menetelő csapatra építenek, a magyarok is inkább a tapasztalt játékosokra számítanak. Utánpótláskorú játékos nincs is a keretben, az ősszel szerepeltetett, nemzetközi rutin nélküli futballisták egy része kikerült, a 24-es körből 21-nek van légiósként szerzett tapasztalata. Valamennyi visszatérő – Leandro, Hajnal, Guzmics, Koman – rutinos futballistának számít. Akár az NB I kritikájaként is értékelhetjük, hogy egy fontos selejtezőre többen kikerültek az ősszel kipróbált „hazai” játékosok közül, és olyanok kerültek vissza, akiknek nagyobb nemzetközi rutinnal rendelkeznek – azaz Dárdai tudja róluk, hogy hozzák a Görögország ellen szükséges nemzetközi szintet. „Az őszihez képest némileg nehezebb volt a helyzetünk a kerethirdetéskor, mert jelenleg nem mindenki kap állandó játéklehetőséget a klubcsapatában – nyilatkozta Dárdai Pál. – Az ellenfél ismeretében több szempontot is figyelembe vettünk a keret kialakításakor: a futballisták formája mellett ezúttal fontosnak tartottuk, hogy elsősorban rutinosabb, illetve nemzetközi tapasztalattal rendelkező játékosok kapjanak helyet az együttesben. Tervünkben szerepelt, hogy megnézzük a Hollandiában játszó Kenneth Otigbát is, de kiderült, ő inkább a nigériai válogatott meghívására vár.” A Heerenveen magyar-nigériai származású védője így vélekedik: „Sokat gondolkodtam a két lehetőségen, de a szívem a nigériai válogatotté, megtiszteltetés lesz viselni majd a zöld mezt.”
A vasárnap esti mérkőzésen különben irdatlan darálásra lehet számítani – ez Dárdainak valószínűleg is épp megfelel –, no meg kevés gólra. Fejben és erővel egyaránt végig kell bírni egy nagyon harcias ellenféllel szemben: itt jöhet képbe a Dárdai által előtérbe helyezett rutin. A bukaresti kezdők egy kivétellel most is rendelkezésre állnak, akkor a Király – Varga J., Juhász, Korcsmár, Kádár – Elek Á., Gera (Tőzsér) – Lovrencsics (Simon K.), Dzsudzsák, Stieber Z. (Nikolics) – Szalai csapat harcolta ki a románok elleni
1-1-et. Dárdai egyébként is célzott arra: keveset változtat, ezt a hátvédsorban az is indokolja, hogy a csapat védekező játéka igen jól összeállt, az őszi ellenfelek még helyzetbe is viszonylag ritkán kerültek. Kérdés, mire lesz ez elég a mindent egy lapra feltevő hellének ellen.
Félelmetes halászok
Nem nyugodtak a románok sem, akik ugyancsak vasárnap 19 órától lépnek pályára Ploieºti-en. A külföldre szerződött játékosaik közül egyesek kevés játéklehetőséget kapnak (Gardoº, Chiricheº), Stancu, Tãtãruºanu és Marica pedig sérült. Meghívót kapott viszont a marosvásárhelyi Sepsi és Bumba, valamint a spanyol élvonalban egyetlen románként futballozó, állítólag jó formában levő csatár, Andone.
„Problémáink vannak a keret összeállításában, hiszen az idegenlégiósaink nem játszanak állandó jelleggel – mondta Rãzvan Burleanu, a Román Labdarúgó Szövetség elnöke. – Nehéz mérkőzésre számítunk. Nem szabad úgy játszani, hogy már zsebünkben a három pont. A játékosaink azonban profik, és remélhetőleg maximális erőbedobással fognak küzdeni.”
Ez az akár vészjóslónak is tekinthető nyilatkozat nem véletlenül hangzott el, mert a többnyire amatőr játékosokból álló szigetországiak, akik eddig az európai válogatottak biztos prédái voltak, az utóbbi időben rendkívül sokat fejlődtek. Míg korábban már az sikert jelentett, ha nem 5-6 góllal verték őket, a 2016-os selejtezősorozatban már pontokban is megmutatkozott a fejlődés. Talán még ennél is beszédesebb: négy mérkőzésen mindössze hat gólt kaptak.
Gibraltár, Európa új bokszzsákja
A nagyüzem természetesen nemcsak az F csoportban indul be. Az A jelű csoportban a csehek megőrizhetik első helyüket és egyben veretlenségüket is, hiszen hazai pályán a letteket fogadják. A harmadik helyen telelő hollandoknak viszont a táblázaton két ponttal mögöttük levő törököket kell legyőzniük ahhoz, hogy tapadjanak a meglepetésre előttük álló izlandiakra. A B csoportban a kiváló játékoskerettel rendelkező belgák kétszer is pályára lépnek: először Ciprust fogadják, majd a csoportelső Izraelhez látogatnak. A vörös ördögök az egyik legkiegyensúlyozottabb csoportban nagy meglepetésre jelenleg mindössze a negyedik helyen állnak a veretlen Izrael és Wales, valamint Ciprus mögött. A C-ben a spanyolokat legyőző, százszázalékos Szlovákia Luxemburg ellen biztosíthatja be az újabb három pontot, a spanyoloknak pedig hazai környezetben kell hozniuk a kötelező győzelmet Ukrajna ellenében.
A D-ben a csoportelső lengyelekre nehéz kiszállás vár Írországban, a második németek viszont már semmit sem fognak a véletlenre bízni Grúziában. A továbbjutásért küzdő skótok pedig valószínűleg kitömik Európa új bokszzsákját, Gibraltárt. Az eddig négy mérkőzésből négyet nyerő angolok tovább menetelhetnek a 6 ponttal negyedik helyen álló Litvánia ellen. Az ugyancsak 6 pontos szlovének és svájciak pedig San Marinót, illetve Észtországot fogadják az E csoportban. A G jelű hatosban is meglepetés körvonalazódik: a veretlenül csoportelső osztrák csapat Liechtestein elleni győzelmével tovább erősítheti pozícióját. Ezzel egyidőben a 6 pontos svédek Moldovából, az 5 pontos oroszok pedig az ugyancsak 5 pontos Montenegróból szeretnék elhozni a három pontot. „Részrangadóra” kerül sor a H csoportban: a 10 ponttal első helyen álló horvátok a 9 pontos harmadik norvégokat látják vendégül. A csoport másik fontos mérkőzésén az ugyancsak listavezető olaszok Bulgáriában próbálnak újabb három pontot szerezni. Az I csoportban a táblázatot vezető dánok szabadnaposak, ezért a szerbekkel nagy csatát vívó portugálok megelőzhetik őket, ha a lisszaboni stadionban legyőzik a balkáni válogatottat.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.